Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Provoz Mateřského centra Máj je ekologičtější

26.09.2010  |  37× přečteno      vytisknout článek

Provoz Mateřského centra Máj je ekologičtější

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jak vypadá udržitelná spotřeba v praxi, se mohou nyní přesvědčit maminky a další návštěvníci Mateřského centra Máj v Českých Budějovicích. Ve spolupráci s Arnikou zde probíhá pilotní projekt ekologizace provozu mateřských center. Na nedávno provedený ekologický audit navázala konkrétní opatření, například náhrada původních nevyhovujících hraček z plastů vhodnějšími dřevěnými výrobky nebo používání čisticích prostředků bez nebezpečných chemikálií. "Cílem našeho projektu Zdravá planeta pro zdravé děti, v jehož rámci se program pro mateřská centra uskutečňuje, je přiblížit téma udržitelné spotřeby veřejnosti, zejména pak cílové skupině maminek s malými dětmi. Chceme, aby se dobře seznámily s možnostmi, jak lépe chránit nejen zdraví svých dětí, ale také životní prostředí, ve kterém jejich potomci vyrůstají," říká Mgr. Jitka Straková, vedoucí českobudějovické pobočky Arniky.

Bližší spolupráci na pilotních projektech ekologizace provozu mateřských center navázala Arnika také se dvěma zařízeními v Praze - s Klubem K2 a Rodinným centrem Andílek. Ve všech centrech byl nejprve proveden audit, který zkoumal, jak se zde hospodaří s vodou a energií, na jaké složky se třídí odpad, jakým vybavením interiérů centrum disponuje, kolik papíru se spotřebuje na provoz kanceláře, jakými čisticími prostředky je prováděn úklid nebo jaké hračky mají děti na hraní. Českobudějovický Máj je prvním z mateřských center, kde se podařilo navržená opatření realizovat.. "Sami jsme uvažovali o tom, že bychom rádi zavedli například používání ekologických čisticích prostředků. Nabídka Arniky pak byla impulsem k tomu, změnit i další prvky v provozu centra," říká Pavla Scheicherová, předsedkyně Mateřského centra Máj v Českých Budějovicích.

Ekologičtější provoz charakterizuje pětice nově zavedených opatření: nahrazení kancelářského papíru jeho recyklovanou alternativou, zavedení úklidu prostor pomocí ekologických čisticích prostředků pocházejících ze snadno rozložitelných přírodních surovin bez obsahu chemických látek, které by ohrožovaly zdraví děti nebo personálu provádějícího úklid, instalace reflexní folie za radiátory, která umožňuje odraz tepla do místnosti, náhrada původních hraček novými dřevěnými a přístup k tištěným materiálům informujícím o možnostech ekologizace jejich domácností.

"Mateřským centrům, v nichž proběhl pilotní projekt ekologizace provozu, poskytujeme jak odbornou, tak i finanční pomoc, a to díky prostředkům získaným v grantových řízeních prostředníctvím Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a Magistrátu hlavního města Prahy," doplnila Jitka Straková z Arniky. Se speciálním přednáškovým turné zaměřeným na téma udržitelné spotřeby navštívila Arnika mateřská centra v pěti krajích České republiky: Jihočeském, Plzeňském, Středočeském, Moravskoslezském a v Praze. Série přednášek určených pro matky docházející s dětmi do mateřských center poskytla matkám návod, jak uplatnit principy udržitelné spotřeby v jejich každodenním životě. Matky se tak mohly například dozvědět, jak se orientovat v ekoznačení, jak a proč předcházet vzniku odpadu, jak vybírat kvalitní a bezpečné hračky pro děti, zařizovat domácnost s minimálními dopady na zdraví a životní prostředí nebo jak zajistit úspory energie v domácnosti nebo kvalitně stravovat děti pomocí biopotravin. />
V rámci projektu Zdravá planeta pro zdravé děti se 30. září uskuteční v Praze seminář pro učitele mateřských škol, pracovníky v ekologické výchově, v mateřských centrech a dalších neziskových organizacích. Celý projekt pak uzavře kniha o udržitelné spotřebě, která bude vydána na konci října.

Fotografie z Mateřského centra Máj: www.toxik.arnika.org


Projekt Zdravá planeta pro zdravé děti podpořil Státní fond životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí a Hlavní město Praha v grantovém řízení pro oblast životního prostředí v rámci projektu "Průvodce udržitelnou spotřebou pro mateřská centra, školy a veřejnost".

Stránky projektu: www.arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist