Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Novela energetického zákona může být pro větrné elektrárny likvidační

10.12.2007  |  154× přečteno      vytisknout článek

Návrh novely Energetického zákona může mít pro větrné elektrárny v ČR neblahé následky.

Kvůli novému pravidlu „tří průměrů“ o vzdálenosti větrníků od elektrického vedení by nebylo možné realizovat zhruba až polovinu plánovaných projektů. ČR by se tak opět vzdálila závazku vyrábět 8 % své elektřiny v obnovitelných zdrojích do roku 2010.

Drobná pasáž novely Energetického zákona, který je nyní v meziresortním připomínkovacím řízení, může mít pro českou větrnou energii nedozírné důsledky. Zákon chce totiž nově stanovit minimální vzdálenost větrných elektráren od veškerých elektrických vedení (včetně vedení nn), a to na úrovni trojnásobku průměru rotoru. To u standardní 2 MW elektrárny představuje zhruba 300 metrů.
„Pokud by novela začala platit, zastavila by odhadem polovinu projektů výstavby větrných elektráren. Ty jsou totiž v projektech logicky umisťovány k vedení co nejblíže a ne vždy dovolují další omezující podmínky přesun stroje na jiné místo,“ řekl František Šustr, předseda České společnosti pro větrnou energii. Nejčastějším problémem, zvlášť ve více zasíťovaných oblastech, by bylo najít místo, které je větrné a zároveň jak 300 metrů od drátů, tak dostatečně daleko od okraje obce (kvůli dodržení hlukových limitů).

„Pravidlo 'trojnásobku rotoru' přitom nemá žádné technické či bezpečnostní opodstatnění. Bezpečný koridor kolem vedení je výrazně kratší a je respektován již nyní,“ dodal František Šustr. Argumentace o zajištění bezpečnosti vedení neobstojí, pro všechny ostatní stavby (včetně výškových) platí stávající ochranné pásmo kolem vedení, např. pro vedení 400 kV je to 20 metrů. Mimo jiné jsou větrné elektrárny projektovány na větší zatížení a odolají horším větrným podmínkám a turbulencím než elektrická vedení a jiné stavby.

Již v současnosti musí větrná energetika v ČR splňovat celou řadu náročných požadavků – kromě nalezení oblastí s dostatečným větrným prouděním jde zejména o skloubení s ochranou krajiny, získání souhlasu obcí či nutnost naplnění přísných pravidel pro získání EIA. Zavedení další podmínky, která navíc nemá logické opodstatnění, by reálně ohrozilo rozvoj větrné energetiky v ČR jako celku. V souvislosti s tím by navíc ČR mohla mít problémy se splněním svého závazku k EU, že bude do roku 2010 produkovat 8 % elektřiny v obnovitelných zdrojích.

František Šustr - předseda České společnosti pro větrnou energii

Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) je dobrovolná organizace fyzických a právnických osob, které pracují v oboru využívání větrné energie nebo mají k tomuto oboru zájmový vztah. Cílem společnosti je podpora využívání energie větru, zejména na území ČR, na základě nejnovějších vědeckých, technických a ekonomických poznatků v souladu se zájmy občanské společnosti. ČSVE byla založena v roce 1994 v Jihlavě a byla registrována u MV ČR 10. 5. 1994.Od září 1999 je členem Asociace pro obnovitelné zdroje energie a od března 2001 je členem Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA).


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Stejná podmínka platí i v Německu,
a jestliže Němci tak plédují pro větrníky, tak to nemůže být žádný nesmysl.Oni dobře vědí proč to tak je! V Pavlově nedávno objevili ameriku - totiž že na Vysočině v zimě bývá častá námraza. Jak si lze přečíst v tisku ,odlétávaly z větrníků pořádné kusy ledu do vzádálenosti nekolika stovek metrů. Když v ČR nefouká tak , to NELZE ZACHRANOVAT ohrožováním bezpečnosti provozu přenosové soustavy. Nářek čsve jenom dokazuje, jak zoufale je neeekonomická výroba energie z větru v podmínkách ČR.
vloženo: 11.12.2007 23:31     vložil:  janek Reagovat 
Souhlas.
Plně s Vámi souhlasím, že větrníkům by se neměly klást nesmyslnbé překážky. Ale současně bychom neměli být nuceni tyto větrníky jak z daní, tak z cen elektřiny platit. To je zhůvěřilost.
vloženo: 10.12.2007 10:29     vložil:  Laďa Šimeček Reagovat 
Jen si to, magoři, užijte!
Stejně nesmyslné omezení jste vymýšleli pro jaderné elektrárny, tak dobře Vám tak.
Ostatně - neexistující větrná elektrárna = dobrá větrná elektrárna.
vloženo: 10.12.2007 08:10     vložil:  Martin Kostera Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist