Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Neoprávněný odběr vody a neoprávněné vypouštění odpadních vod

08.12.2001  |  174× přečteno      vytisknout článek

Dne 1.1.2002 vstoupí v účinnost nový zákon, jež se zaměřuje na úpravu otázek souvisejících s vodovody a kanalizacemi. Jedním z významných ustanovení zákona o vodovodech a kanalizacích (dále jen zákon) je právní úprava neoprávněného odběru vody z vodovodu a neoprávněného vypouštění odpadních vod do kanalizace.

Než se seznámíme s kritérii, podle kterých zákon posuzuje jednotlivé odběry jako neoprávněné, je třeba vymezit pojem odběratele, jež se může dopustit popisovaného přestupku. Odběratelem je podle zákona vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod nebo kanalizaci. U budov v majetku České republiky je odběratelem organizační složka státu, které přísluší hospodaření s touto budovou. U budov, u nichž spoluvlastník budovy je vlastníkem bytu nebo nebytového prostoru jako prostorově vymezené části budovy a zároveň podílovým spoluvlastníkem společných částí budovy, je odběratelem společenství vlastníků. Zákon považuje za neoprávněný odběr vody z vodovodu čtyři různé neoprávněné odběry. Jako neoprávněný odběr je považován odběr před vodoměrem (vodoměrem se rozumí stanovené měřidlo, jež je v souladu s požadavky stanovenými ve vyhlášce č. 334/2000 Sb.), dále odběr, který je proveden bez uzavřené smlouvy o dodávce vody nebo se jedná o odběr, který je v rozporu s uvedenou smlouvou. Za neoprávněný odběr je rovněž považován odběr přes vodoměr, který v důsledku zásahu odběratele odběr nezaznamenává nebo zaznamenává odběr menší, než je odběr skutečný a dále také odběr přes vodoměr, který odběratel nedostatečně ochránil před poškozením. Také za neoprávněné vypouštění odpadních vod do kanalizace zákon považuje několik různých jednání. Neoprávněné vypouštění odpadních vod je vypouštění bez uzavřené smlouvy o dovádění odpadních vod, dále se za něj považuje vypouštění, které je v rozporu s podmínkami stanovenými kanalizačním řádem a v neposlední řadě se za neoprávněné vypouštění odpadních vod do kanalizace považuje vypouštění přes měřící zařízení neschválené provozovatelem nebo přes měřící zařízení, které v důsledku zásahu odběratele množství vypuštěných odpadních vod nezaznamenává nebo zaznamenává množství menší, než je množství skutečné. Následkem neoprávněného odběru vody a neoprávněného vypouštění odpadních vod je povinnost odběratele, nahradit ztráty vzniklé vlastníkovi vodovodu, není-li ve smlouvě o odběru nebo vypouštění stanoveno, že náhrada vzniklé ztráty je příjmem provozovatele. Neoprávněný odběr vody nebo neoprávněné vypouštění vody jsou také postihovány veřejnoprávní sankcí, kterou ukládá příslušný okresní úřad právnické osobě nebo fyzické osobě – podnikateli, a to až do výše 1 000 000 Kč. Zdroj: redakce epravo.cz (jam)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist