Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zdravé vnitřní prostředí v udržitelném stavění

17.08.2009  |  zdroj: STAVITEL  |  125× přečteno      vytisknout článek

V evropském měřítku se spotřebuje celých 40 % energie na provoz budov.

Poučený stavebník proto již při přípravě projektu přemýšlí o energetické náročnosti budoucí stavby.

Ve většině případů však budoucí uživatel uvažuje pouze o tepelných ztrátách obálky budovy, nevnímá ji jako celkový souhrn všech energetických ztrát a zisků jak při provozu, tak i výstavbě budovy a výrobě stavebních materiálů.

Možností, jak přistupovat k energetickým úsporám, je několik - od snižování tepelných ztrát přes využití pasivní sluneční energie. Celková užitná hodnota budovy však zahrnuje nejen její energetickou náročnost, ale i kvalitu vnitřního prostředí a estetickou hodnotu.

PROJEKT MODEL HOME

Představa pasivního domu v laikovi vyvolává dojem, že ho čekají omezení - jak ve vzhledu budovy a jejím užívání, tak i v soužití s technologiemi. Proč tedy nepřistoupit na myšlenku aktivního domu, který bude pracovat pro nás? Tento objekt je postavený v nízkoenergetickém standardu, u kterého je spotřeba pokryta "zelenou energií". Spolu s kvalitním architektonickým řešením a důrazem na pohodlí ztělesňuje představu o bydlení budoucnosti.

Splnění těchto kritérií si vytkl projekt Model Home 2020 společnosti VELUX, který vychází z její celkové strategie snížit množství emisí CO2 o 50 % do roku 2020. Navazuje na experimentální projekty CO2 neutrálních prefabrikovaných nástaveb Soltag a Atika či školicího střediska Sonneborn, ve kterých byly principy řešení, výrobky a technologie využity a následně testovány.

Projekt Model Home 2020 zahrnuje šest environmentálně příznivých rodinných domů - experimentů, které budou postaveny na principu aktivního domu. Po určitou dobu budou přístupné veřejnosti a následně obydleny a zkoumány přímo při běžném provozu života rodiny. Tyto vzorové domy se objeví v letech 2009 až 2010 v Dánsku, Rakousku, Německu, Británii a Francii.

NÁVRH STŘEŠNÍCH OKEN

Princip návrhu střešních oken v takto koncipované budově je založen na vytvoření inteligentní obálky, která operativně reaguje na změny klimatických a světelných podmínek během dne i roku.

Orientace místností a prostory otevřené do krovu umožňují rovnoměrné prosvětlení celé dispozice a využití efektivního způsobu přirozeného větrání. Snížení počtu hodin, kdy je v interiéru potřeba umělé osvětlení, představuje nemalou úsporu energie. Komfort uživatele zvyšuje i to, že je tu kladen důraz na využití osvětlení přiměřené funkci místnosti. V návrhu prosvětlení je žádoucí převládající podíl difuzního světla (80 %), dostupného jak při zatažené, tak i jasné obloze. Přímé sluneční záření je v interiéru vhodné především v zimních měsících. Přichází-li do interiéru odrazem, například o protější stěnu, neoslňuje uživatele.

Nezbytnou součástí návrhu je nejen řešení dostatku denního světla, ale i jeho regulace a opatření proti oslnění a přehřívání vnitřních prostor. Řízené venkovní stínění je integrováno v systému domácí automatizace, reprezentovaného střešními okny INTEGRA(r), a efektivně reguluje množství slunečního světla a tepla pronikajícího do interiéru. V neposlední řadě je zde výtvarná hodnota hry slunečních paprsků během různých ročních i denních dob.

PŘIROZENÉ VĚTRÁNÍ A SOLÁRNÍ ZISKY

Přirozené větrání s řízeným otevíráním oken závislým na povětrnostních podmínkách zaručuje příhodné teplotní podmínky a kontrolu kvality vzduchu. Především v létě může být tepelný režim budovy optimalizován i díky využití nočního chlazení. Rovnoměrné proudění je přitom zajišťováno pozicí a uspořádáním oken v závislosti na geometrii a orientaci budovy (komínový efekt, princip příčného provětrání). V zimních měsících rychlé a efektivní větrání zabrání ochlazení konstrukcí a tím i ztrátám energie. Nezastupitelnou úlohu zde také hraje volba zasklení. Ideálním řešením je zasklení tepelně izolačním dvojsklem pro pasivní solární zisky v kombinaci s tepelně izolačním trojsklem s malými tepelnými ztrátami.

Na pasivní solární zisky lze pohlížet buď jako na přímý ohřev vzduchu sluncem pronikajícím střešními okny, nebo jako na využití předehřátého vzduchu (např. na tmavém povrchu střechy/fasády budovy) při větrání. Nezastupitelná je i složka aktivních solárních zisků prostřednictvím solárních panelů a fotovoltaických článků. Cílené využití denního světla v budovách přispívá k redukci spotřeby energie a představuje tak v architektonických konceptech jednu z možností dosažení velmi dlouhé životnosti staveb.

První z domů z projektu Model Home 2020 - "Home for life" - vyrostl v Aarhusu (Dánsko) a vychází z popsaných principů. Zahrnuje systém opatření pro splnění myšlenky aktivního domu, domu s nulovou emisí CO2 a vysokou uživatelskou hodnotou. Celková energetická náročnost budovy - její uhlíková stopa - by měla být důležitějším hodnotícím faktorem ekologičnosti než pouze její energetické ztráty.

Návrh objektu po stránce optimálního prosvětlení a energetické náročnosti lze ověřit použitím programů VELUX Daylight visualizer a VELUX Energy and indoor climate visualizer, které jsou volně ke stažení na www.velux.cz.

Komplexní hodnocení spotřeby s průkazem

Od 1. ledna 2009 v České republice platí povinnost zpracovávat průkaz energetické náročnosti budovy (zkratka PENB) pro každý nový objekt a pro rekonstrukci staveb s podlahovou plochou nad 1000 m2. Budova získá také energetický štítek (ČSN EN 730540 - 2:2007 Tepelná ochrana budov - technické požadavky). Tento štítek se však zabývá pouze "obálkou" budovy a jejími tepelně izolačními vlastnostmi, zatímco průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) zahrnuje všechny energie potřebné pro její provoz , tedy nejen na vytápění, ale i na ohřev vody, větrání, chlazení, osvětlení a pohon podpůrných systémů, jako jsou čerpadla, motory a ventilátory. Součástí PENB je i návrh konkrétních opatření, jak lze v budově uspořit další energii, a vyčíslení návratnosti vynaložených investic.

Co je to syndrom nemocných budov

Uvnitř budov trávíme 90 % svého času, a tak velmi záleží na kvalitě vzduchu, jaký v nich dýcháme, i na tom, zda budova působí příznivě na naši fyzickou i psychickou pohodu. Nedostatek světla může přispívat ke vzniku depresí, hlavně v zimním období. Průzkumy Světové zdravotnické organizace ukázaly, že překvapující podíl (až 30 %) nových i rekonstruovaných budov trpí takzvaným "syndromem nemocných budov" - SBS (Sick Building Syndrom). Na jeho vzniku se podílí nedostatek světla, slabá ventilace a také použité stavební materiály, které mohou uvolňovat do prostředí potenciálně nebezpečné látky (dráždivé, alergenní i toxické), jejichž účinky se nedostatečnou výměnou vzduchu ještě zesilují.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist