Pátek, 29. března 2024

Z nelegální skládky odpadu v Bulovce zbývá posledních tisíc tun

Z nelegální skládky odpadu v Bulovce zbývá posledních tisíc tun

Posledních zhruba tisíc tun odpadu zbývá ještě odvézt z nelegální skládky německého odpadu v Bulovce na Liberecku. Většinu odpadu už najatá firma odvezla na skládku u Frýdlantu, zbylý odpad se postupně pálí v liberecké spalovně Termizo a v cementárnách. ČTK to dnes řekl Břetislav Miklas z firmy CZ Bio, který na likvidaci tisíců tun plastů a textilu s příměsí použité obuvi, koberců či autopotahů, v Bulovce dohlíží.

Nelegální skládka vznikla v areálu bývalého zemědělského podniku v Arnolticích. Odpady tam byly naváženy od roku 2004 údajně k recyklaci. Zpracováno a využito však bylo podle odhadů něco málo přes 500 tun textilu a plastů. Ve čtyřech objektech a na volném prostranství zůstalo uskladněno 9000 tun odpadu. O odvoz zhruba poloviny skládky se před rokem postarali Němci. Za likvidaci 4499 tun odpadu, z toho bylo 976 tun textilu a 3523 tun plastů, zaplatili 320.000 eur (8,65 mil.Kč).

Za likvidaci zbylých zhruba 4500 tun odpadu zaplatí Liberecký kraj 7,7 milionu Kč, z toho 80 procent by měl získat ze Státního fondu životního prostředí. Odvoz odpadu uskladněného v halách i na volném prostranství začal na konci března. "Třeba tahle hala byla ještě před dvěma měsíci plná po strop, znali jsme ji jen zvenčí a jen jsme se modlili, abychom někde vevnitř nenašli nějaké nebezpečné odpady," řekl u jedné z hal náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj). Nic takového však zatím pracovníci při likvidaci skládky nenašli.

S postupem likvidace skládky je spokojena i starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější). "Konečně je tady vidět, k čemu byl ten areál původně postaven. Původně areál sloužil jako teletník, pak tady byly krůty a pak už se to začalo pomalu zavážet odpadem," řekla starostka, která doufá, že se bude areál znovu využívat k zemědělské činnosti nebo případně jako sklady. Likvidace skládky podle ní prospěla i obci, kterou v minulosti trápily odpadky, které roznášel vítr. Několikrát skládka i hořela. Bez pomoci státu a kraje by však malá obec její likvidaci zajistit nedokázala.

Leona Vacková

Zdroj:Českolipský deník
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů