Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce o nerostném bohatství Rovníkové Guiney

23.01.2011  |  76× přečteno      vytisknout článek

República de Guinea Ecuatorial. Mezinárodním společenstvím je používáno anglické označení  Republic of Equatorial Guinea, zkráceně Equatorial Guinea. Dříve byl používán rovněž název Spanish Guinea. Plnou nezávislost získala tato republika na Španělsku dne 12. října roku 1968 po plných 190 letech jeho nadvlády. 

 Rozloha státu činí 28.051 čtverečních kilometrů. Republika Rovníková Guinea je přímořským státem Biaferské zátoky Guinejského zálivu, jejíž území leží těsně nad rovníkem mezi republikami Kamerun a Gabun a je rozděleno na pevninskou část a pět obydlených ostrovů . Na největším ostrově Bioko leží také hlavní město země.

Nejdelší hranici má se svým jižním sousedem - Gabunem - 350 km. Na severu pak sousedí s Kamerunem (189 km společných hranic). Celková délka suchozemských hranic republiky Rovníková Guinea je 539 km, mořské pobřeží pevninské části měří 296 km.

Území pevninské části republiky tvoří převážně pobřežní pláně s tropickými pralesy, ostrovy jsou vulkanického původu. Klima je zde po celý rok horké a zhruba od dubna do října také velmi vlhké (období dešťů). Obdělávaná půda tvoří  pouze 5 %, pastviny 4 % a lesy 46 % rozlohy země.

Pouze vnitrozemí země je hornaté, nejvyšší horou je Pico Basile (3.008 m).

Ložiska ropy v pobřežním šelfu Rovníkové Guineje byla poprvé objevena španělskou firmou CEPSA v roce 1991. Využívání ropného potenciálu země "naplno" začalo v roce 1996. Dvě současná největší ložiska leží poblíž břehů ostrova Bioko, třetí u pobřeží pevninské enklávy Rio Muni (Ceiba Field).

 

Ropná ložiska (aktuálně činí kvalifikovaný odhad vysoko přes 3 miliardy barelů) jsou doprovázena také bohatými zásobami zemního plynu, zejména na terminálu Alba severně od ostrova. Zatím potvrzené zásoby zemního plynu činily k 1.1.2005 36,8 mld. m3, kvalifikovaný odhad nepotvrzených zásob je ještě řádově vyšší. Závody na zpracování ropy a zkapalňování plynu byly postaveny ve spolupráci s americkými firmami Triton Energy, Marathon a ExxonMobil (v současnosti jsou hlavními ropnými společnostmi operujícími na území Rovníkové Guineje firmy Guinea-ExxonMobil,  Marathon Oil a Hess Corporation-hydrocarbons).

Přesto, že v dubnu 2002 podepsala Rovníková Guinea s Nigérií dohodu o společném využívání pohraničních nalezišť, nejedná se zdaleka o uzavřenou problematiku.

Zatímco těžba a vývoz ropy stagnuje, nebo i klesá, těžba zemního plynu mezi lety 2007 a 2008 stoupla o 20 % a výroba LNG v roce 2008 se pohybovala na úrovni 3, 4 milionů tun. Těžba plynu a jeho zkapalnění se tak postupně stává tahounem ekonomiky země. V kontrastu s výrobou LNG klesla v roce 2008 výroba základních chemických surovin, vycházejících ze zemního plynu, jako jsou metanol, nebo LPG.

Z dalších přírodních zdrojů v zemi lze jmenovat menší (zatím nevyužívané) zásoby zlata, manganu, uranu, bauxitu, kolumbitu (Nb2O5), tantalitu (Ta2O5) a diamantů.

Více je možno se dozvědět v agnličtině, francouzštině a španělštině na:http://www.ceiba-guinea-ecuatorial.org/guineeangl/indexbienv1.htm

ZDROJ: www.businessinfo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist