Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Horninový zásobník topí i chladí

01.07.2011  |  zdroj: Moderní obec  |  298× přečteno      vytisknout článek

geothermJednou z možností ekologického a zároveň ekonomického vytápění stavebních objektů je využít horninového prostředí jako zásobníku tepelné energie a chladu.

Jak horninový zásobník funguje? Teplota hornin v hloubce 100 m se v běžných geologických podmínkách pohybuje okolo 10-12 °C. Tuto teplotu lze podstatně zvýšit (až na 60 °C) pomocí hloubkových vrtů až do 150 m v kombinaci s tepelnými čerpadly a využít pro vytápění budov v přechodném a zimním období. V letním období se přebytečné teplo (např. z klimatizačního systému budovy) může odvádět do hloubkových vrtů a do budovy z vrtů pomocí tepelného čerpadla naopak přivádět chlad. Horninový zásobník může pracovat sezonně podle potřeby jako zdroj tepla i chladu. Pomocí zásobníku lze řešit problém, jak akumulovat přebytečné teplo v době, kdy je nepotřebujeme a čerpat je ze zásobníku až v topné sezoně.

ZNALOST MÍSTNÍCH GEOLOGICKÝCH PODMÍNEK JE ZÁKLADEM

Pro vybudování zásobníku je potřeba především detailní znalost místních geologických podmínek: horninové složení do hloubky až 150 m, přítoky podzemní vody (hloubka, velikost přítoku, směr proudění), tepelné vlastnosti hornin.

Pomocí speciálního software a polních testů ve zkušebním vrtu se určí počet a hloubka vrtů a jejich optimální uspořádání na daném pozemku. Vstupním parametrem pro navržení horninového zásobníku je také analýza požadavků zákazníka na vytápění či chlazení budovy.

Dalším krokem je realizace skupiny hloubkových vrtů a jejich vystrojení. Vyžaduje vrtnou firmu se specializovanou vrtnou soupravou, která garantuje dosažení projektovaných hloubek vrtů a jejich kvalitní vystrojení i ve složitých, proměnlivých geologických podmínkách. Vrty jsou vystrojovány plastovými kolektory - tj. U-trubicemi z polyetylenu, injektovány po celé délce pro lepší přestup tepla či chladu a kolektory jsou tlakově testovány na těsnost.

Vybudování podzemního zásobníku je nejnáročnější částí celého topného systému objektu. Případné chyby nemusí být zjevné během výstavby, ale až po náběhu provozu a jsou zpravidla neodstranitelné. Důležitý je tedy výběr seriózní firmy s dlouholetými a komplexními znalostmi a zkušenostmi v oboru geologického inženýringu v oboru >>mělké<< geotermální energie.

ZKUŠENOSTI S VYUŽITÍM

Poblíž kanadského Calgary využívají přebytečného tepla ze slunečních kolektorů, které uskladňují v horninovém zásobníku s vrty a tímto teplem vytápějí 52 rodinných domů. Na okraji švédského Stockholmu vytápějí teplem získaným ze slunečních kolektorů 50 rodinných domů a dům pro seniory. V německém Bádensku-Württembersku dodává horninový zásobník teplo získané slunečními kolektory dokonce celé městské čtvrti s 350 domy, školou a nákupním centrem. V konečné fázi je počítáno až s 1300 obytnými jednotkami.

PŘESVĚDČIVÉ VÝHODY

Horninový zásobník tepla nebo chladu představuje ekologický, obnovitelný zdroj energie. Jeho provoz je plně automatický a neprodukuje žádné odpady. Na základě vyhodnocení místních podmínek může být dimenzován tak, aby zcela nahrazoval >>klasické<< dodávky tepla. Zásobník není patrný na povrchu terénu, lze jej realizovat i pod základy novostaveb. Provozní náklady horninového zásobníku jsou velmi nízké v porovnání s jinými způsoby vytápění. A co je nejdůležitější - cena za dodávku tepla bude stálá a nikoliv kolísavá a rostoucí jako u energií z fosilních paliv. Právě dodávka ekologicky vyrobeného tepla za stálou cenu je v současnosti bezkonkurenčním komfortem a východiskem, jak se vypořádat s diktátem monopolů.

VÝBĚR KVALIFIKOVANÉ FIRMY

Pro investora je důležité získat firmu, jež dokáže v tomto směru kvalifikovaně poradit a současně záměr realizovat a financovat. Můžete se obrátit na společnost Green Gas DPB, a.s., která vstupuje na trh jako dodavatel tepla a provozovatel horninového zásobníku včetně jeho kotelny. Po celou svoji existenci (tj. od roku 1960) podniká v oboru hornictví a geologie.

Od roku 2001 společnost provádí hloubkové vrty pro tepelná čerpadla (celkem odvrtáno asi 3500 vrtů o celkové metráži téměř 350 tis. m). V roce 2006 uskutečnila testování tepelných vlastností hornin pro vytápění novostavby auly VŠB - Technické univerzity v Ostravě. S univerzitou spolupracuje i v oblasti výzkumů tepelných vlastností hornin, injektážních směsí a realizace tepelných testů hornin.

Od roku 2005 provozuje Green Gas DPB, a. s., kogenerační jednotky na důlní plyn (v současné době o celkovém elektrickém výkonu 28,4 MW), přičemž v roce 2010 dodala 150 tis. GJ tepla. V letošním roce bude realizovat v rámci aplikace výzkumného úkolu zásobník s vrty pro odpadní teplo kogenerační jednotky.

AUTOR: ZDENĚK ROZEHNAL


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist