Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministr Chalupa přiznává, že ještě neudělal pořádek v přidělování peněz, jež měly pomáhat recyklaci

12.10.2012  |  48× přečteno      vytisknout článek

Ministr Chalupa přiznává, že ještě neudělal pořádek v přidělování peněz, jež měly pomáhat recyklaci

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pořád ještě neudělal pořádek v rozdělování peněz z evropských fondů, které mají sloužit k lepší recyklaci odpadků.

Ministr Chalupa to přiznává v odpovědi na kritiku Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou ve středu projedná vláda.

NKÚ ministerstvu životního prostředí mimo jiné vyčítal, že peníze soustřeďuje do několika mamutích projektů a nevyhodnocuje, jestli utrácení peněz skutečně napomáhá lépe využívat odpadní suroviny nebo snižovat skládkování. Z jedenácti hlavních výtek Chalupův úřad ještě nevyřešil osm.

Hnutí DUHA prosazuje, aby vláda investovala evropské peníze do městských a obecních projektů, které vylepší recyklaci a rodinám usnadní třídění odpadků. Ekologická organizace podporuje také chytrou výrobu energie z vytříděného odpadu, například v bioplynových stanicích.

Ministerstvo životního prostředí však peníze, které by stačily na stovky obecních projektů, škrtlo a chce je použít na stavbu nejméně čtrnácti obřích - a kontroverzních - spaloven komunálního odpadu. Hnutí DUHA namítá, že nové spalovny v ceně 65 miliard korun budou zbytečně pohlcovat statisíce tun recyklovatelných surovin.

Na českých skládkách nebo ve spalovnách už nyní končí recyklovatelné suroviny za tři miliardy korun ročně. Příčinou je slabá recyklace: ČR recykluje asi 25 % komunálního odpadu, zatímco v sousedním Německu je to kolem 60 % a belgické Vlámsko se dostalo na 72 %.

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:

"Ministr Chalupa by měl peníze z evropských fondů soustředit do stovek praktických obecních a městských projektů, které vylepší recyklaci, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné. Úspěšné země, jako je Německo nebo belgické Vlámsko, recyklují několikrát více než my."

"Ale Chalupův úřad chce penězi plýtvat v nejméně čtrnácti obřích spalovnách za 65 miliard, které by zbytečně pohlcovaly statisíce tun kvalitních, recyklovatelných surovin. Zbytečně tak zvětšuje naši závislost na dovozu."


Kontakty:

Ivo Kropáček, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Jan Piňos, telefon 731 465 279, email: jan.pinos@hnutiduha.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Reakce Ministerstva životního prostředí
Ministerstvo životního prostředí zlepšuje nakládání s odpady

Ministr Tomáš Chalupa seznámil členy vlády s opatřeními, která povedou k nápravě nedostatků zjištěných Nejvyšším kontrolním úřadem v oblasti nakládání s odpady. Současný efektivní postup zaručuje, že nedostatky budou odstraněny.

Nejvyšší kontrolní úřad v rámci akce "Peněžní prostředky určené na realizaci opatření v oblasti nakládání s odpady", která probíhala od června 2010 do ledna 2011, zjistil systémové odchylky, jimiž zpochybnil účelnost vynakládání veřejných prostředků. Kontrolu NKÚ ukončil v době nástupu ministra Tomáše Chalupy do funkce. V březnu 2012 ministerstvo představilo sérii opatření k nápravě zjištěných nedostatků.

"V současné době je již dokončován návrh zcela nového Plánu odpadového hospodářství ČR na období 2013 - 2022. Tento návrh je připraven tak, aby byl v souladu s veškerými změnami legislativy Evropské unie a připravovanými novými legislativními návrhy v oblasti odpadového hospodářství na národní úrovni," říká ministr Tomáš Chalupa.

Návrhy věcných záměrů nového zákona o odpadech a zákona o výrobcích s ukončenou životností jsou připraveny k projednání v připomínkovém řízení. Termín pro předložení věcných záměrů zákonů do vlády je 31. 12. 2012.

Ministerstvo životního prostředí intenzivně pracuje na hodnocení přínosů 3,4 mld. Kč vynaložených v letech 2003 až 2007 ke zlepšení stavu odpadového hospodářství.
vloženo: 12.10.2012 09:35     vložil: Ivo Kropáček Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist