Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ochrana přírody v obcích

09.01.2011  |  45× přečteno      vytisknout článek

Ochrana přírody v obcích

Jak zlepšit přírodu v obcích a okolí? Jakou by měl mít systém zeleně v sídle podobu a proč? Povinnosti obcí týkající se ochrany přírody, či jak předcházet konfliktu se zákony o ochraně přírody. Taková byla hlavní témata semináře zaměřeného na ochranu přírody v obcích, konaném na sklonku loňského roku v Mníšku pod Brdy.

Organizátorem semináře určeného především pro zástupce obecních a městských úřadů a firem zabývajících se realizací a údržbou veřejné zeleně bylo Centrum ekologické zeleně Zvoneček z Vraného nad Vltavou, Český svaz ochránců přírody a hnutí Brontosaurus. Ve spolupráci s městem Mníšek pod Brdy, občanským sdružením Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Státním fondem životního prostředí ČR připravili pro účastníky semináře zajímavý blok přednášek zaměřených jak na samotnou funkci, tak především ochranu přírody v obcích. Právní normy v ochraně přírody Problematice právních norem a povinností obcí v ochraně přírody se věnoval Karel Kerouš z České inspekce životního prostředí. Posluchače seznámil zejména se změnami novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, která nabyla účinnosti 1. 12. 2009. K několika důležitým změnám došlo například v oblasti upravující mimolesní zeleň, došlo ke sjednocení velikostí a dalších charakteristik stromů a keřových ploch, pro které není nutné povolení ke kácení. Nově je uzákoněno, že MŽP stanoví prováděcím právním předpisem nedovolené zásahy do dřevin, které jsou v rozporu s požadavky na jejich ochranu. Upraveny jsou rovněž podmínky pro vyhlašování zvláště chráněných území včetně národních parků, doplněny jsou podmínky pro výjimky ze zákazů ve zvláště chráněných územích a stanovena ochrana evropsky významných lokalit. Novela rovněž definuje podmínky pro vypouštění zvláště chráněných živočichů odchovaných v lidské péči do přírody a vysévání či vysazování uměle vypěstovaných zvláště chráněných rostliny mimo kultury a zastavěná území obcí. Novela rovněž stanovuje pravidla pro výjimky ze zákazů u památných stromů a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. V neposlední řadě novela upravuje působnost obecních úřadů, úřadů obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů a ministerstev. Zákon č. 114/1992 Sb. umožňuje orgánům ochrany přírody ukládat sankce a nápravná opatření, dále pak zakázat, omezit či stanovit podmínky pro škodlivou činnost. V samostatné části se Karel Kerouš věnoval nejčastějším způsobům poškozování dřevin, kterými jsou: výkopové práce, neodborné provedení řezu, úmyslné umrtvení, navrtání stromu, prorůstání stromů do zábran (zábradlí, obrub atd.). Zachování biodiverzity v obcí Otázce zachování biodiverzity v obcích se na semináři věnoval Ing. Michal Kubelík z Českého svazu ochránců přírody ČR (ČSOP). Pro zachování rozmanitosti života ve všech jeho formách, úrovních a kombinacích (biodoverzita) je bezpodmínečně nutná ochrana stávajících a vytváření nových biotopů. Jedním z ochranných opatření je zachování a vhodné začlenění původních vodních ploch, mokřadel, tůní, luk atd. jako součást veřejných ploch a zeleně v obcích. Text a foto Arnošt Jílek Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 1/2011.

Klečková Jana

Zdroj: www.zahradaweb.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist