Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak postupují města a regiony v ČR k udržitelnému rozvoji?

30.11.2011  |  45× přečteno      vytisknout článek

Ti nejpokročilejší se představili v Senátu

Zástupci čtyř měst, jedné městské části a jednoho mikroregionu úspěšně obhájili své postupy k udržitelnému rozvoji a zapojování veřejnosti, a na semináři v Senátu Parlamentu ČR získali titul těch nejpokročilejších pro rok 2011. Seminář byl totiž zároveň veřejnou obhajobou plnění kritérií nejvyšší dosažené kategorie "místní Agendy 21" - mezinárodního programu zavádění zásad udržitelného rozvoje do praxe na úrovni obcí a regionů.

Místní Agenda 21 (MA21) je mezinárodní program zavádění zásad udržitelného rozvoje na místní úrovni, tedy v obcích, městech i regionech všech velikostí. Mezi hlavní principy tohoto osvědčeného programu patří zapojování veřejnosti, strategické řízení a systematické směřování k udržitelnému rozvoji. K místní Agendě 21 se v České republice oficiálně hlásí na 150 obcí, měst i regionů v ČR a dalších 30 institucí a organizací, které uvedený program podporují či na něm v obcích spolupracují.

Seminář, který pořádal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Národní sítí Zdravých měst ČR, byl přehlídkou těch samospráv, které jsou v realizaci uvedeného programu nejdále. Zástupci mikroregionu Drahanská vrchovina, Městské části Praha-Libuš a Písnice a měst Chrudim, Litoměřice, Kopřivnice a Vsetín obhajovali a nakonec také opakovaně obhájili splnění kritérií, díky nimž náleží do kategorie "B" místní Agendy 21. Jmenovaná města, městská část a mikroregion - současně aktivní členové Národní sítě Zdravých měst ČR -  jsou v programu MA21 nejlepší v České republice, neboť plnění kategorie "A" je zatím pouze testováno. Jejich úspěchy a aktivity jsou oceňovány i v zahraničí. Veřejné představení cenných zkušeností těchto samospráv v prestižních prostorách Senátu umožnilo předat inspiraci dalším obcím a regionům - téměř stovce účastníků, kteří si tyto inspirace přišli vyslechnout.

Seminář zahájil senátor a předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárek. Účastníky semináře pozdravil také 1. náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek, který mezi jiným zmínil aktuální výzvy ekonomických úspor a škrtů nejen na národní úrovni, ale právě na úrovni konkrétních obcí a regionů. "I přes aktuální úspory je třeba zamezit poklesu kvality života obyvatel obcí a měst. Právě program místní Agenda 21, který resort životního prostředí dlouhodobě podporuje, umožňuje hledat efektivní postupy a mobilizovat všechny vnitřní zdroje, a to vše se zapojením veřejnosti do rozhodování a se zaměřením se na hledání cesty k jejich udržitelnému rozvoji", doplnil náměstek Kulíšek.

V průběhu akce prezentovali zástupci zmíněných samospráv své postupy a aktivity. František Vlk, koordinátor MA21 na Drahanské vrchovině, zmínil zejména kampaně či turistická lákadla, která může mikroregion návštěvníkům, ale i svým obyvatelům nabídnout, a posílit tím i svůj ekonomický potenciál. Starosta Městské části Praha Libuš a Písnice Jan Koubek a koordinátorka MA21 Jana Martínková zmínili v problémech této lokality zejména její dopravní zatížení a zastavili se u dlouhodobé a aktivní spolupráce s početnou vietnamskou komunitou. Starostka Vsetína Iveta Táborská, místostarostka Květoslava Othová a koordinátor MA21 Petr Kozel zmínili především aktivity vedoucí ke snižování nezaměstnanosti ve městě, ale také snahu o nárůst počtu jeho obyvatel. Toho by rádi dosáhli jednak snahou řešit zaměstnanost aktivní spoluprací s podnikateli či podporou vzniku pracovních míst ve službách, ale také aktivními postupy v urbanismu, jako například plánem vnitřní zástavby a obnovy celistvosti města a nabídkou občanům bydlet právě v centru Vsetína. Místostarostka Kopřivnice Dagmar Rysová a koordinátorka MA21 Ivana Rašková zmínily spolupráci s největšími zaměstnavateli ve městě. Obě dámy hovořily o nutnosti získávání externích dotačních zdrojů na projekty a aktivity města a vyzdvihly ladění všech kroků, rozvojových plánů a koncepcí se schválenou strategií města. Starosta Chrudimi Petr Řezníček a koordinátorka MA21 Šárka Trunečková zmínili jako hlavní problém chybějící obchvat města, který dlouhodobě řeší jak na krajské, tak na národní úrovni. Vyzdvihli pravidelnou komunikaci s občany a spolupráci s partnery. Chrudim je za své aktivity i investiční projekty každoročně oceňována v mezinárodní soutěži OSN "Město, kde stojí za to žít!". Za Litoměřice prezentovali zastupitel Petr Hermann, koordinátorka MA21 Monika Čapková a vedoucí oddělení projektů a strategií Antonín Tym. Zmínili komunikaci o problémech a jejich řešení ve městě nejen s dospělými, ale i s mladší populací - žáky a studenty škol. Litoměřice jsou na nejen na úrovni ČR, ale i Evropy unikátní svým projektem geotermálního vrtu.

Senátor Bárek v závěru akce poblahopřál všem prezentujícím k obhájení kategorie "B" místní Agendy 21. "Tyto prezentace mi přinesly hodně poznatků, nejen jako senátorovi a předsedovi Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, ale i jako místostarostovi Města Vyškov. Jsem rád, že strategické úvahy o udržitelném rozvoji mají své konkrétní promítnutí až do regionů a měst. To, co jsem zde slyšel, oceňuji jako velký kus práce, a tato města a mikroregion slouží jako velice dobrý příklad všem ostatním", uzavřel Bárek.
 
Kontakt pro další informace:
 
Vladimír Mikeš
 
nebo na tel. 606 755 373


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist