Čtvrtek, 25. dubna 2024

Odpovědi na dotazy Moderní obce k novému zákonu o odpadech a ke sdružování obcí

Odpovědi na dotazy Moderní obce k novému zákonu o odpadech a ke sdružování obcí

Redakce časopisu Moderní obec položila ČAOH několik dotazů k novému zákonu o odpadech, speciálně k otázce možného sdružování obcí. Zde jsou k dispozici plné verze odpovědí.

Dotazy redakce - Jak se Česká asociace odpadového hospodářství staví k otázce sdružování obcí, vadilo by vám to, případně z jakého důvodu?

Odpověď Petra Havelky - Sdružování obcí je standardní věc, která se v různých oblastech zájmů děje již dlouhodobě. Není to nic nového. Obce se sdružují za účelem vzdělávání, kultury, sportu apod. Myslím, že sdružování obcí na mikroregionální úrovni může mít své výhody, logiku a reálný smysl. Stejně tak je však pro řadu obcí výhodné řešit si vybrané agendy samostatně. Obě cesty mají své výhody i nevýhody a každá obec si je musí zvážit sama a musí mít možnost svobodně se rozhodnout. Zdrženlivý bych byl v případě tzv. celokrajských sdružení. Myslím, že ta již pro mnohé obce výhodná nejsou. Ukazují to i zkušenosti ze zahraničí (více zde a zde). Mikroregionální sdružení sobě blízkých a podobných obcí fungovat mohou. V případě celokrajských sdružení jsou zájmy a specifika obcí z různých částí kraje zpravidla natolik různé, že mohou začít převažovat nevýhody, a to jak koordinační, rozhodovací, tak samozřejmě i finanční.

Co ČAOH v této věci v rámci nového zákona navrhuje a proč? Jaké by byly přednosti vašeho navrhovaného řešení?

Odpověď Petra Havelky - Specifická ustanovení ke sdružování obcí nebyla v ministerském návrhu zákona zaslaném do meziresortního připomínkování obsažena, takže nebylo třeba k tomu definovat žádný specifický postoj. Jak jsem již uváděl, sdružení obcí standardně fungují. Ty obce, které se chtějí sdružit, toto mohou činit již řadu let v mnoha různých oblastech zájmů, včetně odpadového hospodářství. Je tedy evidentní, že není třeba tuto agendu specificky a nově řešit v zákoně o odpadech. Je to řešeno zákonem o obcích, a to je myslím systémové.

Jak se na celou věc dívá ČAOH, podpořila by spíše stanovisko obcí prezentované SMO ČR, či by se přiklonila k názoru MŽP?

Odpověď Petra Havelky - Myslím, že v tomto směru MŽP postupuje logicky a systémově. Jak jsem již uvedl, souhlasím s názorem, že sdružování obcí je řešeno zákonem o obcích a přijde mi to v pořádku. Jsme toho názoru, že není třeba to zvlášť stanovovat v desítkách dalších zákonů z jednotlivých oblastí zájmů. Ministerstvu v tomto směru rozumím také s ohledem na jimi zmiňovaný argument potřeby a možnosti kontroly plnění povinností a vykazování dat jednotlivými obcemi. V budoucím zákoně mají být tyto věci úzce svázány s ekonomikou a s náklady, a proto je samozřejmě zásadní zajistit možnost systémové kontroly.

Zdroj: Na dotazy redakce Moderní obce odpovídal Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů