Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zaměstnávání zdravotně postižených má smysl

17.12.2012  |  47× přečteno      vytisknout článek

Chráněná dílna společnosti STEELMET v letošním roce navýšila počet zaměstnanců a díky tomu také objem zpracovaného materiálu

(Staré Město,  11. prosince  2012)  Společnost STEELMET, s.r.o. ve Starém Městě patří mezi  nejvýznamnější zaměstnavatele osob se zdravotním postižením  ve Zlínském kraji,  což letos  potvrdila dalším nárůstem počtu zaměstnanců v porovnání s rokem 2011. Tehdy pracovalo  ve  společnosti 52 osob, ke kterým během letoška přibylo 13 nových pracovníků, takže celkový počet k  dnešnímu dni činí  65 zaměstnanců.  Důležitým pozitivním faktorem bylo  navýšení  objemu zpracovávaného materiálu, díky němuž byla  vytvořena  nová pracovní místa pro zdravotně  postižené a THP pracovníky nejen v hlavní provozovně společnosti, ale zaměstnanci STEELMETu nalezli uplatnění i  v provozovnách sesterských společností holdingu REC Group, kam patří i  STEELMET. Zdravotně postižení v drtivé většině působí  v dělnických profesích, kdy  ručně demontují různá  elektrozařízení, ale  uplatnění mají  osoby se zdravotním  postižením  i na  administrativních pozicích. Tito lidé by  v regionu pravděpodobně velmi těžce sháněli jinou práci. Předběžné výsledky  ukazují, že v letošním roce  zpracuje  firma cca 2800 tun elektoodpadu. V tomto množství tvoří největší podíl televizory a PC monitory. 

Chráněná dílna společnosti STEELMET, s.r.o. je v rámci skupiny REC Group specialistou na zpracování  elektroodpadu. Do tohoto segmentu patří veškerá vysloužilá elektrozařízení nejenom z domácností, ale i firem. Převažuje spotřební elektronika jako například televizory a PC monitory, radiopřijímače, počítače a ostatní IT, kopírky, tiskárny, skenery, pračky, elektrické sporáky a trouby, mikrovlnné trouby, vysavače,  elektrické nářadí, mobilní telefony, elektrické hračky a také třeba výherní automaty. K zpracování se ale  dostanou i ostatní elektrické stroje a zařízení, včetně rozvaděčů, kabelových rozvodů apod. Nepřímo se  společnost podílí i na zpracovávání lednic, kde spolupracuje s firmou RUMPOLD,  která likviduje lednice  v areálu REC Group.  V letošním roce bylo na místě zpracováno zhruba  52.000 kusů lednic, což  je  odhadem 2.340 tun materiálu. Celkový součet veškerého zpracovaného elektroodpadu činí víc než 5.100  tun!

,,Loni touto dobou jsem byl docela spokojen s dosaženými výsledky, ať už šlo o počet zaměstnanců, nebo  objem zpracovaného materiálu. V letošním roce jsme v STEELMETu laťku pozvedli ještě o něco výše,  navzdory komplikovaným ekonomickým a legislativním podmínkám v České republice," řekl Ing. Milan  Bureš, jednatel společnosti STEELMET. A co letos? ,,Spokojeni budeme až v okamžiku, kdy  zjistíme, že jsme na konci roku splnili plánovaný hospodářský výsledek, což v tuto chvíli ještě není definitivně jisté.  Ale jsem určitě spokojen s pracovním nasazením všech našich zaměstnanců, kteří celý rok dělali  maximum pro to, aby vše dopadlo jak má," dodal Milan Bureš.  On i jeho kolegové  doufají, že  čeští  zákonodárci už nebudou podmínky pro zaměstnávání  zdravotně postižených  dál "optimalizovat"  a komplikovat, a že ponechají alespoň současný stav, aby mohla být v chráněné dílně zachována nynější zaměstnanost, pokud se podaří udržet objem zakázek na dosavadní úrovni. ,,Pokud tomu tak bude, jsem  mírný optimista. Jestli by ale mělo dojít k nějakému dalšímu snižování podpory ze strany státu, povede to  nevyhnutelně k potřebě postupně nahrazovat stávající zaměstnance pracovníky bez zdravotního omezení,  což bych nepovažoval za šťastné řešení. Už teď je situace po ekonomické stránce hraniční," varoval Milan  Bureš.

Podle něj je důležité připomenout i zlepšení komunikace a spolupráce společnosti STEELMET s úřady, obcemi a firmami v celém regionu. Je to díky tomu, že jedním z nových zaměstnanců byla obsazena pozice obchodního zástupce, který oslovuje nové partnery pro sběr a odběr odpadu. Společnost STEELMET momentálně finišuje s rekonstrukcí části venkovních zpevněných ploch, takže  v případě příznivého počasí bude firma do konce letošního roku disponovat cca 1300 m2 nové betonové  plochy, která je zaizolovaná a tím pádem zajištěná proti případnému úniku škodlivých látek. Další investicí  jsou nové kontejnery, které v partnerských firmách slouží k sběru elektroodpadu. ,,Díky nim jsme vyřešili  nedostatek nádob v našem provoze. Myslím, že se nám výroba kontejnerů povedla i po estetické stránce, takže jsou dobrými reklamními nosiči pro naši firmu," přiblížil investici Milan Bureš. A s jakými pocity hledí Milan Bureš do roku 2013? ,,Se zvědavostí, co nám přinese a s plným vědomím, že budeme muset pracovat ještě  tvrději a usilovněji, abychom obhájili letošní  výsledky, jelikož situace v našem odvětví, konkrétně v přístupu k elektroodpadu, se stále více vyostřuje,"  uzavřel téma jednatel společnosti STEELMET.

Společnost STEELMET, s.r.o.  je členem skupiny REC Group s.r.o. Její historie  sahá do roku 2000, nicméně zaměstnávat osoby se zdravotním postižením společnost začala až od roku 2006, kdy bylo vytvořeno prvních pět tzv. chráněných pracovních míst. Společnost  tehdy působila v menší pronajaté dílně a prováděla drobné demontážní práce zejména pro společnost KOVOSTEEL, s.r.o. v rámci demontáže vysloužilých elektrospotřebičů. V této souvislosti je potřeba zmínit i historii dalšího subjektu,  a sice společnosti MESIT recyklace, chráněná dílna s.r.o., která pod různými názvy působila v regionu již od roku 1995, kdy se od počátku věnovala právě zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Společnost STEELMET, s.r.o. zakoupila v roce 2009 ve společnosti MESIT recyklace, chráněná dílna 100% podíl a od začátku roku 2010 působí všichni zaměstnanci těchto původně dvou společností společně pod jedním názvem STEELMET, s.r.o. v nových prostorách ve Starém Městě. Od 1.1.2010 se tedy datuje působení společnosti v dnešní podobě se stávajícím počtem zaměstnanců.

Kontakty:
STEELMET, s.r.o., Brněnská 1372, 
686 03  Staré Město
jednatel společnosti:  Ing. Milan Bureš
e-mail: mbures@steelmet.cz
mobil: 724 418 509
tel.: 572 419 730
web: www.steelmet.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist