Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energeticky pasivní budova ušetří až 90 procent nákladů na energie

04.09.2009  |  zdroj: Podniky a trhy  |  144× přečteno      vytisknout článek

V cizině je trend ekodomů rozšířenější

Výstavba nízkoenergetických bytů v Česku je záležitostí okrajovou. Zatímco běžné projekty představují tisíce bytů, těch energeticky úsporných se staví jen desítky, a to převážně v menších domech, které lze dobře tepelně izolovat. Jsou ale developerské společnosti, které se i v době krize výstavbě takových domů věnují a mají i zájemce. Například 43 bytů
v nízkoenergetických domech vzniklo v projektu Dolní Měcholupy 6, nyní je klientům předává společnost JRD. Dalších 42 bytů v Praze 11 poblíž stanice metra Roztyly firma k výstavbě připravuje.

V tomto případě jde o energeticky pasivní dům, kde lze oproti běžné výstavbě snížit náklady na vytápění až o 90 procent. Jiným způsobem přistoupila k úspornému domu firma Anglický resort, která na domy dává solární panely.

Úspory nejsou zadarmo

Od letošního ledna platí v Česku předpis, podle něhož musí mít každý nový objekt Průkaz energetické náročnosti budovy. V něm je stanoveno, kolik energie budova potřebuje a tento údaj se porovnává s přípustnými limity. Velmi úsporná budova, tedy kategorie A, spotřebuje ročně nejvýše 42 kWh/m2.

Nový bytový dům může být nejvýše v kategorii C, což představuje roční spotřebu do 120 kWh/m2. Pro porovnání: běžná starší zástavba má roční spotřebu kolem 220 kWh/m2. Energetických úspor se dosahuje použitím vhodných materiálů a orientací a dispozicí budovy. Na jih mají směřovat prosklené plochy a obytné prostory, na sever zázemí domu pokud možno bez oken. Používá se několik vrstev izolací obvodového zdiva, podlah i stropů, okna s trojskly i rekuperační systémy využívající odpadní teplo, které by jinak z domu uniklo.

To vše šetří provozní náklady, ale zvyšuje pořizovací cenu domu. "Zvýšení je v řádu několika set tisíc korun na byt. Nejde jen o ekonomickou stránku věci, ale o radikální zvýšení komfortu bydlení, klient má stále čerstvý vzduch, teplé povrchy konstrukcí, lepší mikroklima," uvádí Jan Řežáb, jednatel JRD.

Ceny nízkoenergetických domů a bytů firmy JRD se pohybují v rozmezí 43 - 57 tisíc za čtvereční metr. To odpovídá běžným pražským cenám. Zvýšení nákladů kvůli kvalitnějšímu zateplení firma kompenzuje tím, že staví na pražské periferii, kde jsou levnější pozemky.

Průkopníkem v šetření

Firma JRD patří k průkopníkům nízkoenergetické výstavby v Česku. První tři byty v projektu Vila Štěrboholy dokončila na podzim 2005.

Dům má teplovzdušné vytápění a poprvé zde byl využit i systém rekuperace, který dokáže využívat odpadního tepla.

Průměrné měsíční náklady na provoz tamního třípokojového bytu o velikosti 74 m2, tedy poplatky za elektřinu, topení, větrání, ohřev teplé vody, vodné, stočné a odvoz odpadu, zde činí 1500 korun. To je zhruba o polovinu méně, než se platí v běžných starších bytech. Dosud firma postavila 67 bytů v deseti domech, a to převážně v lokalitě Dolní Měcholupy. Dalších 61 bytů staví. Vedle viladomů se sedmi či osmi byty je v této etapě největší projekt Viladomy U Obory v Uhříněvsi, kde bude ve třech trojpodlažních domech 38 bytů.

Do budoucna připravuje výstavbu 74 nízkoenergetických bytů. Tato etapa zahrnuje již zmíněný energeticky pasivní dům se 42 byty. Zároveň i devět luxusních bytů v projektu Vila Augustus ve Strašnicích, jejichž ceny v rozmezí 88 až 104 tisíc korun za m2 se standardu JRD vymykají.

Dům vyrábí elektřinu

Firma Anglický resort v Lešanech u Nelahozevsi instalovala na svém ukázkovém domě, který je jedním ze 114 postavených a prodaných řadových domů, fotovoltaické panely.

Dům není nějak mimořádně zateplen, ale vyrábí tolik elektrické energie, že je energeticky soběstačný. "A nejen to, elektrickou energii odebírá síť ČEZ, smlouva zní na dvacet let za dotovanou cenu kolem 12,80 koruny za kilowatthodinu," vysvětlil Jakub Šmejcký, finanční ředitel společnosti Anglický resort.

Systém zahrnující fotovoltaické panely a další potřebné zařízení pro jeden dům stojí včetně DPH 440 tisíc korun. "Tato částka se z prodeje vyrobené elektřiny zaplatí za devět deset let. A dalších deset let už střecha domu jeho majiteli jen vydělává," dodal Šmejcký. Jeho firma v Lešanech staví 72 řadových domů v projektu Zámecké údolí, dalších 16 domů v Kralupech nad Vltavou a nejnovějším projektem jsou Zahrady Slatina, zahrnující 64 řadových domů.

"Kvůli krizi jsme museli zdražit, nyní prodáváme za 23 566 korun za čtvereční metr," uvedl Šmejcký. Domy Anglického resortu mají standardní velikost 157 čtverečních metrů, cena domu se tak pohybuje kolem 3,7 milionu.

Být nízkoenergetický je "in"

Slovo nízkoenergetický se díky rostoucí citlivosti lidí na ekologické aspekty bydlení stalo atributem řady dalších rezidenčních projektů v zemi. Úroveň úspor ale může být rozdílná.

Zatímco energeticky pasivní domy ušetří až 90 procent nákladů na energie, úspory u nízkoenergetických staveb se pohybují od 30 do 60 procent. "Máme propočítány náklady na vytápění na průměrných 27 tisíc korun ročně," vysvětluje Jan Cílek, makléř firmy Soreta, která staví v Měšicích u Prahy 37 řadových nízkoenergetických domů. Každý má plochu 100 m2, což by v běžné zástavbě vyžadovalo provozní náklady na energie kolem 40 tisíc ročně.

Úspora domů Sorety se pohybuje kolem 33 procent, přitom v přízemí mají elektrické podlahové topení a v patře elektrické přímotopy, tedy nejdražší zdroj tepla.

Firma staví domy ve skupinách po třech, krajní stojí 3,9 milionu korun, a mohou mít na střeše fotovoltaické panely, prostřední přijde na 3,5 milionu.

AUTOR: Vladimír Kaláb
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Zlodějíčky z Anglického resortu už nikdy!
Jsem tak trochu otřesená,kdo se tady uchází o titul realitky roku.Od Anglického resortu máme od jara nový domek v zámeckém údolí v Lešanech.Po celou dobu jednání a výstavby nás provázejí jen problémy a zklamání a to zejmena z úrovně chování zástupců resortu a kvality dodané práce.Před podpisem a složením zálohy mnoho řečí o stovkách spokojených zákazníků a pomalu o děkovných dopisech a po složení zálohy chování pomalu jako s povlem,co chce po nich něco zadarmo.Všechno co nám zástupce nasliboval před podpisem rezervace a složením zálohy nám poté až s přidrzlým úsměvem na tváři zapřel.Litovali jsme s manželem,že jsme je naše požadavky nedonutili přiložit písemně k rezervační smlouvě.Na internetu jsme pak našli dost stíností na kvalitu prodávaných domů,proto jsme chtěli svůj vlastní stavební dozor,což však byl hned oheň na střeše a zase plané sliby ohledně stovek spokojených zákazníků,použitých vynikajících materiálech a podobně.U podpisu smlouvy vám téměř stojí zástupce s pistolí u hlavy,hlavně podepište.Dům jsme pak napoprvé odmítli převzít,protože už po dokončení bylo na něm spousta závad {popraskané a křivé zdi,padající dlažba,ukrutný binec}z čehož resort uvedl dopořádku jen ten binec s informací,že o opravu ostatního se dále postará,ale už jsou to skoro tři měsíce a je ticho po pěšině.Teď opravdu litujeme,že jsme si za ty přehnané peníze nekoupili domek někde blíž k Praze a nevyhli se tak obloukem téhle firmě!
vloženo: 23.07.2010 14:02     vložil: Marta Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist