Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Téměř nulová spotřeba energie u budov

05.09.2011  |  zdroj: STAVITEL  |  93× přečteno      vytisknout článek

V roce 2010 schválila Rada EU a Evropský parlament druhou evropskou směrnici o energetické náročnosti budov (směrnice 31/2010/EU z 19. 5. 2010), která nahradila stejnojmennou první evropskou směrnici 91/2002/ES.

Nová směrnice vytyčuje cíle Evropské unie v oblasti energetiky do roku 2020, rozpracovává a stanoví kroky vedoucí ke snížení potřeby energie v Evropě. Ruší a nahrazuje směrnici 91/2002/ES v plném rozsahu; upřesňuje a v některých bodech zpřísňuje požadavky na energetickou náročnost budov. Mottem nové směrnice je cíl 20-20-20, vyjadřující záměr dosáhnout v roce 2020 snížení spotřeby energie o 20 %, snížení emisí skleníkových plynů o 20 % a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na 20 % celkové výroby energie v Evropě v porovnání s rokem 1990. K dosažení tohoto záměru jsou směrnicí definovány konkrétní kroky. Jedním z nich je i požadavek na navrhování a stavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie. Do 31. 12. 2020 budou všechny nové budovy "budovami s téměř nulovou spotřebou energie"; pro nové objekty užívané a vlastněné orgány veřejné moci platí tento požadavek po dni 31. 12. 2018.

PROBLÉMY S DEFINICÍ

Pro účely směrnice se rozumí "budovou s téměř nulovou spotřebou energie" taková, jejíž energetická náročnost určená podle metody, dané touto směrnicí, je velmi nízká. Téměř nulová či nízká spotřeba energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě stavby či v jeho okolí. Tento velmi ambiciózní cíl bude realizován na základě vnitrostátního plánu, který si musí každá země připravit a stanovit v něm, jakým způsobem bude postupováno, případně které budovy budou z tohoto požadavku vyjmuty. Důraz je současně kladen na nákladovou efektivnost opatření vedoucích k nízké energetické náročnosti budov.

O přesné definici pojmu se rozhoduje na úrovni členské země a v současné době probíhá o výkladu a upřesnění této definice bouřlivá diskuse ve většině evropských zemí a bohužel dochází k mnoha mylným výkladům a zkreslením. Směrnice jednoznačně mluví o nízké energetické náročnosti takové budovy.

ZMATENÍ POJMŮ

Častým omylem je v této souvislosti záměna pojmu energetická náročnost s pojmem potřeba energie na vytápění. Energetickou náročností budovy se rozumí vypočítané nebo změřené množství energie nutné pro pokrytí potřeby energie spojené s jejím typickým užíváním, což mimo jiné zahrnuje energii používanou pro vytápění, chlazení, větrání, teplou vodu a osvětlení. Potřeba energie na vytápění je hodnota, vyjadřující kvalitu obálky budovy z hlediska vytápění; nepostihuje účinnost vytápěcího zařízení, tím zkresluje skutečné množství energie pro vytápění a zcela zanedbává energii na osvětlení, přípravu teplé vody a chlazení.

Proto pojmy typu "pasivní dům", které se v souvislosti se zaváděním směrnice někdy objevují, nepatří k nejvhodnějším, neboť jsou v odborné veřejnosti zafixovány jako budovy s nízkou potřebou tepla na vytápění a ostatní energie spotřebované v budově primárně neřeší. Nelze proto jednoduše říci, že cestou pasivního domu se dostaneme k budově s téměř nulovou spotřebou energie, neboť toto tvrzení je platné pouze u budov, kde není aktivní chlazení a neřešíme přípravu teplé vody ani osvětlení.


Prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Prof. Karel Kabele: Pojem pasivní dům je definován v ČSN 730540. Slovo "pasivní" se však ve svém pravém slova smyslu týká pouze části energetické bilance, a to potřeby energie na vytápění, která je opravdu velmi nízká, a to méně než 15 kWh na m2 za rok. V této hodnotě není bohužel zahrnuta energie na osvětlení, přípravu teplé vody a případné chlazení, a tak uživatel, který si to neuvědomí, může být značně rozčarován tím, že skutečná spotřeba energie v jeho "pasivním domě" může být až 120 kWh na m2 za rok.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist