Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bude prodávat zelené světlo?

18.11.2009  |  217× přečteno      vytisknout článek

Mohou maloobchody vytvořit správně osvětlené prostředí svých prodejen za pomoci nejnovějších energeticky úsporných osvětlovacích systémů, nebo by takový krok představoval určitý kompromis, a tudíž možné ohrožení jejich prodejů?

Osvětlení prodejen má bezpochyby přímý efekt na tržby. Dobrý osvětlovací systém podporuje nákupní prostředí a doplňuje vystavené zboží, čímž posiluje prodej.

Maloobchody musí přecházet na energeticky úsporné osvětlovací systémy z důvodu nové legislativy EU, která požaduje přísnější kontrolu účinnosti produktů využívajících elektrickou energii (EuP). Neúsporné produkty, jež některé maloobchody stále kupovaly a instalovaly, se ztrácejí z prodejních pultů. Dobrou zprávou je, že energeticky úsporné žárovky snížily spotřebu energie, což vede ke snížení účtů za elektřinu - a to je v dnešní situaci nezanedbatelný faktor. Ale úspory nejsou vše.

PRO A PROTI

Dobré osvětlení maloobchodů vždy vyžadovalo určitý kompromis. Energeticky úsporné halogenové žárovky nabízejí vynikající alternativu k žárovkám GLS. Vše lze prezentovat se správným osvětlením - od nejjemnější bižuterie až po velkorozměrové výlohy, které přilákají nakupující spotřebitele i na velkou dálku. Podle moderních standardů však nejsou dostatečně výkonné. V maloobchodě představují rizika poškození horkem a krátké životnosti lamp provozní problémy. Stejně jako kompaktní fluorescentní svítidla (compact fluorescent lighting - CFL) jsou sice díky vysoké světelné intenzitě a široké škále kompaktních designů vhodné i pro působivou a akcentovanou prezentaci produktů, nejsou však ideální, jelikož poskytují malé zvýraznění barev. Kovové halogenové lampy jsou výkonné a zvýrazňují dobře barvy, ale nejsou flexibilní a mají relativně krátkou životnost. Kromě toho je nelze snadno tlumit nebo použít v lineárních konfiguracích a mohou potenciálně způsobovat problémy s přenášením horka a UV degradací určitých materiálů.

Je tedy vůbec možné docílit skutečně energeticky úsporného systému, který plní všechny požadavky? Mimo jiné zdůrazňuje přesně barevnost; může být použit v různých konfiguracích pro ambientní i zvýrazněné osvětlení; nevydává horko a neemituje škodlivé UV záření; má dlouhou životnost, a je tudíž snadný na údržbu; je ekologický a nezahrnuje škodlivé látky jako rtuť či olovo; a je stoprocentně recyklovatelný?

Z ČEHO VYBÍRAT?

LED elektrická svítidla dnes splňují všechny tyto požadavky a s nejmodernějšími výkonnými modely jsou schopna osvětlit interiéry na světelnost přesahující 600 luxů při zachování standardního rozestupu osvětlovacích jednotek. Do roku 2010 budou tyto technologie navíc schopny dostatečně a za dostupné ceny osvětlovat s výkonem přes 1000 luxů.

Dosud se LED systémům s proměnlivým zabarvením podařilo dosáhnout vynikající přidané hodnoty při vytváření bodového i ambientního osvětlení maloobchodů a zapůsobit tak na rozpoložení zákazníků. Určitý ústupek u této technologie představuje její nevhodnost pro osvětlení produktů z důvodu potenciálně nedostačujícího zvýraznění barev.

Moduly LED jsou ideální pro energeticky úspornou světelnou akcentaci v prodejnách, ale dnes existují i svítidla, která mohou nahradit standardní halogenové lampy. Příkladem mohou být reflektory Ekinos Ostar a Elipse Ostar Orient značky Osram. Mohou posílit design osvětlení interiéru a vzhledem k tomu, že v sobě mají obsaženu technologii COINlight.Ostar LED, jsou obzvláště úsporné, mají extrémně dlouhou životnost a nabízejí vynikající saturaci barev.

Jsme sice již delší dobu svědky určitého přehánění a zavádějících tvrzení v některých oblastech trhu LED svítidel, která se mají stát největší revolucí v oblasti osvětlovací technologie. I přesto technologie LED bezpochyby změní stávající pohled na otázku osvětlení. Svítidla LED jsou v obchodech již využívána k vytváření specifického prostředí a dynamických efektů, a to například u osvětlení prodejních regálů (pro které jsou tradiční fluorescenční lampy příliš veliké) a u osvětlení barevných stěn mezi stojany s vystaveným zbožím. Jejich nízká spotřeba energie, jasné barvy, nepřítomnost UV záření a dlouhá životnost jsou pro uplatnění v maloobchodě jasnými výhodami.

ZDROJ: REGAL


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Zelené, výkoné a zdravé světlo existuje a není třeba kompromisů
Thomas Alva Edison vynalezl klasickou žárovku, která nyní postupně odchází do "penze". Nyní, po 130 letech používání těchto klasických žárovek jdou do popředí světla jako úsporné zářivky s velkým množstvím rtuti, které později v podobě odpadu zamoří svět stejně vážně, nebo dokonce vážněji než oxid uhličitý, který se ušetří nižší spotřebou. Jakoby se však zapomnělo, že již 4 roky po Edisonovi jeho velký obdivovatel Nicola Tesla vynalezl, resp. určil princip indukčního světla, pracující na základě vysokofrekvenčního magnetického pole uvnitř nekonečné trubice uzavřené do kruhu a 2 cívek, které má mnohem nižší spotřebu, vydrží mnohem déle a má světlo mnohem bližší přirozenému slunečnímu.


Zároveň se však dnes zapomíná i na to, že naši dálnovýchodní velkovýrobci a inženýři dotáhli myšlenku indukčních lamp Tesly tak daleko, že jsme schopni nabídnout nejen ekologické světlo bez rtuti, ale i světlo s velmi dlouhou životností, velkou teplotní, elektrickou i mechanickou odolností, světlo nejbližším tomu slunečnímu a s úsporou až 60%. Nyní je jen otázkou, jak se k tomu postavíme. Pokud tato světla začneme hojně používat a nakupovat, vyplatí se nám z továren na východě světla dovážet ve větších množstvích a na závěr se dostaneme z dnes v provozech 2-letých a domácnostech 5-letých návratností na doby poloviční, nebo ještě nižší a to s maximální mírou zachování naší "MATIČKY ZEMĚ".


Příloha:

Teslovo prohlášení, publikované v magazínu The World v roce 1929:

"Můj systém je určitě důležitější než žárovka, která je sice jednou z velice známých elektrických osvětlovacích systémů, ale určitě ne ta nejlepší. Ani velká chemická, metalurgická zlepšení a zlepšení řemeslné výroby nepomohla a nepomohou a zářící vlákno stejně stále uvolňuje škodlivé paprsky zodpovědné za miliony holých hlav a zkažených očí. Dle mého názoru budou žárovky brzy nahrazeny bezelektrodovými vakuovými trubicemi, které jsem vynalezl před 38 lety, lampami mnohem ekonomičtějšími a přinášejícími světlo nepopsatelně krásnější a jemnější."
vloženo: 15.12.2009 20:22     vložil: Zbyněk Svoboda Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist