Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jihočeský kraj pomůže odstranit ekologickou zátěž v Milevsku

25.08.2009  |  163× přečteno      vytisknout článek

Jihočeský kraj pomůže odstranit ekologickou zátěž v Milevsku

Jihočeský kraj chce pomoci odstranit starou ekologickou zátěž v Milevsku. Radní kraje doporučí zastupitelstvu schválit zpracování rizikové analýzy lokality Milevsko z Operačního programu Životní prostředí.

"Rozhodli jsme se pomoci, protože máme signály, že po zpracování rizikové analýzy by mohly být uvolněny finance z oblasti životního prostředí již na řešení likvidace staré ekologické zátěže. Projekt zpracování rizikové analýzy počítá s celkovými výdaji 2,3 milionu korun, z Operačního programu Životní prostředí chceme získat 90 procent této částky, kraj by přidal deset procent," uvedl hejtman kraje Jiří Zimola.

Zpracování rizikové analýzy je důležité pro volbu dalšího postupu a hledání formy konečného řešení sanace ekologické zátěže. V uvedené lokalitě bylo v roce 1993 zjištěno znečištění vodního toku a podzemních vod polychlorovanými bifenyly (PCB) a nepolárními extrahovatelnými látkami. Částečná dekontaminace začala v roce 1995, ale nebyla dokončena. V roce 2003 město Milevsko zajistilo, aby se odtěžila kontaminovaná zemina a vyčistily podzemní vody, konečná dekontaminace zemin se ale neuskutečnila.

Asi 100 tun zeminy znečištěné PCB je nyní uloženo v uzavřeném sarkofágu na zajištěném pozemku ve vlastnictví obce Přeborov. Ta s uložením souhlasila za předpokladu, že bude pouze dočasné. "Obec Přeborov nemá možnost řešit likvidaci ekologické zátěže, město Milevsko má v tomto případě také omezené kapacity. Proto kraj do řešení problému, který s ohledem na současný stav nabývá regionálního významu, vstupuje," dodal hejtman Zimola.

Autor / zdroj: Mediafax


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Jihočeský kraj pomůže odstranit ekologickou zátěž v Milevsku
V roce 2001 jsem na tu zátěž zpracoval znalecký posudek č. 013/08/2001 "Milevsko - obalůovna drti".
V něm jsem konstatoval míru znečištění popdzemních vod a rybníka PCBs a navrhl konkretrní opatření. Tehdy se MŽP, ČIŽP a Okresnímu úřadu Písek můj posudek nerlíbil a vznikla z toho taková "malá válka" se správními orgány. Ten posudek však restituenti rybníka a mlýna občané Smrtovi předali Ombudsmanovi ČR, který tu věc důkladně šetřil téměř 1,5 roku. Mezitím jsem uspořádaůl k tomu tématu tzv. "brainsatrorming: v Písku za účasti 30 odborníkůl z ČR a po jehgo zakonbčení na místě přítonmný zástupce ministerstva financí přislíbil 10 mil. Kč na "předběžná opatření" Těmi bylo odtěžení částí nejvíce kontaminované zeminy na skládku do Lhenic. Tam měly být odpady klikvidovány noivou metodou, jejíž autoři po vytunelování státní dotace to opoustili a odpady z Milevska tam jsou asi dodnes. Ombudsmnan tehdy šetření ukončil závěrem, že "MŽP, ČIŽP a Okresní úřad Písek nepostupovali v duchu dobré správy". Proto mne dne po 8 letech od mého posudku překvapuje stav na Milevsku. Nebo spíše nepřekvapuje, protože dnes se s "nedodržováním zásad dobré správy"setkávám u zapouzděřené skládky ve Znojmě a zase v tom hraje hlavní negativní roli ČIŽP. Už mne pořestává baviut válka s neschopnými komunálními, krajskými i pražskými úředníky a ta udělám to, co v roce 2001 . předám tu kauzu Ombudsmanovi ČR a odboru pro odpady Evropské komise. Jaromil Krajča, soudní znalec, Znojmo. www.sweb.cz / jaromil. krajca,
vloženo: 15.10.2009 19:49     vložil: Jaromil Krajča Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.NANO IRON, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist