Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Teplo, teplíčko...

14.03.2008  |  zdroj: Technik  |  210× přečteno      vytisknout článek

V pekle se zásadně nestarají o jednu myšlenku: zdraží, nebo nezdraží nám teplíčko?!?

Tak si prozpěvují čertovská kvítka v ději jedné nejmenované, ale zato velmi dobře známé staročeské pohádky. Na tom by ani nebylo nic tak divného, až na to, že v pekle se zásadně nestarají o jednu myšlenku: zdraží, nebo nezdraží nám teplíčko?!?

To, že o něm rozhoduje vyšší moc, Češi opět pocítili na Nový rok. Všichni, kdo topí uhlím, od ledna platí za teplo zhruba o 10 % více. Zákon jim předepsal ekologickou daň. Jen těsně tomu unikly domácnosti, kde se topí zemním plynem. Jejich palivo ovšem beztak zdražilo zhruba o 5 %; o kolik přesně, záleží na tom, pod kterého právě spadají distributora. Není to ovšem otázka posledních let: od roku 1995 se cena zemního plynu u nás zvýšila třikrát.

UKAŽ, CO UMÍŠ

Najít způsob, jak efektivně zatopit, se snaží firmy, výzkumné ústavy i drobní vynálezci. Mezinárodní úřad intelektuálního vlastnictví registruje každý týden další a další vynálezy spojené s vytápěním. Je mezi nimi třeba elektrická tapeta, vynález elektrikáře z Nizozemska.

Nalepí se na zeď a hřeje. Také na běžném trhu jsou kuriózní vynálezy: například krb na biolíh, který funguje bez komína a lze jej použít "i v paneláku". Vyvedení variuje od barokního ke kosmickému. Koupit lze i "syntetická polena", zvaná krblena, slepená z dřevěných zbytků a parafinu; výrobce slibuje, že jedno hoří až tři hodiny.

Inovuje se i design: nejlepší a nejsnobštější nabízí italská značka Scirocco. Jeden její radiátor je potažený hedvábím jako japonský paraván, další je z průhledného skla. Veskrze ale jde o vedlejší produkty při řešení hlavního problému - jak zatopit levně a bez závislosti na rozmarech nespolehlivých zemí a energetických koncernů.

PELETKY ANO, UHLÍ NE

Topení je v rodinném rozpočtu velká položka, asi 50 - 60 % z energií. A ceny tepla se do budoucna budou jedině zvyšovat, tudíž se hledají náhrady.

Letos dostaly požehnání peletky z biomasy. Od ledna se tyto malé válečky z rostlinných zbytků, které se sypou do kotle, přesunují do nižší, 9% DPH. Spotřeba peletek v Česku vzrostla za poslední dva roky desetkrát. Prudce nahoru jde i jejich tuzemská výroba, aby se vyvážely hlavně do Rakouska a Německa. Snížením daně se dá předpokládat, že tento trend bude pokračovat.

Nové a lepší varianty peletek zkoumají ve Výzkumném ústavu zemědělské techniky. Zkouší se sláma, řepková sláma, energetický šťovík, například i v mixu s uhlím. Úvaha je jednoduchá: z každého obilného lánu je zhruba tolik slámy jako zrní. A přetvořenou do malých válečků ji lze celkem pohodlně spálit.

Čím vlastně dnešní české domácnosti topí? Zhruba platí: nejvíc tepla je ze zemního plynu (třetina), z elektřiny (pětina) a z uhlí (šestina). Roste i spotřeba dřeva. To se po celé 20. století pálilo čím dál méně, dnes zájem opět stoupá. Alternativních zdrojů je zatím jen zlomek: tepelná čerpadla a sluneční kolektory pokryjí dohromady ani ne procento. Ale rychle jich přibývá. Domácností, topících tepelným čerpadlem, tj. teplem z vrtu do země, je od roku 2002 trojnásobek. Také slunečních kolektorů na českých střechách natřikrát přibylo.

OBOR SE DRAMATICKY MĚNÍ

Výzkumu se věnuje i laboratoř Vysokého učení technického v Brně. Zkoušejí, jak se v domě chovají ještě efektivnější kotle, radiátory s co nejmenším objemem vody, plochy, které zároveň topí a chladí. Zkoušejí také, jak teplo co nejlépe skladovat v akumulačních nádržích.

Na stěnách laboratoře jsou díry, kterými je vidět trubičky zabudovaného topení. Testují tady, jak fungují za různých podmínek. A také nový trend: zabetonovat trubičky do zdí už při stavbě, aby pak zároveň topily i hřály. Je totiž velmi pravděpodobné, že v budoucnu budeme topit hlavně zdmi a podlahou anebo radiátory s velkou plochou; čím větší plocha, tím méně horká voda je potřeba.

Dnes už se netopí vodou teplou 70°C, nebo dokonce 90°C, ale chladnější, zhruba 45°C. Celkově se radí topit co nejméně. Jeden stupeň v místnosti navíc znamená zvýšení nákladů o 5 %, zní topenářská mantra. Další podstatná cesta k úsporám je co nejpřesnější regulace. Každý pokoj by měl mít svou regulaci. Pokud náhodou změníte svůj obvyklý rytmus, stačí topení zapnout po síti nebo přes SMS. Až o 40 % se tím mohou snížit výdaje za teplo.

KOLIK TO "KOŠTUJE"

Zatím je u nás zvykem, že se lidé moc nezajímají o spotřebu domů. To se ale brzy změní. Objekty, které budou kolaudovány v roce 2009, už musí podle zákona mít tzv. průkaz energetické náročnosti budovy. Bude na něm napsáno, kolik energie se tu spotřebuje na vytápění, chlazení, větrání, ohřev vody a svícení.

Kategorie jsou od A do G, a je mezi nimi věru rozdíl. Jeden příklad pro ilustraci: "Áčko" může být kvalitně zateplený, dobře navržený i postavený nízkoenergetický dům. "Céčko" obdrží zděný domek podle všech norem vytápěný zemním plynem. Oba jsou stejně velké, kupř. 200 m2 plochy. V domě A zaplatí za teplo 7000 Kč/zima, ve srovnání s 17 000-29 000 Kč v domě C.

Ten, kdo bude kolaudovat nemovitost po 1.1. 2009, musí energetický průkaz nechat vystavit. A každý, kdo od příštího roku bude takový dům kupovat, může průkaz vyžadovat. Což se mu rozhodně vyplatí.

ROZHRANÍ ČLOVĚK-POČÍTAČ

Stále víc majitelů obytných domů a bytů sní o plně automatizované, inteligentní domácnosti. Jednak trvale rostou nároky dnešní populace na komfort bydlení, jednak velký technický pokrok v automatizaci obytných domů a domácností, umožňující např. sledovat a řídit spotřebu energií, dálkově ovládat a automaticky regulovat topení, klimatizaci a vzduchotechniku, ale také osvětlení interiéru či informační techniku.

Automatizaci obytných domů a domácností donedávna využívali jen zákazníci s vyššími příjmy. Současná doba ale přináší snižování cen jednotlivých zařízení i celých systémů, které jsou tak dostupné širšímu okruhu uživatelů. Další vývoj evropského trhu bude záviset hlavně na dobré informovanosti potenciální klientů o schopnostech nabízených systémů pro automatizaci obytných domů a domácností, spojené s výslednou volbou požadavků těchto zákazníků. Ať už to bereme jakkoliv, v budoucnu se systémům řízení budov nevyhneme, především v zájmu celosvětového tlaku na snížení spotřeby energií.

PŘETAHOVANÁ NA DRÁTECH

Daná skutečnost se týká i České republiky. Její energetické trh se v roce 2007 výrazně změnil vznikem burzy. Není to sice obraz nabídky a poptávky, přesto však určuje cenu. Cenový rozptyl mezi obchodníky se pohybuje v řádu jednotek procent, licenci na obchod s elektřinou přitom u nás vlastní 293 firem. Zhruba desetina z nich nabízí své služby na komerčním trhu, celoplošně jich v republice obchoduje jen asi jedna desítka. Patří mezi ně například Česká energie, E.ON ČR, Czech Coal, Pražská energetika či ČEZ.

Nicméně, boj o zákazníka probíhá na všech úrovních. Obsahuje různě propracované služby, kde hlavní rozdíl je v přidané hodnotě, poradenství a aktivním řízení nákladů jednotlivých obchodujících subjektů. Jinými slovy řečeno, jedná se o schopnost přesně modelovat odběrový diagram portfolia klientů. Příkladem jsou domácnosti, pro které existuje šest základních sazeb, odpovídajících konkrétní energetické náročnosti.

Důležitou složkou energetických komodit je i Operátor trhu s elektřinou. Eviduje veškeré pohyby elektřiny v sítích ČR a má přehled o tom, kdo, kdy, v jakém množství a komu elektřinu dodává. Zjišťuje odchylky ve sjednaných dodávkách a vyúčtovává je tomu, kdo je za ně odpovědný. Při obchodování s elektřinou se ale může stát, že obchodník nesplní své smluvní povinnosti, či se najde podvodník, který by zkasíroval zákazníky a elektřinu jim nedodal. Zákazník však bez elektřiny nezůstane: může se obrátit na Energetický regulační úřad, jenž mu určí tzv. dodavatele poslední instance - regionálně příslušnou distribuční firmu.

EU: VŠICHNI ZA JEDEN PROVAZ

Odborníci očekávají, že v příštích deseti letech v Evropě poroste spotřeba elektrické energie o 3,5 % ročně a do roku 2015 tak bude nutné instalovat zdroje o výkonu 25 tisíc MW. To si vyžádá investice za 60 miliard eur, další pak i výzkum a vývoj nových materiálů a technologií, které pomůžou uspořit energii. Distribuce energetických surovin, jakož i výstavba nových, efektivnějších a ekologičtějších zdrojů by ale měla být v Evropě koordinována. Na tomto názoru se shodli účastníci Prvního regionálního fóra o energetice v říjnu 2007 v Budapešti. Experti s politiky rovněž podpořili myšlenku finanční podpory výstavby nové a modernizace staré energetické infrastruktury ze strany EU. Středoevropským zemím by přitom měly pomoci zahraniční investice a peníze z unijních fondů.

Investiční boom v energetice se očekává v období let 2008 až 2020. Na jeho konci chce unie vyrábět 20 % energie z obnovitelných zdrojů. Komplexní změnu tak bude potřebovat také přístup podniků a vlád jednotlivých zemí k energii i ke zdrojům. Otázkou do budoucna z hlediska rozvoje lidstva rovněž je, zda alternativní zdroje zcela nahradí fosilní paliva, a zda nebude nutné opět otevřít citlivé téma o jaderné energetice.

BUDOUCNOST S OTAZNÍKEM

I když Evropa začne šetřit a využívat víc alternativních zdrojů, celosvětová spotřeba energie se do roku 2030 skoro zdvojnásobí a objem exhalací poroste ještě desítky let. Alespoň takový je odhad americké firmy Energy Information Administration. Projekce růstu spotřeby energie vycházejí hlavně z odhadů OSN o vývoji populace na Zemi: do roku 2050 má stoupnout ze současných 6,5 mld. na 9,1 mld., nejvíce lidí přibude v Africe a v Asii. Ekonomický růst a zvyšování životní úrovně tak bude znamenat vyšší spotřebu energie.

Podle studie World Power 2007 bude v 21. století na energetickém trhu dominovat pět hlavních témat: vyčerpání zdrojů, tlak ze strany poptávky, klimatické změny, bezpečnost dodávek a zdroje v souvislosti s národními zájmy. Z tohoto hlediska bude především u posledního atributu potřebná celosvětová koordinace. V zemích, jež před nedávnem prošly transformací, kam patří i Česko, sice klesá energetická náročnost výroby, ve světě ale převažují státy, které před tuto otázku staví svůj hospodářský růst.

PEKELNÝ EPILOG

O tom, jestli nám bude teplo, rozhodují politici na globální i okresní úrovni a obchodní zájmy gigantických společností. Jediná možnost, jak se bránit, je inteligentně stavět, úsporně a vícezdrojově topit a přesně regulovat. Protože pak třeba Rusové či Arabové otočí kohoutem, a člověk si už nezatopí...


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist