Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Architekt, který učí lidi chodit...

20.04.2010  |  35× přečteno      vytisknout článek

mesto v pohybuNadace Partnerství a dánská ambasáda Vás srdečně zvou na setkání s Janem Gehlem, dánským architektem a výraznou osobností v utváření veřejných prostranství.

Jan Gehl výrazně ovlivnil přístup urbanistů i architektů k utváření veřejných prostranství, a to na základě pochopení života společnosti, potřeb užívání i dalších sociálních vztahů souvisejících s veřejnými prostranstvími. Díky průzkumům "on site", tedy přímo na místě, navrhuje citlivé architektonické, urbanistické i organizační řešení jak v oblasti veřejných prostorů, tak celoměstských strategií. Nejvíce známou a dlouhodobě ověřovanou strategií je právě město Kodaň, kterou se od 60. let povedlo postupně přeměnit z města aut a prázdných ulic na město pro lidi plného života. Jako první ze severských měst zavedla Kodaň pěší zóny, postupně omezuje parkování v centrální části města, buduje příležitosti pro veřejný život ve městě. Proto se Kodaň postupně proměňuje - zmizelo 600 parkovacích míst a více jak polovina všech cest je realizována na kole.

Kde a kdy: Praha, středa 21. dubna 2010

Program návštěvy Jana Gehla:

o    10.00 -13.00  prezentace na akci Cyklokonference 2010 (Ministerstvo dopravy ČR, nábř. L. Svobody 1222/12, Praha 1)
o    13:15 - 15.00 konzultace projektu Strategie pro veřejná prostranství MČ Praha 10, možná spolupráce Gehl Architects na projektu (Praha 10 OÚR, Partneství o.p.s.)
o    po 15.00 - možnost rozhovoru s Janem Gehlem (Ministerstvo dopravy ČR, nábř. L. Svobody 1222/12, Praha 1)
o    16:00 - 17:00 procházka s Janem Gehlem  (bude upřesněno)
o    17:30 - 19:30 přednáška s diskuzí pro studenty architektury a odbornou veřejnost, zástupci médií (posluchárna  C223, FA ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 - Dejvice

Bližší informace ráda podá:
Petra Šilberská, Nadace Partnerství, mob: 603 964 800, e-mail: petra.silberska@nap.cz

Lively cities - živá města
(autor: Robert Sedlák z Nadace Partnerství)

Jan Gehl celý svůj profesní život zasvětil utváření živých měst - měst, kde lidé rádi pobývají na ulicích a náměstích, a to proto, že je tato veřejná prostranství svým uspořádáním lákají. Návrhy, jak vrátit do ulic a na náměstí lidi (namísto aut), vycházejí z dlouholetých průzkumů , jak lidé město obývají a co jim zde chybí. Jeho atelier Gehl Architects - Urban Quality Consultants vypracoval projekty pro mnoho světových metropolí i menších měst na všech obydlených kontinentech.

Návrhy vycházejí ze základního předpokladu, že v první řadě je třeba pro lidi zajistit pocit bezpečí (často stačí přítomnost jiných lidí v ulicích), pohodlí (pro chůzi i pobyt, rozhovor) a prožitek (příjemné měřítko budov, nabídku aktivit, mikroklima).

Gehl architects pracují nyní pro New York City a nedávno zrealizovali první úpravy na Broadway, kde byly rozšířeny chodníky, vytvořena pobytová místa a náměstíčka  s lavičkami, doplněny cyklopruhy. Gehlovci k tomu říkají: "Pokud je něco takového možné v New Yorku, je to možné všude".

"Let´s put planning back on its feets!"  - "Vraťmě plánování zpět na nohy!" (Lars Gemzoe)
Koncept lively (soft) cities odpovídá na současné problémy, kterým čelí (už nejen) západní civilizace:

o    zdraví a obezita populace
o    mobilita a nefunkční doprava
o    životní prostředí
o    sociální aspekt - sounáležitost s místem, přímé mezilidské kontakty

"People first, please!" (Jan Gehl)
Jan Gehl a jeho tým vyvinuli unikátní pracovní postup založený na principu, že potřeby lidí jsou tím nejdůležitějším v městském plánování. 

Nejprve bereme v úvahu ŽIVOT, potom bereme v úvahu PROSTOR, a potom bereme v úvahu BUDOVY


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist