Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Moravskoslezský kraj je skokanem roku v třídění odpadu

04.07.2011  |  154× přečteno      vytisknout článek

Moravskoslezský kraj je skokanem roku v třídění odpadu

Lidé v Moravskoslezském kraji vytřídili v roce 2010 o 6 % více plastů, papíru, nápojového kartonu a skla než v roce 2009. Tento nárůst patří mezi největší mezi všemi kraji v České republice, lepší byl už jen Ústecký kraj. K takto významnému pokroku v třídění přispěla distribuce nových nádob na tříděný odpad, ale také komunikační kampaň zaměřená na oblasti s největším potenciálem zvýšení výtěžnosti tříděného odpadu. V návaznosti na pozitivní trend v třídění odpadu bude Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. ve spolupráci s Moravskoslezským krajem v aktivitách na podporu separace odpadu pokračovat také v roce 2011.

Jeden obyvatel kraje vytřídí ročně přes 30 kilogramů odpadu, třídění pomáhají nové kontejnery

Nejpozitivnější zprávou je, že se v Moravskoslezském kraji v roce 2010 podařilo poprvé překonat hranici 30 kilogramů vytříděného papíru, plastu, skla a nápojového kartonu na osobu a rok. Lidé v minulém roce nejvíce třídili papír (12,3 kg), sklo (9,5 kg) a plasty 8,8 kg na osobu a rok. I když se Moravskoslezský kraj v této statistice neřadí mezi nejlepší v České republice, tak je jedno jisté. Šestiprocentní nárůst vytříděného odpadu je pozitivní zprávou pro budoucnost. "Bude-li udržen tento trend i nadále, může se region dostat v horizontu několika let mezi nadprůměrné v třídění odpadu v České republice," konstatoval Lubomír Janda z Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s.

V rámci společného projektu EKO-KOMu a Moravskoslezského kraje se již několik let daří rozšiřovat sběrnou síť kontejnerů na tříděný odpad v prioritních lokalitách. Za poslední dva roky bylo nakoupeno a obcím bezplatně zapůjčeno více než 1500 barevných kontejnerů, což výzamnou měrou přispělo k výraznému nárůstu vytříděného množství. V rámci projektu činila celková investice do rozvoje sběrné sítě více než 7 milionů korun za poslední 2 roky," doplnil Petr Balner.

V prioritních oblastech bylo zahuštění sběrné sítě podpořeno intenzivní komunikační kampaní. Jednalo se o především oblasti Karvinska a Bruntálska.

Třídění v roce 2011 podpoří další kontejnery, tašky do domácností a komunikační kampaň

V letošním roce bude největší množství kontejnerů doplněno v okrese Karviná a v Ostravě. Tedy v lokalitách, kde je největší potenciál zvýšení výtěžnosti tříděného odpadu. Obdobně bude zaměřena také komunikační kampaň. Do domácností budou v Karviné a Havířově pilotně distribuovány speciální tašky na tříděný odpad - plasty, sklo a papír. Zároveň bude podpořen projekt distribuce obdobných tašek na území Ostravy.

Na tyto aktivity naváže rozsáhlá komunikační kampaň, která bude občany informovat o tom, jak správně třídit a jak nakládat s tříděným odpadem. Kromě toho budou na kontejnery na směsný komunální odpad v 30 městech kraje umístěny samolepky s informacemi o tom, že tříděný odpad do těchto nádob nepatří. V letošním roce by měl být pilotně spuštěn
rovněž program TŘÍDÍM!!!, který bude mít za cíl komunikaci a interakci s domácnostmi, které třídí odpad.

Komunikační kampaň je také zaměřena na odborníky v oblasti odpadového hospodářství z řad státní správy a samosprávy nebo svozových společností. Ti se setkali ve čtvrtek 23. června na Čeladné v rámci specializované konference. V jejím rámci účastníci probírali témata integrovaného krajského systému nakládání s odpady a roli měst a obcí v celém systému nakládání s odpady. Zástupci měst a obcí se sejdou ještě jednou na konci roku, kdy budou vyhlášeny výsledky soutěže měst a obcí v třídění odpadů, O KERAMICKOU POPELNICI

"Spolupráce Moravskoslezského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. v rámci společného projektu "Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu včetně obalové složky v Moravskoslezském kraji" probíhá již osmý rok. V letošním roce jsme vyčlenili z rozpočtu kraje, v rámci finančních darů nejlepším třídícím obcím, dvojnásobnou částku ve srovnání s předchozím obdobím. Snažíme se tak ještě více motivovat obce k rozvoji systému separace komunálního odpadu", uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Frýdek-Místek již řadu let praktikuje vzorový přístup k třídění odpadu

Jeden z nejlepších příkladů v Moravskoslezském kraji v třídění odpadu představuje město Frýdek-Místek. Co se týče výtěžnosti tříděného sběru odpadu, tak se dlouhodobě umisťuje mezi nejlepšími v kraji, zároveň se však neustále snaží hledat nové finanční zdroje pro zajištění efektivnějšího nakládání se separovaným odpadem. V letošním roce se podařilo společnosti Frýdecká skládka, a.s., která pro město zajišťuje svoz tříděného odpadu, získat dotaci z Evropské unie na nákup nových svozových vozidel a také velkokapacitních kontejnerů. Dvě nová svozová auta a 9 velkokapacitních kontejnerů v hodnotě přes 9 milionů korun pokryla z 90 % evropská dotace Operačního programu životní prostředí.

Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. navíc instalovala ve městě ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a společností Frýdecká skládka celkem 120 nových separačních nádob, z toho 40 na papír, 40 na plast, 10 na barevné sklo a 30 na bílé sklo. Kontejnery byly v tomto množství pořízeny díky dotaci SFŽP z Operačního programu životní prostředí. Pro část kontejnerů byla vytvořena také speciální sběrná místa s využitím recyklovaných materiálů, která byla navíc doplněna informačními panely o třídění a druhotném využití odpadu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist