Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezinárodní studentský tým prozkoumá způsob hospodaření s vodou v hlavním městě

31.05.2010  |  22× přečteno      vytisknout článek

Mezinárodní studentský tým prozkoumá způsob hospodaření s vodou v hlavním městě

PRAHA - Je systém hospodaření s vodou v Praze udržitelný? Jak zaručit, že v rozvíjejících se částech města bude fungovat systém nakládání s vodou i vodní koloběh? Jak pomoci udržet vodu v urbanizovaném prostředí tak, aby plnila svou funkci a nezpůsobovala problémy, například povodně? Nejen na tyto otázky by měl odpovědět výzkum, který v hlavním městě dnes zahajuje tým studentů z nizozemské univerzity ve Wageningenu. Zvolili si téma, jež je v době klimatických změn i překotné zástavby dosud nezastavěných pozemků více než aktuální. Následující dva týdny stráví v Praze průzkumem situace i rozhovory s odborníky, úředníky či politiky. Na dnešním úvodním semináři jim východiska pro jejich výzkum přiblíží odborníci z několika institucí, například Českého vysokého učení technického, Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva životního prostředí, Povodí Vltavy a Pražských vodovodů a kanalizací.

"Praha a zejména některé její části procházejí v současnosti výraznými proměnami nebo se jejich rozvoj právě připravuje. Cílem průzkumu je mimo jiné zjistit, zda naplánovaný rozvoj města neohrožuje životní prostředí a zejména vodní režim krajiny," uvedl k jednomu z cílů výzkumu Jakub Esterka z Arniky. Výzkum vychází z konceptu nového územního plánu Prahy a zveřejněných velkých rozvojových projektů. Pro letošní výzkum bylo vybráno 5 částí Prahy, které procházejí nebo v nejbližší době mají projít výraznou přeměnou: Praha 7 (přestavba nádraží Bubny a čtvrti Zátory), Praha 13 - Zličín (zóna příměstských nákupních center), Karlín-Libeň (přestavba Libeňského a Rohanského ostrova), Hostivař-Záběhlice (Trojmezí) a Štěrboholy-Dubeč (připravované Západní Město).

"Často se setkáváme s tím, že výstavba vzniká bez zodpovědného posouzení vlivu na celý organismus města a okolí krajiny. Poznatky z výzkumu by měly pomoci definovat možnosti i případné hrozící problémy," doplnil Martin Skalský, který s týmem z nizozemské univerzity dlouhodobě spolupracuje. Výzkum bude zaměřen na právní regulace a způsob rozhodování, definování rozhodujících "hráčů" a jejich vzájemných vztahů, analýzu technologií i infrastruktury, ekosystémové služby vody ve městě, územní analýzu a návrh řešení vodního koloběhu v každé z vybraných částí města. Studenti budou také zjišťovat, nakolik je rozhodování o budoucnosti Prahy otevřené směrem k veřejnosti a jak velkou mají občané možnost rozhodování ovlivnit.

Průzkumu se zúčastní celkem 30 studentů magisterského studia oboru Management životního prostředí ve městech (Urban Environmental Management) z 20 různých zemí všech kontinentů. Je mezi nimi i několik studentů z České republiky. "Cílem letošního evropského workshopu je shromáždit informace, jež bude možné následně využít k prosazování udržitelného hospodaření s vodou v Praze a jejím okolí. Management vody ve městě zahrnuje jak kvalitu a kvantitu vodních těles, tak systémy dodávek pitné vody či kanalizaci. Vzhledem k přípravě nového územního plánu a rostoucí výstavbě v Praze je zde potřeba prozkoumat potenciální šance i úskalí," přiblížil cíle výzkumu jeho koordinátor a profesor Univerzity Wageningen Bas van Vliet. "Vedle vypracování konzultační zprávy si zde studenti zdokonalí své výzkumné i konzultační dovednosti, jako je například sběr dat v krátkém čase, vedení rozhovorů, průzkumy, prezentace a v neposlední řadě vedení komplexního projektu," doplnil Bas van Vliet.

Udržitelný způsob hospodaření s vodou je důležitou součástí územního plánování. Vedle samotného vodního systému je důležitý i koloběh vody v městské krajině. Zahrnuje zásobování průmyslovou i pitnou vodu, kanalizaci, nakládání s odpadní vodou a také recyklaci a návrat vody zpět do tohoto koloběhu. Každá nově zastavěná plocha znamená, že dešťové srážky, které zde spadnou, nepojme země, ale je třeba zajistit jejich odvedení, případně další využití. Jak ukazuje i příklad posledních povodní, s nárůstem zastavěných ploch, které nemohou absorbovat dešťovou vodu, roste i důležitost nalézt lepší způsob udržení vody v krajině celkově. Nyní jsou sice stanovena pravidla pro nakládání s dešťovou vodou u nových budov, což však neřeší problém u již zastavěných ploch.

Systém pro zásobování vodou v Praze je velmi starý, ačkoliv od roku 1997 probíhá jeho rozsáhlá rekonstrukce. Praha byla jedním z prvních evropských měst s centrální kanalizací a čistírnou odpadních vod. To však znamená, že velká část této infrastruktury, zejména ve středu města, je zastaralá nebo potřebuje opravy. Jinak hrozí další ztráty vody, které v roce 2005 činily celých 25 procent produkce vody.

Arnika spolupracuje s Univerzitou Wageningen dlouhodobě - letos přijíždějí studenti do Prahy již potřetí. V předchozích ročnících se věnovali zeleni v Praze a přestavbě čtyř pražských nádraží. "Ačkoliv se vždy jedná o jiné týmy studentů, mohou díky dlouhodobé spolupráci vycházet z již dříve provedených výzkumů. Přinášejí si s sebou různorodé zkušenosti, nadhled a inspirativní nápady k řešení problémů, které z naší perspektivy často nevidíme dostatečně ostře," doplnil Martin Skalský. Za pozornost stojí i vědecký přístup studentského výzkumu. Současně s tzv. geoskupinami, které se věnují pěti vybraným částem města, fungují jejich jednotliví členové ještě v pěti expertních týmech, které mají přesně dané odborné zaměření. V každé skupině je navíc alespoň jeden česky hovořící student.

Projekt trvá celkem 9 týdnů - první 4 týdny strávili studenti teoretickou přípravou, 2 týdny potrvá jejich terénní šetření přímo v Praze a v poslední fázi se budou věnovat zpracování sebraných informací a poznatků. Na konci pobytu v Praze se uskuteční prezentace pro všechny účastníky. Výstupy z celého projektu pak Arnika zpracuje do publikace, jež bude určena především státní správě a dalším rozhodujícím institucím.

Podrobnosti k výzkumům nizozemské univerzity ve Wageningenu najdete zde:

Zdroj: Tisková zpráva Arniky - Centra pro podporu občanů


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist