Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dárek pro učitele a školy

13.04.2010  |  360× přečteno      vytisknout článek

Dárek pro učitele a školy

Sdružení SOLITON.CZ připravilo projekt s pracovním názvem Ptáci a krajina jižní Moravy, který byl zařazen do Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Je určen všem pedagogům ZŠ a SŠ, kteří buď působí nebo bydlí nebo se převážně zdržují na území Jihomoravského kraje.
   
PRVNÍM 100 PŘIHLÁŠENÝM BUDE HRAZENO STRAVNÉ, UBYTOVÁNÍ A DOPRAVA Z GRANTOVÉ DOTACE

Účastníci se mohou v průběhu let 2010-2011 zúčastnit přednášek, terénních seminářů, exkurzí a pozorování v řadě přírodních rezervací a ornitologických stanic. Seznámí se s významem ptactva pro přírodu, krajinu a ekonomiku kraje, poznají zblízka řadu druhů, jejich životní podmínky, naučí se rozeznávat druhy podle hlasu. Budou se moci zúčastnit natáčení výukového dokumentárního DVD pořadu. Akce se budou odehrávat v Brně a na jižní Moravě.    
Absolventi projektu obdrží osvědčení s akreditací MŠMT. Obdrží (a jejich školy také) zdarma unikátní výukovou pomůcku Obrazovo-zvukový atlas ptactva, metodické materiály a e-learningový program. Obrazovo-zvukový atlas ptactva jižní Moravy zahrnující cca 120 druhů bude jedním z hlavních výstupů projektu. Bude první publikací a výukovou pomůckou svého druhu u nás.    Projekt podporuje mezioborové poznávání a zúčastnit se může každý pedagog, nejen  vyučující předmětů Přírodopis a Člověk a příroda. Účastí v projektu, vedeném předními přírodovědci, získají pedagogové a pedagožky znalosti v oblasti základních projevů chování běžných i vzácných druhů ptáků v přírodě, na konkrétních příkladech se naučí porozumět a objasnit jejich způsob života. Projekt zvýší kompetence pedagogů a pedagožek v oblasti ekologické výchovy, v hodnocení problematiky ohrožených druhů ptáků a v možnostech jejich ochrany, v poučeném hodnocení významu biodiverzity pro udržitelný rozvoj zemědělství, lesnictví a dalších souvisejících ekonomických odvětví. Součástí cyklu bude poradenství o možnostech získání podpory na vlastní činnost účastníků.   
Po absolvování budou vyučující schopni iniciovat zájem žáků nejen výkladem, ale také na základě vlastní zkušenosti. Budou schopni v diskusi se žáky, kolegy i širokou veřejností kvalifikovaně upozorňovat na potřebu ochrany přírody a krajiny jako podmínky udržitelného rozvoje zemědělství, lesnictví a ekonomiky vůbec. Získají řadu kontaktů na odborníky a instituce, které jim pomohou s minimální námahou podstatně zatraktivnit výuku.
Zahajovací akce projektu proběhne v květnu 2010. Po úvodním semináři s projekcemi budou následovat exkurze do ptačích rezervací a semináře s (nejen) přírodovědci. V letošním a příštím roce proběhne v oblasti Pálavy a Lednicko-valtického areálu více než 10 akcí. Účastníci si budou moci vybrat termíny podle svých časových možností (s výjimkou zahajovací akce). Termíny budou stanoveny v závěru pracovního týdne tak, aby účastníci mohli navázat rodinnou rekreací a rodinnou ekologickou výchovou v místech seminářů a exkurzí. Po dohodě se mohou exkurzí zúčastnit i rodinní příslušníci. Zájemci se budou moci zúčastnit také podvečerních společenských setkání s osobnostmi vědy, kultury a veřejné správy.

S účastníky budou pracovat mj.:

* doc. RNDr. Karel Hudec, CSc., z Akademie věd ČR, přední český zoolog a ornitolog, autor řady knih
* RNDr. Miroslav Šebela, vedoucí zoologického oddělení Moravského zemského muzea,
* Petr Sladký, režisér ČT, dvojnásobný držitel ceny TýTý,
* RNDr. Miroslav Sedláček, vedoucí redaktor nedávno dokončené encyklopedie Chráněná území ČR.

Podrobné informace a přihlášku lze najít na www.soliton.cz nebo vyžádat poštou na adrese SOLITON.CZ, Renneská třída 40, 639 40 Brno. Účastníci budou zařazováni v pořadí podle došlých přihlášek.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist