Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Stavět ekologicky, ekonomicky a úsporně

29.08.2011  |  zdroj: STAVITEL  |  44× přečteno      vytisknout článek

Udržitelné stavění usiluje o snížení negativních dopadů na životní prostředí během celého životního cyklu staveb, přičemž optimalizuje jejich ekonomickou životnost, komfort a bezpečí pro uživatele.

Ve světě se pro tento pojem vžilo označení PPP (Planet-People-Prosperity).

Stavebnictví si bude v budoucích letech muset osvojit principy udržitelného stavění a snižovat spotřebu energií. Technicky rozvinuté země západní Evropy mají vesměs vytvořeno legislativou takové prostředí, aby principy nízkoenergetického stavění a požadavky EU v tomto směru přirozeně podporovalo. Připravenost českého stavebnictví je naopak velmi malá a je zajišťována pouze odbornými skupinami bez účasti státní správy. Proto existuje vážná pochybnost o tom, jestli bude ČR schopna zavést směrnici EPBD o energetické náročnosti budov do praxe v požadovaném termínu.

EPBD II (Energy Performance of Buildings Directive II) stanoví povinnost navrhovat všechny nové budovy v energetickém standardu "blízkému nule", a to od roku 2018 u veřejných budov a od roku 2020 u všech budov. Cílem je tzv. Strategie 20 - 20 - 20 pro snižování energetické náročnosti budov platí snížení emisí CO2 o 20 %, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie o 20 % a snížení spotřeby energie o 20 %. Tyto záměry mají být splněny do roku 2020.

Stavbaři mají obavy z přílišné bruselské byrokracie zaměřené na stavění obytných budov, především na tzv. pasivní domy. Považují to za neodůvodněné vměšování do práv investorů a stavebníků a za možný důvod k utlumení poptávky po bytových objektech.

Požadavek udržitelného stavění se opírá o tři základní pilíře: ekologický, ekonomický a energeticky úsporný. Ekonomické požadavky se týkají především optimalizace investičních a provozních nákladů při stavbě budov z hlediska jejich životnosti. Až v řádu stonásobků je odhadována úspora CO2 za padesátiletou životnost stavby, což představuje výrazný ekologický přínos. Udržitelná energie je taková, která nemusí být vůbec použita. Více než polovina energie na vytápění a chlazení by mohlo být uspořeno v nových budovách a dokonce až 70 % ve stávajících budovách, pokud by byly řádně rekonstruovány.

Josef Kotrba z firmy Deloitte představil "klíč k přežití" a poukázal na koncept 6 P pro trvale udržitelné stavění:

> Potřebnost: tato zásada se dá shrnout do věty: "Stavme pouze to, co má smysl, co je potřeba a co je nezbytné".

> Přiměřenost: druhá zásada vlastně rozvádí myšlenku té první.

> Plynulost/plánovatelnost: na straně investora je nutné mít transparentní plán, co a kdy stavět, včetně určení priorit.

> Průhlednost: veškerá výběrová řízení musejí být transparentní. Proto musí průběžně probíhat nezávislá kontrola zakázek od zadání až po dokončení.

> Partnerství: musejí se hledat nové formy spolupráce, synergie, například koncept "Work Together" jako účinná alternativa k PPP projektům.

> Profinancovatelnost: stát musí v tomto směru jasně určit své priority i investiční strategii a na to navazující daňové určení na investice z národních zdrojů. Musejí se hledat nové formy financování, přenesení rizik na investory, transparentní formy konceptů atd.

Uplatnění konceptu 6P by jistě vedlo k zlepšení situace ve stavebnictví jako celku, pokud by existovala připravenost českého stavebnictví na platnost nových evropských směrnic.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist