Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministryně Bízková schválí dotace pro zateplení stovky škol

03.06.2010  |  zdroj: HN  |  34× přečteno      vytisknout článek

Ministryně životního prostředí Rut Bízková v nejbližších dnech schválí podporu pro nové projekty zaměřené na úspory energií ve veřejných budovách a výstavbu ekocenter.

Řídící výbor Operačního programu Životní prostředí doporučil na svém květnovém jednání udělit pěti stovkám projektů dotaci v celkové výši 4,6 miliardy korun. Z toho patnáct projektů s celkovými náklady 682 milionů korun se zaměřuje na rozvoj infrastruktury pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu. Dotace pro tyto projekty by mohla dosáhnut až 573 milionů korun.

Více než tři miliardy pro zateplení veřejných budov

Řídící výbor doporučil ministryni Rut Bízkové ke schválení 488 projektů zaměřených na úspory energií ve veřejných budovách. Celkové náklady u těchto žádostí činí 6,8 miliard korun, výše doporučené pod­pory dosahuje 3,2 miliardy korun. Jde ­zejména o zateplování škol, školek, nemocnic a dalších veřejných budov.

Velký vodohospodářský projekt

Řídící výbor jednal i o velkém projektu (velký projekt je projekt s celkovými náklady přesahujícími 25 milionů eur) kanalizace a rekonstrukce čistírny odpadních vod v Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Předmětem podpory jsou výstavba kanalizace v souhrnné délce téměř 26 kilometrů, rekonstrukce sedmi kilometrů kanalizace v obcích Ústí nad Orlicí a Dlouhá Třebová a rekonstrukce mechanicko-biologické čistírny odpadních vod o kapacitě 22 000 ekvivalentních obyvatel v obci Ústí nad Orlicí.

Rekonstrukce mj. zvýší počet obyvatel napojených na kanalizaci a zajistí bezpečné odvedení a vyčištění odpadních vod do čistírny v aglomeraci Ústí nad Orlicí. Po realizaci projektu bude na čistírnu a kanalizaci napojeno 98 procent obyvatel v aglomeraci.

"Na novou kanalizační síť a rekonstruovanou čistírnu odpadních vod bude po realizaci projektu nově připojeno 3 250 obyvatel. Projekt je připraven k předložení Evropské komisi ke schválení," uvedl Petr Valdman, první náměstek ředitele SFŽP ČR.

Na základě výsledků finanční analýzy a způsobilých výdajů byla doporučena výše podpory formou dotace z Fondu soudržnosti ve výši 529 milionů korun a dotace ze SFŽP ČR ve výši 31 milionů korun. Souhrnné výdaje na projekt jsou vyčísleny na 886 milionů korun.

Operační program pomáhá překonat krizi

Operační program Životní prostředí pomáhá nejenom životnímu prostředí, ale v souladu se strategií udržitelného rozvoje má pozitivní přínos i v oblasti ekonomické a so­ciální. "Snažíme se maximálně urychlit přísun peněz do české ekonomiky, ­zejména zhuštěním počtu výzev pro žadatele o dotace do kratšího časového úseku. V první půli fungování programu jsme tak přidělili již více než polovinu dotací z celkové sumy a podporujeme i další změny pro co nejjednodušší čerpání těchto prostředků. Díky projektům podporovaným operačním programem vzniká každoročně kolem 22 tisíc pracovních příležitostí, zejména v malých a středních firmách," zhodnotila přínosy OPŽP ministryně životního prostředí Rut Bízková.


Galerie realizovaných projektů a úplný seznam schválených projektů na www.opzp.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist