Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Environmentální účet pro obce

22.06.2011  |  zdroj: Moderní obec  |  46× přečteno      vytisknout článek

Obce se na jaře dozvěděly, jak jejich občané loni pomohli životnímu prostředí díky recyklaci více než 403 tisíc televizorů a 226 tisíc PC monitorů.

Každá obec totiž obdržela od společnosti ASEKOL certifikát environmentálního vyúčtování, který vyčísluje individuální přínos jejích občanů. Je zřejmé, že zpětný odběr elektrozařízení je pro životní prostředí jednoznačně přínosný. Jde o důkaz, že také jednotlivec může pomoci při ochraně ekosystému Země. Díky zpětnému odběru a odborné recyklaci jednoho televizoru se ušetří 2,9 litru ropy nebo 162,4 kWh elektrické energie.

Certifikáty environmentálního vyúčtování vycházejí z tzv. LCA (Life Cycle Assessment) analýzy, která hodnotila vlivy sběru, dopravy a zpracování televizorů a PC monitorů až do finální recyklace jednotlivých složek vyřazených spotřebičů do nového výrobku či do jejich konečného zneškodnění. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí. Výsledky byly prezentovány formou přepočtu na ušetřenou energii, suroviny a vodu a také na emise skleníkových plynů a produkci odpadu.

Televize a počítačové monitory tvoří 78 % objemu zpětně odebraných elektrospotřebičů společností ASEKOL. Ta sběrem těchto přístrojů jen loni v Česku uspořila například 1,857 mil. litrů ropy, které mají nyní na trhu hodnotu téměř 25,5 mil. Kč, či 93 839 MWh elektřiny, což jsou dva dny plného výkonu elektrárny Temelín.

Třídění a recyklace elektroodpadu probíhá v ČR více než pět let. Za tu dobu zde byla zajištěna recyklace 1,617 mil. televizorů a 0,891 mil. monitorů.

>>Přestože se naše environmentální vyúčtování týká pouze televizorů a počítačových monitorů, přínos pro životní prostředí představuje i recyklace všech ostatních druhů elektrospotřebičů,<< říká manažerka komunikace společnosti ASEKOL Hana Ansorgová a dodává: >>Každý člověk může chránit přírodu už jen tím, že odevzdá elektroodpad do sběrného dvora nebo jej vyhodí do speciálních kontejnerů, nikoli do popelnice nebo do přírody.<<

Aktuality ze společnosti ASEKOL

Rada Fondu ASEKOL v rámci Grantového řízení 2011 rozhodla 6. 5. 2011 o udělení dotací pro projekty zaměřené na zlepšení efektivity sběru elektroodpadu. Devět členů rady posuzovalo 70 žádostí o grant, z nichž podpořili rekordních 46. Vybrané subjekty tak obdrží od Fondu ASEKOL pomoc ve výši přes 2 mil. Kč. Většina z podpořených projektů spadá do dlouhodobě nejoblíbenějšího programu Rekonstrukce, který je zaměřen na zlepšení kvality sběrných míst. Jen do tohoto programu bylo podáno 47 žádostí. Zájem však byl i o programy Osvěta (14 žádostí) a Intenzita (9 žádostí). Za čtyři roky fungování tak Fond ASEKOL podpořil už 149 projektů v celkové hodnotě přesahující 11 mil. Kč (k témuž i na http://www.asekol.cz/fond-asekol.html).

Už 8. 6. pokračuje v Pardubicích road-show Zahoď mobil (byla zahájena 17. 5. v Liberci), kulturně-osvětová akce s tématem třídění elektroodpadu, která je zároveň historicky prvním Mistrovstvím ČR v hodu mobilním telefonem. Road-show postupně navštíví třináct měst, přičemž program je připraven pro nejmenší návštěvníky, žáky základních a středních škol i pro širokou veřejnost. Soutěžící si mohou hodit mobilním telefonem do dálky, vyhrát chytrý telefon od společnosti SAMSUNG a vyzkoušet další zajímavé disciplíny, jako třeba vzpírání elektrospotřebičů či slalom mezi ledničkami na vozítku Segway. Každá akce vždy vyvrcholí koncertem kapely Kryštof a její program je kompletně zdarma. Road-show bude dále pokračovat ve městech Hradec Králové - 9. 6., Mladá Boleslav - 15. 6. a Plzeň - 16. 6. (více na www.zahodmobil.cz).

ZDROJ: ASEKOL


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist