Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nánosy z Berounky se těží na kšeft

26.11.2003  |  128× přečteno      vytisknout článek

Nánosy z Berounky se těží na kšeft

Rozsah úprav koryta řeky Berounky po loňských povodních v úseku od Berouna po soutok s Vltavou, které navrhl státní podnik Povodí Vltavy, se nelíbí ekologickým aktivistům z berounské pobočky organizace Děti Země a občanskému sdružení ochrany přírody Mallorn.

\"Mělo by se jednat dle informací Povodí Vltavy, s. p. o., odtěžení štěrkopísků a štěrků z celkem devíti stanovišť v úseku horní Berounky a čtyř úseků dolní Berounky. Tedy celkem na zhruba třiatřiceti kilometrech řeky,\" napsalo na svých internetových stránkách sdružení Mallorn. \"Odstranění povodňových nánosů v takovém rozsahu je neopodstatněné, což prokazuje řada odborných stanovisek, z Výzkumného ústavu vodohospodářského, Správy CHKO Český kras, Agentury ochrany přírody ČR a dalších. Tyto úpravy nebudou v konečném důsledku sloužit jako ochrana lidských sídel před povodněmi, ale jde mnohem spíše o těžbu nerostných surovin,\" kritizuje Michal Štingl z ekologické organizace Děti Země. \"Ačkoliv takové úpravy postrádají smysl, dojde k ohrožení desítek druhů chráněných živočichů, rovněž dalšímu vzdalování se od přírodě blízkého stavu toku Berounky. Odstranění nánosů z koryta Berounky by mělo být provedeno pouze v místech, kde skutečně hrozí při zimních záplavách hromadění ledu a následné ohrožení lidských obydlí. Tato místa však představují pouze zlomek navržených úprav,\" míní berounský aktivista. Děti Země požadují, aby odtěžený štěrkopískový materiál z koryta Berounky byl využit ve prospěch obcí, na jejichž katastru bude získán. \"Komerční využití firmami provádějícími úpravy chápeme jako neoprávněné financování, protože samotné úpravy koryta v důsledku a v plné výši zaplatí daňový poplatník. Současně však nesouhlasíme s uložením tohoto kvalitního materiálu na skládku, protože by došlo k nehospodárnému plýtvání se surovinovými zdroji,\" prohlásil Štingl. \"Vzhledem k tomu, že za zájmy těžby stojí stamiliónové investice, obraty a zisky, dochází zde i k velkému ekonomicko-politickému tlaku, pronikajícímu až do nejvyšších politických úrovní. V projektu Povodí Vltavy pro těžbu v Karlštejně je využití odtěženého materiálu v betonárce v Letech výslovně uvedeno,\" napsalo k tomu sdružení Mallorn. \"Úřad pro hospodářskou soutěž jsme také upozornili, že i pro případ těžby v Řevnicích je uváděno, že vytěžené štěrky a štěrkopísky budou odvezeny na skládku do bývalé pískovny v Řevnici a do betonárky v Letech. Sami jsme také zjistili, že říční písek vytěžený v Řevnicích byl prodáván v betonárce v Letech za cenu 561,20 koruny/ m 3, prohlašuje sdružení. \"ÚOHS stále prošetřuje tři zakázky zadavatele Povodí Vltavy. Jedná se o odstranění nánosů v Berounce mimo jiné v Řevnicích a v Radotíně. Úřad dále prošetřuje případ z hlediska zákona o ochraně hospodářské soutěže,\" potvrdil probíhající vyšetřování mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.

Zdroj: Právo


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist