Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Udržitelný rozvoj v praxi? Česká, moravská i slezská města a regiony to umějí

29.11.2010  |  45× přečteno      vytisknout článek

V prostorách Ministerstva životního prostředí proběhly dne 24. listopadu veřejné obhajoby postupu v místní Agendě 21 - mezinárodním programu, který v sobě zahrnuje jak aktivní zapojování veřejnosti do dění v místě, tak strategické řízení města/obce/regionu, to vše za směřování k udržitelnému rozvoji v praxi.

Zástupci pěti měst, jedné městské části a jednoho mikroregionu obhájili na půdě Ministerstva životního prostředí své kvality před členy Pracovní skupiny pro místní Agendu 21 Rady vlády pro udržitelný rozvoj a dalšími zájemci.

Otevřený seminář, který se konal dne 24. listopadu na Ministerstvu životního prostředí, navázal na veřejné kontroly postupu nejpokročilejších měst a regionů v plnění oficiálních Kritérií místní Agendy 21 (MA21). Aktivity a postupy ke zkvalitňování svých měst prezentovali zástupci Hodonína, Chrudimi, Vsetína, Litoměřic, Kopřivnice, městské části Praha Libuš a Písnice a Mikroregionu Drahanská vrchovina. Hodonín prokázal své kvality v tomto mezinárodním programu a v této kategorii poprvé a hned úspěšně, ostatní města, městská část a mikroregion své pozice obhajovali již z předchozích let a prokázali, že i za rok 2010 si titul nejlepších MA21 v ČR rozhodně zaslouží. Pro asociaci Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) je tento úspěch o to významnější, že všechny zmíněné pokročilé municipality jsou jejími aktivními členy.

agenda 21Před samotnou obhajobou proběhly podrobné několikahodinové kontroly na místě, kde zástupci z měst, městské části a mikroregionu - politici, pracovníci úřadu i partnerské organizace města jako jsou školy, neziskové organizace ad. - prezentovali své aktivity v tomto roce a úspěchy dosažené oproti minulým letům. Tématy byly především akce k aktivnímu zapojování veřejnosti, postupy strategické řízení, aktivity směřující k udržitelnému rozvoji i vzdělávání. Diskuse probíhala také ke stavu témat jako jsou životní prostředí, energetika, doprava, udržitelná spotřeba, zdraví, hospodářství a ekonomika i další.

Z otevřených a zároveň sebehodnotících prezentací tak vyplynuly zajímavé informace, rozdílnost přístupů a důraz na tato témata, tak jak je realizátoři MA21 považují v místní situaci za podstatné. Během společného semináře mohli pak zájemci o splnění dosud nejvyšší dosažené kategorie "B" v místní Agendě 12 navzájem porovnat své zkušenosti, dosažené úspěchy, případně problematické oblasti.

Zástupci měst, městské části a mikroregionu prezentovali konkrétní příklady svých aktivit a hovořili také o překážkách, které museli v rámci procesu MA21 v letošním roce překonávat. Všech pět měst, jedna městská část a jeden mikroregion své postupy v letošním roce obhájily a staly se tak nejpokročilejšími místními Agendami v ČR. Gratulaci a diplom za své aktivity převzali z rukou náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízkové, která jim popřála mnoho dalších úspěchů a vyzdvihla jejich postupy a dobrou praxi v této oblasti jako inspiraci pro další obce i regiony.

Ředitel NSZM a člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj Petr Švec k obhajobě splnění oficiálních Kritérií MA21, kategorie "B" říká: "Zástupci všech měst, mikroregionu i městské části dokázali, že splnění náročných Kritérií není žádnou formální záležitostí. Potvrdili, že místní Agenda 21 je dlouhodobým procesem, který nekončí splněním jednoho úkolu ani koncem volebního období. Zapojování široké veřejnosti do strategického rozhodování o rozvoje obcí i regionů je věcí, která se dlouhodobě vyplácí."

Kontakt pro další informace:
Vladimír Mikeš
media@nszm.cz, případně na tel. 606 755 373


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist