Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Soutěž "Voda živá" začíná - zapojí se do ní 82 družstev z celé republiky

07.04.2010  |  74× přečteno      vytisknout článek

Soutěž

Výběrem potoka či říčky ve svém okolí a jeho zmapováním začnou žáci a studenti středních škol v těchto dnech plnit první z úkolů soutěže Voda živá, která poběží až do konce roku. Soutěžící by během ní měli popsat a také lépe poznat vliv lidské činnosti na kvalitu vody a vodní prostředí obecně. Podtitul první etapy zní "Kouzlo běžících vod" a zúčastněné týmy v ní budou mít za úkol také odebrat vzorek drobných vodních obratlovců a zodpovědět tři soutěžní otázky. "Soutěž se setkala s velkým zájmem - přihlásilo se 82 družstev z více než 50 škol prakticky z celé republiky, nejvíce jich je z Moravskoslezského kraje. Soutěžit budou žáci základních škol, studenti gymnázií, středních odborných škol, ale také přírodovědné oddíly," uvedla koordinátorka soutěže Kateřina Hryzáková z Arniky.

Na začátek si soutěžící vyberou nějaký menší potok nebo říčku v okolí, kterou budou sledovat, a provedou první průzkum kolem toku včetně odlovu drobných bezobratlých živočichů. K zadání teoretických i praktických úkolů jim Arnika poskytne klíč pro určování bezobratlých živočichů společně s jednoduchým návodem, jak tzv. bentos, tedy drobné živočichy obývající dno vodních toků, odebrat a popsat. "Vedle vypracování daných úkolů a zodpovězení tří soutěžních otázek mají soutěžící možnost získat body navíc díky dobrovolným úkolům. Tým, který nejlépe splní zadání první etapy, se může těšit na prohlídku pražské ZOO, zaměřenou na vodní živočichy a ekosystémy," doplnila Kateřina Hryzáková.

Celá soutěž má celkem 6 dílčích etap a potrvá až do konce letošního roku. Postupně budou soutěžící pátrat na úřadech po informacích o kvalitě vody v daném toku, zdokumentují vybrané území výtvarnou či literární formou, pokusí se najít souvislost mezi výskytem drobných vodních organismů a chemickým znečištěním a zaměří se i na historii lidského osídlení v okolí vodního toku. Nakonec budou mít za úkol shromážděné informace představit ostatním formou prezentace, výstavy nebo například plakátu. Tým, který na konci roku vybere porota složená z pracovníků a expertů Arniky jako nejlepší, získá hlavní cenu - týdenní pobyt ve Vysokých Tatrách.

Voda živá je nový projekt sdružení Arnika, jehož cílem je ukázat vztah mezi mezi chemickými látkami používanými v domácnostech a v průmyslu, zátěží povrchových vod a jejich potenciálem se znečištěním se vyrovnat. Jeho součástí bude vedle soutěže pro školy i kvíz pro veřejnost či výsledky monitoringu českých vod. Projekt je podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí ve výši 1 998 800 Kč.

Další informace:

Podrobné zadání a další podrobnosti viz internetové stránky soutěže:
www.toxik.arnika.org

Tisková zpráva k zahájení soutěže 12. února 2010:
www.toxik.arnika.org

Tisková zpráva Arniky - programu Toxické látky a odpady


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist