Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Topný olej jako efektivní a úsporné ekologické palivo

28.07.2009  |  229× přečteno      vytisknout článek

Topný olej jako efektivní a úsporné ekologické palivo

Pod pojmem topný olej si lidé většinou představí mazut, který se dříve masivně používal především v teplárnách a výtopnách. Skutečnost dneška je ovšem jiná.

Nízkosirný topný olej extra lehký (zkráceně TOEL) je palivem, u něhož je míra emisí, jež vznikají spalováním, redukována na minimu. Svými parametry se shoduje se zemním plynem. Na českém trhu je k dispozici rovněž TOEL s podílem bioložky a v laboratořích se vyvíjí stoprocentní biologický topný olej z rychle rostoucích dřevin a travin.

Přestože se mazut používá i v českých teplárnách pouze okrajově, velmi často dochází ke zjednodušenému spojování s topnými oleji jako celkem. Klasický mazut je ovšem pouze méně kvalitním produktem atmosférické destilace ropy, který lze využít jako palivo. Zpravidla se používá pro průmyslové vytápění, protože vyžaduje složitější a dražší konstrukci hořáků (olej se musí například předehřívat, aby se snížila jeho hustota).

Topné oleje jsou produktem vzniklým přepracováním ropy v rafinériích, stejně jako ostatní kapalná paliva, se kterými se běžně setkáváme. Topný olej extra lehký se ale získává destilací a dalším zušlechtěním ropy. Svými fyzikálně-chemickými vlastnostmi se podobá motorové naftě. TOEL je bezpečné a v Evropské unii plošně ověřené palivo pro standardní vytápění, které je velmi vhodné do našich podmínek.

Spalování TOEL probíhá v kotlích, které mohou mít až 95% účinnost. Oproti tomu nejkvalitnější kotle na tuhá paliva dosahují maximální účinnosti 85%. TOEL má vysokou výhřevnost, přibližně 42,5MJ/Kg. Pro představu: hnědé uhlí je sice v přepočtu na hmotnost levnější, ale jeho výhřevnost je 2,5x nižší.

Vzhledem k regulačnímu a měřícímu mechanismu přesně vidíte, kolik jste právě protopili, a podle toho můžete vytápění regulovat tak, aby spotřeba byla podle vašich představ. Můžete například omezit vytápění pokud jste právě v práci, na chalupě či ve firmě o víkendu. A pokud jste šetřili tak, že vám po sezóně zbylo palivo v nádržích a tím vám vznikla rezerva do dalšího roku, pak věřte, že TOEL vydrží v nezměněné kvalitě v zásobnících celých pět let, aniž by nějak významně změnil vlastnosti.

Moderní nízkoteplotní a kondenzační technologie, podobně jako v případě kotlů na zemní plyn, zaručuje vysokou účinnost výroby tepla. Tento důležitý parametr výrobci uvádějí ve výši 93% nízkoteplotních kotlů a 102% u kondenzačních kotlů. Moderní nízkoteplotní nebo kondenzační kotle na topný olej lze bez problémů připojit na různé otopné systémy. Lhostejno zda je dům vybaven radiátory, podlahovým vytápěním, fan-coil konvektory nebo kombinací těchto možností. Tyto kotle lze navíc úspěšně kombinovat i s dalšími zdroji tepelné energie, jako jsou solární kolektory nebo krby či krbová kamna s teplovodní vložkou.

Trh s TOEL je v rámci celé Evropy zcela deregulovaný a silně konkurenční. Této výhody může spotřebitel využít ve svůj prospěch a nakoupit u toho dodavatele, který mu aktuálně nabídne nejlepší podmínky. Neexistují zde žádná omezení, jako v případě elektřiny nebo plynu, kdy lze dodavatele měnit pouze v zákonem vymezeném období. Ceny TOEL jsou v ČR určovány s týdenní platností. Posuzujeme-li je z dlouhodobého hlediska, tak neplatí, že pouze rostou, jako například u elektřiny, ale jejich vývoj skutečně zobrazuje střet nabídky s poptávkou.

http://www.vseprobydleni.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist