Pátek, 19. dubna 2024

Včelaři letos nahlásili veterinářům přes 500 otrávených včelstev

Včelaři letos nahlásili veterinářům přes 500 otrávených včelstev

Veterinářům letos včelaři nahlásili otravy u 507 včelstev, proti loňsku o 70 procent více. Problémy mělo 41 chovatelů včel, loni jich bylo 32. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pechal. Průkazných případů, kdy šlo o použití přípravků na ochranu rostlin, je letos zatím pět, postiženo bylo 164 včelstev. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové se včelaři od zemědělců finančního odškodnění za úhyny způsobené postřiky většinou nedočkají.

"Zdaleka ne u každého podezření na otravu se následně prokáže jako zdroj postřik aplikovaný zemědělci," uvedl Pejchal. Loni se prokázala souvislost mezi postřiky a úhynem včel v osmi případech u 15 včelařů a 161 včelstev. "U letošních čísel se jedná o předběžná data. U některých případů se totiž ještě dokončuje šetření," dodal mluvčí. Definitivní data budou zveřejněna v prvním čtvrtletí příštího roku spolu s mapou otrav.

"Největší problémy dělají mixy. Zemědělci smíchají dvě látky, které jsou samy o sobě pro včely neškodné. Po smíchání se jim ale vlastnosti mění," řekla Machová. Otravy se špatně dokazují, důkazní břemeno je na včelařích. Ti ale často zjistí jenom to, že se včely nevrátily do úlu. "V mnoha případech se stane, že včelař nezjistí, kdo mu ty včely otrávil," dodala.

Peníze pak včelaři od zemědělců nezískají. "Nyní mám dokončené dva případy otravy včel na Lounsku z roku 2014, kde byla škoda 170.000 korun u včelařů. Zemědělec, který postřiky prováděl, náhradu zaplatil, ale je to spíše výjimka," dodala.

Postřiky pro včely nejsou hlavní hrozbou, loni v Česku přes zimu přišli včelaři především kvůli nemoci varoáza zhruba o 35 procent včelstev. Podle ministerstva zemědělství bylo letos na konci října v ČR registrováno 675.046 včelstev.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů