Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zelené projekty pro Ostravu

27.09.2012  |  48× přečteno      vytisknout článek

Zelené projekty pro Ostravu

V nejbližších dnech budou vyhlášeny veřejné zakázky na výsadbu a regeneraci zeleně v Ostravě.
Předpokládaná hodnota projektů "Zeleně pro Ostravu", které se nacházejí před realizací a budou realizovány městem Ostravou, činí 180 mil. Kč, přičemž dotace může dosáhnout až 170 mil. Kč.
Projekty budou realizovány od začátku roku 2013 do konce roku 2015.

Jedná se o projekty schválené ke spolufinancování EU v rámci Operačního programu Životní prostředí, které jsou svým rozsahem výsadeb a regenerace zeleně ojedinělé a pro město velmi významné.

Město zároveň předložilo další žádost o dotaci v pořadí již sedmého velkého projektu (Izolační zeleň města Ostravy - projekt 04) na výsadbu zeleně za více než 26 mil. Kč s dotací ve výši 90 %.

Jedná se o tyto projekty:
o Izolační zeleň města Ostravy - projekt 01
o Izolační zeleň města Ostravy - projekt 02
o Izolační zeleň města Ostravy - projekt 03
o Zelená osa Vítkovic
o Realizace vybraných prvků ÚSES na území statutárního města Ostravy - 1. etapa, část A
o Realizace vybraných prvků ÚSES na území statutárního města Ostravy - 1. etapa, část B

Projekty izolační zeleně vytvoří účinné vegetační clony prostřednictvím výsadby nových a regenerací stávajících stromů a keřů. Jejich cílem má být snížení prašnosti okolo 10 - 15 % především v okolí dopravních koridorů (např. Opavská, 17. listopadu, Mariánskohorská, Bohumínská, Ruská a mnoho dalších) a průmyslových areálů (např. Vítkovice, Třebovická elektrárna...). Vegetace působí jako přirozený filtr škodlivých látek v ovzduší. Stromy zachycují především jedovatý přízemní ozón a jemný polétavý prach, který na sebe váže řadu toxických látek, dále oxidy síry a dusíku, oxid uhelnatý a další látky. Stromy také zvlhčují vzduch a zlepšují tím jeho kvalitu z hlediska lidského zdraví.
Celkem bude vysazeno 31 388 ks dřevin (6 841 stromů, 24 547 keřů - např. lípy, duby, javory, platany, břízy, zimolez...) a vykáceno, ošetřeno anebo ořezáno bude 2 451 ks dřevin.
Za každý strom povolený ke skácení bude vysazeno téměř 14 nových stromů.

Projekty na založení územních systémů ekologické stability krajiny, dále jen projekty ÚSES rozdělené na části A a B, mají za cíl vytvářet podmínky pro existenci a migraci původních rostlinných i živočišných druhů a podporu jejich přirozeného vývoje a to i v trvale změněných přírodních podmínkách, jakými jsou výsypky, haldy. Projekty řeší výsadbu stromů jako rozptýlené dřevinné nelesní vegetace (převážně jasan ztepilý, javor a olše) a keřů, součástí projektu je i odstranění invazivních rostlin (křídlatky).
Jedná se o mozaiku prostorů a pozemků, které nevytváří spojitý prostor, ale jednotlivé lokality jsou rozmístěny hlavně podél vodních toků na území převážné většiny městských obvodů.
Celkem se jedná o výsadbu 416 007 ks dřevin v celkem 152 lokalitách. V rámci projektu budou vysázena nová stromořadí v celkové délce 2,2 km.

Město a jeho organizace v tomto programovacím období 2007 - 2013 provedlo, realizuje, nebo má schválené ke spolufinancování EU další projekty s pozitivním vlivem na životní prostředí za více než 1 346 mil. Kč s dotací přes 662 mil. Kč. Jedná se především o projekty energetických úspor ZŠ a MŠ, SVČ, MNO a dále protipovodňových opatření, sanací ekologických škod, zpracování analýzy rizik apod.
Celkově tak město předložilo projekty za více než 1 622 mil. Kč. Z nich byly projekty v hodnotě 50,425 mil. Kč zamítnuty, k realizaci jsou tedy schváleny a připraveny projekty v částce 1 571 616 tisíc korun.

Andrea Vojkovská
Tisková mluvčí MMO
737 225 300


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist