Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dioxiny a potraviny

11.02.2011  |  108× přečteno      vytisknout článek

Dioxiny a potraviny

Dioxiny a česko-německý obchod

102 tisíc kusů vajec se podle ČSÚ dovezlo za prvních 11 měsíců roku 2010 z Německa do Česka. Celková roční spotřeba v Česku je 2,4 miliardy kusů.
95 tisíc tun vepřového masa se podle Agrární komory ročně dováží z Německa do Česka. Celková roční spotřebav Česku je 400 tisíc tun.
1635 německých zemědělských farem zůstalo v důsledku dioxinové aféry přechodně uzavřeno. Celkově je v Německu zhruba 375 tisíc zemědělských farem. Nebezpečné látky byly objeveny ve 13 ze 16 spolkových zemí a až 60 milionů eur je úhrnná ztráta uzavřených farem za týden.

Co jsou dioxiny?

Analytické stanovení dioxinů je složitou a nákladnou záležitostí. Realizovat jej lze pomocí plynové chromatografie v kombinaci s vysokorozlišovací hmotnostní spektrofotometrií, nebo v případech, kdy jsou očekávány vyšší koncentrace, lze alternativně využít hmotnostní spektrofotometrií na principu tzv. iontové pasti s možností vícenásobné ionizace.

Běžná cena těchto zařízení se v současné době pohybuje okolo 5-8 milionů Kč. Složitost analýzy je kromě jiného vyjádřena i cenou jednoho stanovení, které se pohybuje v ČR okolo 15-20 tis. Kč

Jde o vysoce toxické látky vyvolávající rakovinu, které se váží na tuky v těle zvířat a lidí. Při vyšších koncentracích nebo dlouhodobém požívání mohou způsobit další vážné zdravotní potíže. Podle německých úřadů údajně konzumace kontaminovaných vajec, jež není dlouhodobá, představuje malé zdravotní riziko.


Látkou obsahující dioxiny byl v roce 2004 otráven tehdejší prezidentský kandidát na Ukrajině Viktor Juščenko. Otravu přežil, ale má znetvořený obličej.

Dioxinové aféry v minulosti

Irské vepřové (rok 2008)
Několikanásobné překročení limitů dioxinů bylo zjištěno ve vepřovém
ve 45 irských farmách. Byl omezen vývoz irského vepřového do 23 zemí
a zlikvidováno 100 tisíc prasat.

Belgická kuřata (rok 1999)
Dioxiny byly objeveny v lednuv kuřatech a vejcích, ale jejich prodej nebyl zastaven. V květnu se informace dostaly do médií, belgický ministr zemědělství rezignoval. Následně bylo zlikvidováno sedm milionů kuřat
a 50 tisíc prasat.

ZDROJ: ihned.cz, czpi.cz, hygiena.gastronews.cz

Dioxin není jedna látka, nýbrž triviální název pro dvě skupiny sloučenin blízkých si chemickou strukturou a chemickým chováním. Těmito skupinami jsou polychlorované dibenzo-p-dioxiny a polychlorované dibenzofurany, přičemž první skupina zahrnuje asi sedmdesát pět a druhá asi sto třicet pět jednotlivých látek.

Z celé této velké skupiny chemicky si podobných látek (tzv. kongenerů) je pouze několik považováno za toxické (7 ze skupiny dibenzo-p-dioxinů, 10 ze skupiny dibenzofuranů) a jedině 2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioxin (TCDD) dokonce za velmi toxický a nebezpečný svými karcinogenními účinky.

Koncentrace dioxinů se přepočítává na koncentraci 2,3,7,8-TCDD a vyjadřuje se pomocí tzv. TEQ - toxického ekvivalentu, což je součet koncentrací jednotlivých dioxinů vynásobených mezinárodním faktorem toxicity. Nejvyšší faktor, a to 1, má právě 2,3,7,8- TCDD. Jeden další kongener má stejný faktor, ostatní nižší.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist