Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sbírky a hmotná dokumentace České geologické služby

02.07.2012  |  35× přečteno      vytisknout článek

Sbírky a hmotná dokumentace České geologické služby

Sbírky a hmotná dokumentace

Sbírky a hmotná dokumentace uložená ve skladech a depozitářích České geologické služby nabízí ke studiu unikátní geologický materiál, který byl získán pracovníky České geologické služby či byl převzat z průzkumů prováděných jinými organizacemi. Svým rozsahem se řadí tyto fondy k nejrozsáhlejším v České republice a svou hodnotou ke světově významným. V roce 2012 došlo v důsledku spojení České geologické služby a ČGS-Geofondu k výraznému zvětšení celkového objemu spravovaných fondů.

Webové aplikace sbírek a hmotné dokumentace

Informace o geologickém materiálu uchovávaném ve sbírkách i skladech hmotné dokumentace České geologické služby jsou on-line dostupné formou databázových aplikací a Virtuálního muzea na stránce s přehledem aplikací.

NNabídka služeb

Rozsáhlé fondy hmotného geologického dokumentačního a sbírkového materiálu jsou po dohodě s odbornými pracovníky zpřístupněny ke studiu v externích skladech. Kromě toho nabízí Česká geologická služba veřejnosti volně přístupnou geologickou expozici v přízemí hlavní budovy v Praze na Klárově.

Podrobné informace o sbírkách ve správě útvaru Informatiky jsou uvedeny na stránce Sbírky.

Podrobné informace o hmotné dokumentaci ve správě útvaru Geofond a o způsobu předávání významné hmotné dokumentace k trvalému uchování jsou uvedeny na stránce Hmotná dokumentace Geofond.

Sbírky

Ve sbírkách ČGS je uložen významný paleontologický, mineralogický a petrologický materiál. Po předchozí domluvě je možno prezenčně studovat uložený materiál. Uložený materiál je možné si vypůjčit, podmínky výpůjčky jsou ve výpůjčním řádu. U paleontologických a mineralogických kolekcí podléhá režim zpřísněným podmínkám danými právními předpisy (zákon 122/2000 Sb. a následná ustanovení).

Hmotná dokumentace

Hmotná dokumentace, odebraná z vrtů v rámci celé ČR, je pro odbornou veřejnost zpřístupňována ve skladech hmotné dokumentace Kamenná, Chotěboř a Jílové (ve správě útvaru Geofond) a Lužná (ve správě útvaru Informatiky). Po předchozí domluvě - telefonicky či e-mailem, min. 7 až 10 dnů předem - je možno uvedené sklady navštívit a prezenčně studovat uložený materiál. Podrobnosti a podmínky studia jsou uvedeny ve Výpůjčním a Badatelském řádu. Záznamy o uložených vrtných jádrech a vzorcích ze skladu Kamenná a Chotěboř je možno vyhledat v aplikaci Hmotná dokumentace, ze skladu Lužná v aplikaci Vrty . V těchto databázích je též uvedena lokalizace vrtu.

PPracoviště sbírek a sklady hmotné dokumentace

  • Praha-Klárov - největší škála spravovaného materiálu: paleontologické kolekce, geologicko-mineralogické kolekce, správa depozitářů v Lužné (informace: Petr Budil)
  • Lužná - uložena kolekce výbrusů, část geologicko-mineralogických kolekcí, hmotná dokumentace, vrtná dokumentace, lokalitní paleontologické sběry a zahraniční materiál (informace: Petr Budil)
  • Brno - převážně výbrusový materiál a hmotná a vrtná dokumentace, mikropaleontologické kolekce (informace: Miroslav Bubík)
  • Jeseník - hmotná a vrtná dokumentace z širší oblasti Jeseníků
  • Kamenná u Příbrami - hmotná dokumentace - vrtná jádra, ve správě útvaru Geofond (informace: Alan Donát)
  • Chotěboř - hmotná dokumentace - vrtná jádra, ve správě útvaru Geofond (informace: Alan Donát)
  • Stratov - šlichové vzorky a výbusy, ve správě útvaru Geofond (informace: Alan Donát)
  • Jílové u Prahy - primární hmotná a geologická dokumentace ložisek zlata z Českého masívu - vrtná jádra, vzorky a výbrusy, ve správě útvaru Geofond (informace: Alan Donát)

Více na: www.geology.cz

ZDROJ:ČGS


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist