Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nerostné suroviny Tadžikistánu

19.07.2014  |  101× přečteno      vytisknout článek

Nerostné suroviny Tadžikistánu

Hlavním průmyslovým podnikem Tádžikistánu je závod na výrobu hliníku v Tursunzade, v Gissarském údolí nedaleko uzbecké hranice. Je ale ovládám ruským gigantem RUSAL.
Surovinu pro zpracování - bauxit - Tádžikistán importuje, především z Kazachstánu, zbytek z Ukrajiny. Výroba hliníku však velmi vážně ohrožuje živostní prostředí přilehlých okresů Surchandaryjské oblasti Uzbekistánu, což nepřispívá k již tak narušeným vztahům s Uzbekistánem. Navíc se plánuje rozšíření výroby tohoto závodu. Údaje o výrobě hliníku a jeho exportu Tádžikistán sice nezveřejňuje, ale podařilo se získat, některé údaje týkající se jeho exportu, viz kapitola 6 této STI. Plánuje se výstavba ještě jednoho závodu v Chatlonské oblasti. Nicméně zůstává zatím jen u plánů.

Ostatní závody barevné metalurgie jsou v podstatě manufaktury. Těží se a obohacují rudy barevných a vzácných kovů - olova, zinku, vizmutu, antimonu, rtuti, wolframu, molybdenu a zlata ovšem v malých objemch. V Šurabu v Sogdijské oblasti se dobývá hnědé uhlí povrchovým způsobem, ale chybí technika. V severních a jižních oblastech Tádžikistánu se těží ropa a zemní plyn (v Gissaru a Vachšské kotlině). Těžba ropy a plynu je však malá (nachází se ve velkých hloubkách), proto Tádžikistán nemá vlastní rafinerie a asi 3/4 spotřeby ropných produktů jsou kryty dovozem z Uzbekistánu. Tádžikistán má bohaté zdroje uhlí, a to jak kamenného tak i hnědého které představují nejméně 180 miliónů tun, z toho povrchovým způsobem možno vytěžit cca 70 miliónů tun (velká investiční příležitost ale současně velká investiční náročnost.).

Závody lehkého a potravinářského průmyslu jsou rozptýleny v Sogdijské oblasti a okolí Dušanbe, tedy na území téměř nedotčeném občanskou válkou. Jsou to většinou menší a technicky zastaralé provozy. Zde jsou mimořádné příležitosti pro zahraniční investice (zpracování bavlny, hedvábí, kůží, potravinářský a farmaceutický průmysl).

Těží se také zlato a stříbro, zejména v Džilau v Sogdijské oblasti. Roční těžba zlata se pohybuje do 10 tun. V těžbě zlata se angažují britské Nelson Gold a Gold and Mineral Excavation a kanadská Gulf International Minerals ve společných podnicích Zarafšan, Darvaz a Aprelevka. Ložiska stříbra jsou málo těžena pro nepřístupný terén, ačkoliv zásoby rudy v některých z nich dosahují 60 tis.tun. Kromě zmíněných zahraničních společností mají zájem o exploataci ložisek i ruské firmy. Zatím ovšem zůstává pouze u plánů. V Tádžikistánu je i množství nalezišť jiných strategických kovů - wolframu, kobaltu, mědi, a dále drahých kamenů. Problémem jejich využití je jejich dislokace v nepřístupných místech bez vytvoření základních životních podmínek. Navíc Tádžikistán nemá zařízení na zpracování drahých kamenů, vzácných a strategických kovů. V tomto ohledu ani rok 2006 nepřinesl žádné podstatné změny.

Tádžikistán má i zdroje organických paliv - uhlí, ropy a plynu. Nejvýznamnějším ložiskem uhlí je Šurabadský hnědouhelný revír, kde se skutečně těí. V Horním Badachšánu existují velké ložiska černého uhlí, ale Tádžikistán nemá vybudovánu dostatečnou infrastrukturu k jejich efektivnímu využití, přestože jde o povrchový zdroj. v roce 2006 bylo vytěženo 102,7 tis tun, což je zvýšení o 4,3% ve srovnání s rokem 2005.

Ropné zdroje nevysoké kvality jsou v údolí Vachše a Gissarském údolí. Ropy, včetně plynového kondenzátu, bylo získáno 22,4 tis tun, což je zvýšení oproti roku 2005 o 3,2%.

Zemní plyn zaznamenal pokles. Bylo získáno 20,0 milionů metrů krychlových, což je snížení o 32% ve sropvnání s rokem 2005.

ZDROJ: businessinfo.cz, kráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist