Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Systém Flexibuild je tu i pro obce

18.01.2011  |  zdroj: Moderní obec  |  137× přečteno      vytisknout článek

dumJe výrazně ekonomický a jednoznačně ekologický. Přináší vynikající tepelné a izolační vlastnosti i významné časové úspory ve výstavbě. Nikterak neomezuje ani estetické provedení stavby. Konstrukčně jednoduchý stavební systém Flexibuild se může pochlubit ještě jedním atributem: Je totiž ryze český.

Stavba z recyklovaných nápojových kartonů typu Tetra Pak vyjde o přibližně polovinu levněji, než kdyby byla zhotovena z klasických zdicích materiálů, a může začít sloužit svému účelu už za pouhých devět týdnů. Zhruba ji lze přirovnat k lehkým montovaným dřevostavbám, avšak místo dřeva systém Flexibuild používá sendvičové panely vyrobené z kombinace expandovaného polystyrenu a pevných desek, které vznikly slisováním očištěných a rozdrcených obalů Tetra Pak. Technologie je v České republice nová, ale v Evropě je vyzkoušena a provozována.

PRVNÍ DOMY UŽ V ROCE 2009

Sendvičové desky se vyrábějí v rozměrech 1,19 x 2,85 m o tloušťce 1,5 či 2 cm. Tento certifikovaný materiál se používá ve všech částech stavby. Jejím základem je buď ocelová konstrukce, nebo lehký betonový skelet. V prvním případě lze projektovat stavby až do 4. podlaží, ve druhém případě dokonce i do 7. podlaží. Objekty postavené technologií Flexibuild na základové desce, která je součástí systému, se nabízejí ve variantách: energeticky úsporná, nízkoenergetická, pasivní a inteligentní.

Svou první modelovou řadu rodinných domů brněnská stavební společnost Flexibuild představila už předloni a od té doby stále přichází s dalšími novými řešeními. Jednoduchost konstrukčního systému však stavebníkům umožňuje neřídit se katalogy, ale zvolit si případně variantu domu podle vlastního projektu.

ŠKOLY, ŠKOLKY, STACIONÁŘE...

Variabilita systému nahrává i tomu, aby byl použit také pro rychlou a levnou výstavbu mateřských škol, denních stacionářů, startovacího či sociálního bydlení apod. Uplatnění najde rovněž u staveb technického charakteru, jako jsou třeba čistírny odpadních vod nebo průmyslové haly apod.

Není náhoda, že v Hrádku nad Nisou se s využitím této technologie nyní celkovým nákladem zhruba 15 mil. Kč dokončují čtyři >>povodňové<< dvojdomky pro rodiny, které kvůli loňské srpnové povodni přišly o střechu nad hlavou. Jednoduché, avšak pasivní domky se sedlovou střechou, každý o užitné ploše 70 m2, budou vytápěny plynem, ale chybět v nich nebude ani komín, aby bylo možné využít k topení i krbová kamna.

A není ani náhoda, že pozvání generální ředitelky společnosti Flexibuild Ing. Olgy Girstlové k prohlídce povodňových domů přijal Jaroslav Plesník, zakladatel Senior Parků u nás (viz Moderní obec č. 12/2010). Ostatně společnost Senior Park dokončuje v Hrádku další ze svých objektů určených klientům z řad nejen starší generace, nýbrž třeba i mladším lidem s určitým postižením či invalidním důchodcům hledajícím bydlení bez bariér a s kvalitním zázemím.

Možná však systém Flexibuild skončí také například v hledáčku Středočeského kraje. Ten se totiž snaží pro satelitní obce v prstenci okolo Prahy, avšak i u některých dalších velkých měst, nalézat levná a zároveň plně funkční řešení výstavby nových či rozšiřování kapacit stávajících mateřských škol. Stojí za tím migrace mladých rodin s malými dětmi z metropole >>na venkov<<. Kraj na tyto účely dokonce vyčlenil vlastní prostředky ze svého Fondu rozvoje obcí a měst (viz Moderní obec č. 2/2010).

NA CO SE NĚKDY ZAPOMÍNÁ

Generální ředitelka společnosti Flexibuild Ing. Olga Girstlová má za to, že nové stavební technologie přicházejí často tak rychle, že územní samosprávné celky leckdy ani nestačí na ně reagovat.

>>Například podmínky pro zhotovitele staveb v rámci veřejných zakázek často s novými alternativami efektivní výstavby ani nepočítají. Přitom jde o technologie, které mohou úspěšně zvládnout také menší regionální stavební firmy. I když nezastírám, že certifikát pro využívání systému Flexibuild udělujeme až po splnění velmi přísných kritérií a každý žadatel jej nedostane,<< uzavřela Ing. Olga Girstlová.

Z nejčastějších dotazů zájemců o stavební systém Flexibuild

Čím je tento systém specifický? Stavební deska a sendvič Flexibuild jsou ojedinělé využitím unikátních vlastností, které jsou založeny na kombinaci organických a anorganických materiálů. Tyto vlastnosti, které jsou využity ve vrstvených nápojových kartonech, jsou základem i pro desky Flexibuild. Jde zejména o vysokou houževnatost, kombinaci pevnosti s pružností, odolnost vůči vlhkosti, zdravotní nezávadnost, dobré tepelně-izolační vlastnosti a mnohé další příznivé parametry. Ačkoliv se trh stále snaží porovnávat materiál s dalšími deskovými výrobky (OSB desky, sádrokartony, cementotřískové desky), Flexibuild je jako materiál svým složením ojedinělý a vytváří novou kategorii stavebních výrobků. To je potvrzeno i jeho technickým osvědčením i certifikací. Největší výhodou nového stavebního materiálu a stavebního systému Flexibuild je pro zákazníka poměr cena - kvalita - rychlost.

Jaké typy staveb lze uskutečnit pomocí tohoto systému? Flexibuild je otevřený stavební systém, kombinující různé nosné systémy se stavebními prvky Flexibuild (desky, sendviče). Tím je dán i možný rozsah použití, který je víc závislý na typu použitého nosného systému. Dosud asi nejznámějšími objekty postavenými touto suchou montovanou výstavbou jsou rodinné domy >>na klíč<< v energeticky úsporné variantě (od 1,4 mil. Kč) a nízkoenergetický RD (za 1,5 mil. Kč včetně základové desky. Tento systém je však vhodný také pro školní budovy, sociální zařízení, startovací bydlení, ale i pro technické stavby, jako jsou čistírny odpadních vod, průmyslové a skladové haly, menší administrativní budovy apod.

Kde lze získat podrobnější informace o systému Flexibuild? Každý zájemce se může obrátit přímo na společnost Flexibuild s.r.o., a to na obchodní nebo technické specialisty. Další možností je kontaktovat stavební partnery nebo stavební firmy, které byly společností Flexibuild proškoleny a mají s tímto druhem výstavby zkušenosti. Zájemci mohou kontaktovat i spolupracující externí obchodní zástupce a realitní společnosti. Kontakty vždy najdou na webu www.flexibuild.cz.

Domy postavené s využitím systému Flexibuild nerozeznáte od jiných, pro které byly použity klasické technologie.

Ing. Olga Girstlová se v roce 1995 stala Manažerkou - podnikatelkou roku za své úspěchy v oblasti IT. Se systémem Flexibuild teď úspěšně míří do stavebnictví.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist