Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V ekotendru zbyly tři firmy. A mnoho nezodpovězených otázek kolem...

25.11.2010  |  zdroj: Podniky a trhy  |  597× přečteno      vytisknout článek

petrČeská zakázka století Do finále pokračují neprůhledné firmy a stát to coby zadavatel nedokáže nijak ovlivnit

Otazníků kolem obří státní zakázky na odstraňování starých ekologických škod přibývá. Ve hře o mimořádně atraktivní kontrakt zůstávají tři společnosti. Z toho dvě spolu v minulosti spolupracovaly a jedna má zcela neprůhledné akcionáře.

Poté, co ministerstvo financí ze soutěže vyřadilo konsorcium vedené skupinou PPF, o zakázku bojují Geosan Group, J&T a Marius Pedersen Engineering. Nejzáhadnější z nich je Geosan. Skoro dvě třetiny Geosan Group drží anonymní firmy Duplessa Investment Limited z Kypru a Britten Developments z Velké Británie. Zbývajících 35 procent patří stavebnímu podnikateli z Velimi Luďku Kostkovi. Ten v souvislosti s veřejnými zakázkami čelil v minulosti podezřením z korupce, ale soud ho veškerých obvinění zprostil.

Anonymní akcionáři do Geosanu vstoupili v roce 2008, tedy v době, kdy stát začal obří tendr chystat. Podle mluvčí firmy Vlasty Končelové jde o náhodu. "Zahraniční akcionáři byli přizváni proto, aby měl Geosan snadnější přístup k zahraničním zakázkám, především v Kataru a v Tunisku," říká. Majitele podle ní nelze odtajnit. "Můžeme jen sdělit, že se jedná o stále stejného českého vlastníka," uvedla mluvčí.

Firmu, která se uchází o největší státní zakázku v zemi, tak ovládá český majitel, který nechce vystoupit z anonymity. Jeho totožnost nezná ani vypisovatel tendru: "Informace o vlastnické struktuře uchazečů máme jen v rozsahu veřejně dostupných zdrojů. Nemáme zákonný nástroj, povinnost ani oprávnění zjišťovat uchazeče v tendru," řekl HN mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

David u Goliáše

Zajímavá je i akcionářská struktura dalšího z uchazečů o ekotendr - Marius Pedersen Engineering. Jde o dceru dánské skupiny Marius Pedersen, napohled těžko zpochybnitelného hráče: mateřský holding se pyšní 90letou historií, působí ve stavebnictví, vodním a odpadovém hospodářství ve 40 zemích světa, spoluvlastní jej nadnárodní gigant Veolia. Jenomže dánský Marius Pedersen drží ve společnosti, jež o českou zakázku století bojuje, jen 57 procent. Přes pětinu akcií tu kontroluje rakouská soukromá investiční skupina VCP Unternehmens Beratung.

Proč se silná dánská firma potřebuje spojit s partnerem, za nímž stojí neznámí investoři? "VCP má za úkol zajistit financování prováděných prací. Dodavatel sanací obdrží odměnu až po dokončení jednotlivých lokalit a je třeba si uvědomit, že práce na konkrétní lokalitě mohou trvat i několik let," vysvětluje obchodní šéf Marius Pedersen Pavel Borůvka. Pedersen se však pro ekotendr spojil ještě s dalším a ještě překvapivějším hráčem: s plzeňským architektem Hynkem Gloserem. Jeho stavební firma ČIAS drží v Marius Pedersen Engineering plných 22 procent. "ČIAS by v případě našeho vítězství odpovídal za procesní řízení projektu. Jedná se o více než 300 lokalit, každá bude vyžadovat doprůzkum, povolení, zajištění technologií, realizaci, monitoring. To bude nesmírně náročné na organizaci," vysvětluje Gloserovu účast Borůvka.

Plzeňský ČIAS se zhruba miliardovým obratem ale s řízením projektů v takovém rozsahu nemá zkušenost. Je znám hlavně jako dvorní dodavatel stavebních prací pro plzeňský Škoda Holding a pro společnost Appian, jejíž manažeři Marek Čmejla a Jiří Diviš Škodovku spoluvlastní. Stavěl pro Škodu nájemní haly, nový závod Transportation, odstraňoval ekologické zátěže. Pro Appian zase budoval solární elektrárnu v Tuchlovicích.

Ve Škodě měl před několika lety stamilionové kontrakty i Marius Pedersen. A nejen on - jeho subdodavatelem v Plzni byl tehdy dnešní konkurent v ekotendru - Geosan. Obchodní šéf Pedersenu Borůvka ale ujišťuje, že partnerství Pedersena a Geosanu je minulostí: "Ve všech ostatních sanačních projektech působila firma Geosan jako náš konkurent, stejně jako teď v ekotendru."

Linka na Plzeň

Za zmínku stojí ještě jedna spojka, jež vede z Geosanu na Plzeň. Jak se lze dočíst v obchodním rejstříku, zastupuje tajemného akcionáře Geosanu, společnost Duplessa, na valné hromadě muž jménem Martin Vnouček. Ten se angažuje hned v několika firmách, v nichž působil spolumajitel Škody Holding Michal Korecký. Mají majitelé Škodovky vlastnické zájmy v Duplesse, nebo jde o náhodu? Sám Geosan to neobjasní, právě tyto otázky nechává mluvčí Končelová zcela bez odpovědi.


"Nemáme zákonný nástroj, povinnost ani oprávnění zjišťovat vlastnickou strukturu uchazečů v tendru."
Jakub Haas, mluvčí ministerstva financí


Česká zakázka století. Do finále pokračují neprůhledné firmy a stát to coby zadavatel nedokáže nijak ovlivnit.

Oč jde v ekologické zakázce

170 mld. Kč
Český stát se při privatizaci zavázal, že novým vlastníkům zaplatí náklady spojené s odstraňováním ekologických škod ve 300 lokalitách. Hodnota škod byla vyčíslena na zhruba 170 miliard korun.

1100
Zakázek zbývá ještě vyřešit. V roce 2007 proto úředníci ministerstva financí pod vedením Miroslava Kalouska připravili koncepci jedné obří zakázky. Ta byla vypsána koncem roku 2008.

45 mld. Kč
Celkem 400 zakázek už bylo rozdáno v menších výběrových řízeních. Jejich hodnota je zhruba 45 miliard korun.

114 mld. Kč
je částka, o které se v souvislosti s ekozakázkou často hovoří. Je to však jen souhrn veškerých garancí pro všechny kontaminované lokality.

30 až 50 mld. Kč
je podle odborníků reálná hodnota celé zakázky.

6
zájemců se v roce 2009 přihlásilo do prvního kola státního tendru.

3
uchazeči byli ministerstvem financí z tendru vyloučeni:

- PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ a Dekonta
- Deme Environmental Contractors a Dredging International
- P-D Industriegesellschaft a Stavoprogras Brno

Kdo se uchází o zakázku století

Enviromental Services

100procentní dcera finanční skupiny J&T, účelově založená k účasti v tendru o ekozakázku.

V čele firmy stojí Dušan Palcr, jeden z klíčových mužů J&T, zároveň bývalý spolužák, kolega a dlouholetý kamarád vrchního ředitele ministerstva financí Tomáše Uvíry, který je považován za duchovního otce celé myšlenky ekozakázky.

V případě vítězství bude spolupracovat se společností SITA. Ta je součástí francouzského holdingu Suez Environment, která v odpadovém hospodářství patří mezi přední hráče na českém trhu.


Marius Pedersen Engineering

Firma účelově založená pro ekozakázku, akcionáři jsou: Marius Pedersen (dánská firma zabývající se odpadovým hospodářstvím, 57 %), Česká inženýrská (stavební firma, vlastní ji architekt Hynek Gloser z Plzně, 22 %), VCP Environment Holding (vlastníkem je rakouská skupina private equity VCP Unternehmens Beratung, 21 %).

Spolupracuje s dalšími dodavateli - Zdravotním ústavem Kolín, společnostmi Envikon, GEOtest Brno, EKOSYSTEM, Vodní zdroje Ekomonitor a OKD Rekultivace.


Geosan Group

Majoritním vlastníkem je Duplessa Investment Limited z Kypru (vlastník neznámý, 49,9 %), menší podíly drží velimský podnikatel Luděk Kostka (35,4 %) a Britten Developments Ltd. (Velká Británie, vlastník neznámý, 14,7 %).

Velká stavební skupina působící na českém trhu už několik let, má zkušenost i s odstraňováním starých ekologických škod (je napří. podílníkem sdružení Čistá Ostrava, které likviduje staleté kalové nádrže chemičky Ostramo v centru Ostravy, hodnota této zakázky činí 2,5 miliardy korun).


PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ, Dekonta - vyřazeni

Hlavní slovo v konsorciu má PPF Advisory, kterou ze 100 % ovládá skupina PPF. Jejím majoritním vlastníkem je Petr Kellner (95 %). Majitelem společnosti AVE CZ je hornorakouská vláda. Německá společnost Ecosoil Süd letos v říjnu zkrachovala, v konsorciu ji nahradila mateřská Ecosoil Holding a další dcera Ecosoil Nord-West. Vlastníky Dekonty jsou Tomáš Havlík, Petr Mothejl a Pavel Mothejl.

Kdyby se PPF Advisory vrátila do hry, chce spolupracovat se subdodavateli jako je Syner, Rumpold nebo Eurosup.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.NANO IRON, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist