Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Poslanci zachovali práva lidí vyjadřovat se ke stavbám

19.06.2012  |  41× přečteno      vytisknout článek

Poslanci zachovali práva lidí vyjadřovat se ke stavbám

Výrazné omezení práva lidí vyjadřovat se ke stavbám neprošlo. Poslankyně a poslanci - s výjimkou jednoho - dnes odmítli návrh svých kolegů z hospodářského výboru. Výbor předložil pozměňovací návrh vycházející vstříc průmyslové lobby a developerům, který by oslabil ochranu zdraví lidí a životního prostředí (1). Petici s více než třemi tisíci podpisy převzal ráno předseda výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Stanislav Polčák (2), (3). K respektování demokratických principů vyzvalo poslance na šest desítek starostů a zastupitelů a osmdesát občanských sdružení (4).

Pro omezení práv občanů dnes hlasoval jen poslanec Břetislav Petr z ČSSD. Proti bylo 148 jeho kolegyň a kolegů.
"Pro občany je dobrou zprávou, že poslanci nepodlehli tlakům průmyslové lobby a developerů a zachovali právo lidí vyjadřovat se ke stavbám. Možnost občanů uplatňovat připomínky při povolování supermarketů, továren, dolů a dalších zařízení patří k demokratickým samozřejmostem," uvedl Martin Skalský ze sdružení Arnika. "Veřejná kontrola rozhodování úřadů omezuje korupci a vede k lepší ochraně lidského zdraví a životního prostředí," dodal Skalský.
Návrh na omezení práv lidí vzešel z ministerstva pro místní rozvoj. Ministr Kamil Jankovský a jeho lidé tvrdí, že připomínky občanů zdržují práci úřadů, komplikují podnikání a snižují konkurenceschopnost české ekonomiky. Nemají k tomu však žádnou analýzu nebo jiný důkaz. Konkrétní zásah do zákonů navrhli poslanci hospodářského výboru formou legislativního přílepku. Zřejmě se báli, že kdyby prosazovali omezení práv lidí otevřeně, spustili by vlnu kritiky.
Právo lidí na účast ve stavebních řízeních tak i po dnešním hlasování poslanců zůstává ve stejném rozsahu, jako tomu bylo doposud.
"Ve srovnání s tím, jak vážné omezení demokratických principů hrozilo, jde o jasný úspěch. Poslanci nicméně promarnili příležitost k celkovému zlepšení stavebního zákona, který trpí řadou nedostatků," říká Martin Skalský z Arniky. "Evropská komise nás kritizuje za slabou ochranu práv lidí zejména v takzvaném procesu EIA, kde se hodnotí vliv staveb na životní prostředí. Za porušování evropských směrnic hrozí České republice vysoké sankce," dodal Skalský.
Přílohy:
1) Jakých změn doznal stavební zákon po pátečním hlasování?
plus
právo lidí vyjadřovat se ve stavebních řízeních zůstalo zachováno
(proti omezení práv hlasovalo 148 poslanců, proti 1)
plus
poslanci zavedli kontrolu takzvaných autorizovaných inspektorů, kteří mohou povolovat stavby, ze strany úřadů i veřejnosti
(pro kontrolu inspektorů hlasovalo 148 poslanců, proti 1)
  plus
poslanci neschválili výjimku z placení za zábor zemědělské půdy pro průmyslové stavby
(proti výjimce hlasovalo 143 poslanců, pro 1)
plus
poslanci neschválili výjimku pro územní plánování v Praze, díky níž by hlavní město nemuselo schvalovat takzvané zásady územního rozvoje a konzultovat je s obyvateli.
(pro návrh hlasovalo 13 poslanců, proti 131)
minus
poslanci nepřijali pozměňovací návrh nevládních organizací, který by zvýšil ochranu veřejnosti před špatným rozhodováním úřadů. Nevládní organizace navrhovaly, aby v případě, že soud zruší územní rozhodnutí pro nějakou stavbu, nemohla být tato stavba zahájena, případně by výstavba musela být zastavena. To se dnes neděje, protože v důsledku pomalé práce soudů se investorovi často podaří získat stavební povolení dříve, než soud rozhodne o územním rozhodnutí. Vznikají tak nezákonně povolené stavby a nejde tomu zabránit.
(pro návrh hlasovalo 13 poslanců, proti 131)
 minus
poslanci zrušili pravomoc České inspekce životního prostředí zakázat nebo omezit činnosti, které mohou poškozovat přírodu a krajinu. Inspekce přišla o možnost zasáhnout, pokud například při výstavbě dojde k zabíjení zvláště chráněných druhů živočichů nebo k likvidaci stanovišť chráněných druhů rostlin. Jde o významný legislativní krok k omezení nástrojů ochrany přírody a krajiny.
(pro návrh hlasovalo 13 poslanců, proti 131)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist