Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energeticky aktivní domy: tři úspěšné projekty

27.10.2010  |  324× přečteno      vytisknout článek

prunikSpotřeba energie v zemích EU se má do roku 2020 snížit oproti roku 1990 o 20 procent. V tom nám pomohou  energeticky aktivní domy - budovy, které si poradily se ztrátami energie i s využitím obnovitelných zdrojů. Podívejme se společně na tři úspěšné projekty ze severských zemí.

Pravidla úsporného domu

Energeticky aktivní dům je pro stavbu tou nejúspornější volbou - energii nejen šetří, ale také vyrábí, a to ve větší míře, než je sám schopen spotřebovat. Děje se tak pomocí obnovitelných zdrojů energie, jako jsou například solární panely.

Pravidla pro výstavbu úsporných budov (energeticky pasivních i aktivních) určuje evropská směrnice EPBD 2010/31/EU (On the energy performance of buildings, tedy "O energetických vlastnostech budov"), kterou letos v květnu přijal Evropský parlament a Rada.

Jejím cílem je nejen požadované snížení emisí skleníkových plynů, ochrana životního prostředí a zajištění energetické bezpečnosti v budovách, ale také dosažení větší nezávislosti eurozóny na dovozu nafty a zemního plynu, jejichž zdroje budou v horizontu 20 - 30 let významně limitovány.

Kde se staví úsporně


Snaha o dodržení a splnění požadavků směrnice je patrná zejména ve skandinávských zemích, kde jsou energetické potřeby v budovách oproti jiným evropským zemím vyšší zejména díky chladnému klimatu.
Příkladem může být Dánsko, kde jsou v současnosti intenzivně hledány nové možnosti a způsoby naplnění požadavků nové evropské směrnice EPBD a snížení potřeb energie v budovách o 20 % do roku 2020.

V tomto článku jsou dále uvedeny tři úspěšně realizované dánské projekty:

  - Energetická renovace městského domu v Albertslundu v rámci plánované přestavby městských bytů na panelovém sídlišti


- Experimentální domy EnergyFlexLab a EnergyFlexFamily realizované  Teknologisk Institutem v Taastrupu pro laboratorní a praktické ověřování nových stavebních technologií a energetických systémů


  - "Solhuset", budova mateřské školy v Horsholmu, která splňuje požadavky EPBD pro energeticky aktivní budovy a zvýšené nároky na kvalitu vnitřního prostředí pro pobyt dětí ve věku do 6 let.


Energetická renovace panelového domu v Albertslundu

Energetická renovace obytného domu, který je od srpna letošního roku "v plném provozu" je součástí projektu Energy Demonstration Project (EUDP). Projekt má po skončení celoročního měření a monitorování  ověřit navrženou koncepci renovace panelového sídliště v Albertslundu, které tvoří celkem 350 domů postavených v roce 1975.

Energetická opatření  domu spočívají v kompletním zateplení, úpravě střešního pláště, v provedení nových rozvodů instalací, systémů teplovzdušného vytápění a ohřevu teplé vody, které využívají energie z obnovitelných zdrojů - například systém vytápění domu využívá teplo z tepelného čerpadla a ze solárních kolektorů na vlastním střeše budovy.

Fotovoltaické panely v celkové ploše 10,5 m2 a výkonu 1,67 kWp poskytují dostatek elektrické energie pro zajištění celoročního provozu systému větrání, vytápění a dalších potřeb domu. Roční potřeba energie je tedy uvažována nulová a objekt by měl být po shrnutí celoročního měření ohodnocen jako CO2 neutrální.

Navržená koncepce začlenění obnovitelných zdrojů energie do původních budov  umožňuje velmi jednoduché stavební řešení - využívá totiž prostorové jednotky Solar Prism, umístěné na ploché střeše objektu, do kterých lze snadno a rychle všechny energetické systémy instalovat. Renovace všech domů tak bude moci proběhnout bez vystěhování nájemníků do náhradního bydlení.


EnergyFlexHouse, Lab a Family


Projekt EnergyFlexHouse zahrnuje dva stejně vybavené a stavebně řešené objekty - EnergyFlexFamily a EnergyFlexLab, které mají odlišné funkce a vzájemně slouží pro výzkum a pro ověřování různých technologií a energetických systémů.

Energeticky neutrální dům EnergyFlexFamily je užíván vícečlennými "testovacími" rodinami, které se v objektu střídají vždy po 3 měsících. Ve střešním plášti se nachází fotovoltaické a solární kolektory, které vyrábí veškerou potřebnou energii pro užívání domu, pro běžné potřeby a zásobování elektromobilu ubytované rodiny. Stav vyrobené a spotřebované energie u všech energetických systémů domu se neustále sleduje a data o stavu vyrobené a spotřebované energie aktualizovaná každých 12 minut jsou zobrazena LCD displeji a současně přístupná on-line.

V objektu EnergyFlexLab je prováděno průběžné měření, experimentální ověřování a optimalizace jednotlivých systémů a  částí objektu (prvky obvodového pláště, energetická zařízení, kontrolní a řídicí systémy).


Solhuset  - mateřská škola v Horsholmu


Mateřská škola "Solhuset" ve městě Horsholmu, která bude dokončena v letošním roce a předána v lednu 2011 do užívání, se pravděpodobně stane první školní energeticky aktivní budovou na světě. Objekt budovy je navržen s velmi nízkou celoroční potřebou tepla na vytápění  - pouze 8 kWh/m2 při užitné ploše 1300 m2.


Krytí veškerých potřeb energie je uvažováno z fotovoltaických a solárních panelů integrovaných do střešního pláště. Denní osvětlení je řešeno střešními okny, zajišťujícími 3,5 krát vyšší hodnotu denního osvětlení, než je požadovánostavebními a hygienickými předpisy. Objekt poskytuje optimální prostředí pro pobyt dětí do 6 let zajištěné účinným energeticky úsporným větráním.
Aktuální informace o tomto projektu jsou na adrese www.horsholm.dk/solhuset.

Autoři: Peder Vejsig Pedersen - Cenergia o Soren Ostergaard Jensen - Teknologisk Institut, Jiří Sedlák a Jiří Hirš - VUT FAST Brno

Zdroj: Časopis Alternativní energie - www.alen.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist