Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekotendr spí a firmám hrozí pokuty

29.11.2010  |  zdroj: Podniky a trhy  |  126× přečteno      vytisknout článek

Při haváriích hrozí majitelům znečištěných areálů sankce. Postižené podniky by mohly na státu vymáhat odškodnění.

Pozastavená soutěž o rekordní státní zakázku na odstraňování ekologických škod přináší firmám, které mají zátěže na svém území, velké problémy. Znečištěné a nepoužitelné pozemky totiž blokují jejich plány a navíc jim hrozí vysoké postihy za havárie, jež mohou staré zátěže způsobit.

"Podle novely zákona o vodách platné od srpna, je možné po těchto firmách vymáhat nápravná opatření ukládáním sankcí," potvrzuje mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. "Je to průšvih," hodnotí situaci spolumajitel ostravských strojíren Vítkovice Jan Světlík. "Máme tři roky připravený sanační projekt, řešíme to už s třetí vládou. Státní peníze na sanace do Vítkovic nepůjdou, dokud nebude vyřešený ekotendr. Zato nám teď hrozí za případnou havárii pokuta."

Stát ručí ve Vítkovicích za ekologické škody pěti miliardami korun, zatím tu jsou však hotovy práce jen za 26 milionů. Kromě jiných starých zátěží zdědila firma i olejovou lagunu, z níž by mohlo znečištění prosáknout do okolí. V podobné situaci jsou desítky podniků.

Podle úředníků z ministerstva životního prostředí je zvýšené riziko havárie na více než dvaceti ze 300 lokalit, zahrnutých do ekotendru. "Znečištění může prosáknout do podzemních vod, někde i na pozemky, které už byly dřív za velké peníze vyčištěny," varuje zdroj z ministerstva. "U lokalit, kde rizika překračují únosnou mez, schvalujeme sanaci operativně," tvrdí Zdeněk Zajíček, náměstek ministerstva financí, které likvidaci starých škod platí a obří "ekotendr" vypsalo. Od roku 2008, kdy se začala tato veřejná soutěž chystat, se ale počet sanací výrazně omezil. "Schvalování projektů zdržely i výměny vlád," říká Tomáš Uvíra z ministerstva financí.

Ministerstvo životního prostředí nyní sestavuje seznam území, jež mají být přednostně čištěna. "Schváleno je jich několik, například v kolínské Draslovce, kde hrozila kontaminace podzemních vod, či v pelhřimovském Alfatexu - tam hrozí rozšíření znečištění do řeky Bělé," říká mluvčí Jarmila Krebsová. Úřady se připravují na čím dál pravděpodobnější variantu, že se totiž soutěž na jediného dodavatele sanačních prací nepohne celé měsíce.

"Ekotendr" pozastavil v říjnu antimonopolní úřad poté, co se na něj už podruhé obrátila skupina PPF - uchazeč o zakázku, opakovaně vyřazený ministerstvem financí ze hry. Jak HN sdělil šéf ÚOHS Petr Rafaj, může se posuzování podnětů, podaných PPF, protáhnout i na řadu měsíců. "Vláda se musí rozhodnout, co dál. Buď zakázku zrušit, nebo říct, co s lokalitami, které se musí čistit. Obojí nese pro stát rizika," říká úředník ministerstva životního prostředí, který nechce být jmenován.

Zrušení tendru může vyvolat arbitráže ze strany uchazečů, kteří už na přípravu vynaložili peníze. Na druhou stranu hrozí, že na stát začnou podávat žaloby průmyslníci, jimž kvůli zanedbaným zátěžím hrozí postih a škody na majetku.

Ministerstva financí i životního prostředí už vládě poslala analýzy možných dopadů. "Materiál bude projednán v nejbližším možném termínu," dodává mluvčí Jarmila Krebsová.


Rizika starých ekologických zátěží

5 nejohroženějších lokalit, které nepočkají na ekotendr


(kompletní seznam má do 15. prosince připravit MŽP)

1.
Lučební závody Draslovka Kolín
ochrana podzemních vod využívaných pro zásobování obyvatelstva

2.
Paramo Pardubice - lokalita U trojice
zastavení šíření ropných látek do obytných částí města

3.
Jihočeská plynárenská
dokončení už zahájené sanace (úprava stavebních jam, které vznikly odtěžením kontaminované zeminy)

4.
ČEZ správa majetku Ostrava
zamezení úniku ropných látek do vodních roků

5.
Spolana Neratovice
sanace podzemních vod (kontaminace hrozila rozšířením do přírodní rezervace Černínovsko)


345 lokalit
je počet znečištěných lokalit, zahrnutých do ekotendru

20 lokalit
nejméně v tolika dalších areálech hrozí havárie kvůli nevyřešenému znečištění

144 mld. Kč
je objem garancí, jež stát vydal na staré ekologické škody

40-50 mld. Kč
zhruba na takovou sumu odhaduje náklady na likvidaci starých škod Česká inspekce životního prostředí

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.NANO IRON, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist