Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Příležitost k ověření alternativní energie

17.09.2012  |  zdroj: STAVITEL  |  47× přečteno      vytisknout článek

Příležitost k ověření alternativní energie

Za dostavbou výzkumného a vývojového centra Hennlich je velkorysé rozšíření firmy Hennlich Industrietechnik, jež se zabývá skladováním a distribucí strojírenských součástek a vlastní výrobou určitých specializovaných výrobků.

Stavební práce probíhaly v letech 2010 - 2011, generálním projektantem byla firma CASUA, spol. s r.o., autorem návrhu je Ing. arch. Zuzana Hamanová. Generálním dodavatelem byla společnost BAK, a.s. Náklady na výstavbu byly částečně financovány z dotací Evropské unie.

Proti původnímu objektu - dle projektu CASUA 2001, kde bylo 3488 m2 podlahových ploch a 112 pracovních míst, došlo k navýšení podlahových ploch na 5782 m2 a ke vzniku 150 nových pracovních míst.

Jak uvedl při slavnostním otevření jednatel firmy Ing. Pavel Šumera, vývoj a výzkum bude směřovat do produktů z oblasti využívání obnovitelných zdrojů energií, jako jsou např. bioplynové stanice, geotermální kolektory nebo kogenerační jednotky pro "Smart grids".

DISPOZICE A KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ

V rámci dostavby je původní skladová hala prodloužena o tři konstrukční pole. Následuje spojovací krček s krytým průjezdem, který hmotově odděluje objekty skladové a výrobní haly. Nová výrobní a vývojová hala severně od krčku je vybavena jeřábovou dráhou. Na východní straně k ní přiléhá administrativní a provozní objekt s ustupujícím 3. NP, obklopeném terasou a zelenou střechou. Zde je umístěna jídelna, sloužící zároveň jako víceúčelový sál. Důležitým prvkem v interiéru administrativy jsou vysoká okna mezi chodbou ve 2. NP a výrobní halou, která umožňují průhledy na práci při výrobě.

Konstrukci hal tvoří betonový skelet a betonové nebo ocelové střešní vazníky, počítá se s budoucím umístěním fotovoltaických panelů. Spojovací krček je z oceli, zajímavý je příhradový spojovací most na úrovni 2. NP mezi oběma halami. Most se uprostřed mírně zvedá v oblouku, aby umožnil průjezd vysokých vozidel. Konstrukčně je tvořen dvěma příhradovými vazníky, nesoucími střechu. Celý objekt je opláštěn panely KINGSPAN s povrchem jemně profilovaného plechu.

KONCEPT ÚSPORNÝCH ZAŘÍZENÍ

Dostavba byla navržena a postavena jako laboratoř pro výzkum, vývoj a experimentální provozní ověřování nových systémů, využívajících alternativní zdroje energie pro vytápění a chlazení.

Původní objekt i dostavba mají energetický štítek A, oboje jsou vytápěny tepelnými čerpadly. Jako primární zdroj slouží voda ze dvou studní, jejichž vydatnost pokrývá potřebu tepla a chladu areálu. Celková roční tepelná bilance je vyrovnaná.

Kromě vody slouží jako zdroj primární energie i výměníky ve formě PE trubek, navinutých do ocelové výztuže pilotů. Vytápění i chlazení kanceláří je zajišťováno unikátním systémem stropních kapilárních rohoží, pracujícím na principu nízkoteplotního velkoplošného sálání. Spotřeba elektrické energie na chlazení objektu je cca 15x nižší než u systémů se standardními klimatizačními jednotkami.

Dešťová voda je sváděna do retenčních nádrží a slouží k zavlažování zeleně. Zbytek je zasakován systémem studní přímo na pozemku areálu.

Ing. arch. Zuzana Hamanová
Ing. Pavel Šumera


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist