Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nezmeškejte výzvy Norských fondů

13.11.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  156× přečteno      vytisknout článek

Také obce a města dostanou brzy příležitost žádat o dotace z tzv. Norských fondů. Přestože jednotlivé programy ještě nejsou schváleny, jisté je, že ČR má k dispozici 131 milionů eur.

V rámci aktuálního programového období (2009-2014) obdrží ČR od dárcovských států (tj. Lichtenštejnska, Islandu a Norska prostřednictvím Finančních mechanismů EHP a Norských fondů) 131,8 mil. eur (asi 3,2 mld. Kč). Tyto peníze mají pomoci snížit ekonomické a sociální rozdíly a posílit spolupráci v Evropském hospodářském prostoru. (Kromě ČR podporují dárcovské státy i jiné země střední a jižní Evropy.) Podpora je rozdělena do 15 programů (viz rámeček). Zřízeny jsou speciální programy pro neziskové organizace, vědecké a výzkumné subjekty a vzdělávací instituce. Mezi prioritní oblasti patří zdravotnictví, věda a výzkum, životní prostředí či děti a mladiství. Důležitými oblastmi podpory jsou i ochrana kulturního dědictví a rozvoj občanské společnosti.

V minulém období (2004-2009) byly prostřednictvím fondů podpořeny projekty za 104,6 milionu eur. Ve 40 případech (celkem asi za 19,5 mil. eur) šlo o projekty obcí či měst, které se nejčastěji týkaly modernizací školských zařízení (MŠ, ZŠ, ZUŠ) a rekonstrukcí kulturních památek či areálů.

Mgr. Ondřej Jákob, tiskový mluvčí Ministerstva financí (MF), nám upřesnil, že v období 2009-2014 jsou podle současného nastavení programů (tj. v polovině října, pozn. red.) obce a města oprávněnými žadateli o dotace v těchto oblastech: CZ02, CZ04, CZ06 (zřejmě největší příležitost získat grant - podpora má směřovat na památky v Památkovém fondu ve vlastnictví municipalit), CZ08 (podpora spíše větších a komplexních projektů), CZ11 (spíše pro příspěvkové organizace měst) a CZ12.

Otevřené výzvy pro jednotlivé programy budou vyhlašovány postupně od konce roku 2012. Vyhlásí je MF, partnerská ministerstva a Open Society Fund (CZ12).


Finanční mechanismy EHP a Norska v období 2009-2014

V období 2009-2014 je pro Českou republiku připraveno 131,8 mil. eur v 15 programech:

CZ01 Technická asistence a Bilaterální fond na národní úrovni (2,6 mil. eur);

CZ02 Biodiverzita a ekosystémové služby / Monitoring, integrov. plánování a kontrola v ŽP (18,42);

CZ03 Program pro NNO (9,81);

CZ04 Ohrožené děti a mládež (4,3);

CZ05 Národní, regionální a místní iniciativy pro snižování nerovností mezi skupinami (1,24);

CZ06 Kulturní dědictví a současné umění (21,5);

CZ07 Program na podporu spolupráce škol a stáží (3,8);

CZ08 Pilotní studie a průzkum technologií na zachycování a ukládání CO2 (7,04);

CZ09 Fond podpory výzkumu (12,5);

CZ10 Budování kapacit a spolupráce institucí s norskými veřejnými institucemi, místními a regionálními úřady (1,76);

CZ11 Iniciativy v oblasti veřejného zdraví (19,2);

CZ12 Uplatňování hlediska rovných příležitostí žen a mužů a podpora slaďování pracovního a soukromého života / Domácí násilí (6,2);

CZ13 Domácí násilí a násilí založené na pohlaví/Sjednocení rovnosti žen a mužů a podpora slaďování soukromého a pracovního života (0,84);

CZ14 Spolupráce v rámci Schengenu a boj proti přeshraniční a organizované trestné činnosti (7,04);

CZ15 budování kapacit a spolupráce v justici / / Nápravné služby (4,93);

Globální fond pro podporu důstojné práce a tripartitního dialogu (0,7).

Detaily k jednotlivým programům najdete na:

www.eeagrants.cz nebo www.norwaygrants.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist