Čtvrtek, 18. dubna 2024

V České Lípě budou od května třídit bioodpad i lidé v centru

 V České Lípě budou od května třídit bioodpad i lidé v centru

V České Lípě rozšiřují sběr bioodpadu, od května ho bude specializovaná firma svážet i z centra města. Zatím byly zapojeny do svozu bioodpadu jen okrajové části města, kde lidé žijí převážně v rodinných domech. I střed města je čtvrtí, ve které je vzhledem k počtu rodinných domků účelné svoz bioodpadu zajistit, řekla dnes ČTK českolipská starostka Romana Žatecká (ČSSD). O rozmístění hnědých popelnic na bioodpad po celém území města podle ní radnice zatím neuvažuje. Bylo by to příliš drahé.

Česká Lípa je v Libereckém kraji městem, které má s tříděním biologicky rozložitelného odpadu největší zkušenosti. Prvních 250 speciálních nádob na tento odpad pořídila radnice v roce 2007, když získala dotaci z Libereckého kraje. "Následně byl zahájen pilotní projekt svozu a likvidace bioodpadu a první lokalitou byl zvolen Svárov, kde je největší počet rodinných domů," doplnil mluvčí radnice Petr Pokorný.

V roce 2009 získalo město dotaci na pořízení dalších 250 nádob a svoz bioodpadu se rozšířil o Slovanku a Holý vrch. "V roce 2013 bylo na základě dohody se svozovou firmou Marius Pedersen pořízeno dalších 500 nádob na bioodpad, které si město postupně, podle požadavku občanů, pronajímá a svoz i likvidace biologicky rozložitelného odpadu byla rozšířena o lokality Kopeček, Stará Lípa a Dubice," dodal Pokorný. V loňském roce se svoz rozšířil i do Dolní Libchavy a teď mají možnost o přidělení speciální nádoby požádat také obyvatelé rodinných domů v centru města.

Česká Lípa platí za svoz a likvidaci bioodpadu ročně zhruba 800.000 korun, obyvatelé rozšíření systému finančně nijak nepocítí, od roku 2010 se ve městě za odpad neplatí, veškeré náklady hradí město. S tím, jak ve městě přibývá speciálních hnědých popelnic, roste i množství vytříděného bioodpadu. Zatímco v roce 2008 se ho svezlo 150 tun, loni už ho obyvatelé vytřídili čtyřnásobek. Obyvatelé částí města, kde se bioodpad nesváží, mají podle Pokorného možnost ho bezplatně odevzdat do sběrného dvora.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů