Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Voda - pramen života a základní surovina

09.12.2003  |  125× přečteno      vytisknout článek

Zdroj života, nejdůležitější surovina, živina či potravina číslo 1, základní podmínka života... tyto přídomky se často používají v souvislosti s vodou. I když možná znějí jako pouhé metafory, plně vystihují skutečnost.

Voda je skutečně základní materií, bez níž by flora, fauna a lidská společnost s veškerou svojí činností na naší planetě nemohla existovat.

Zemi se přezdívá \"modrá planeta\". To proto, že při pohledu z kosmických lodí je opravdu většina jejího povrchu modrá. 2/3 jejího povrchu totiž zaujímají oceány a moře. Odborníci odhadují, že v nich a v řekách a jezerech je asi 14 miliard krychlových metrů vody, přičemž do toho není započítána voda v pevném skupenství, tedy ledovce na horách, v Arktidě a Antarktidě. Koloběh vody mezi moři a pevninou vytvářený odtékáním vody řekami do nich, odpařováním, větrným prouděním, mraky a bouřemi a dešti se na zeměkouli do roka otočí 35-40krát a umožňuje tak fungování ekosystémů.

Hospodářský význam

Voda je důležité a odjakživa využívané dopravní médium - lodní doprava po řekách a jezerech i mořích je stará jako lidstvo samo. Stejně tak dlouho existuje i další hospodářské využívání vody - rybolov. Vody se už v prehistorii začalo využívat k zavlažování formou nádrží a kanálů, a k výrobě energie. Archeologické nálezy prvních vodních mlýnů jsou staré několik tisíc let.

Hamry poháněné vodou byly známy už před staletími. V moderní době se vody začalo využívat i přímo v průmyslových procesech, a to nejenom jako očistného anebo chladicího prostředků, nýbrž i přímo jako výrobního prvku - tím je míněno např. vrtání kovů vodním paprskem pod silným tlakem, jehož se používá při obrábění.

Zdroj energie

Voda využívaná v turbinách přehrad dává  ekologickou  , \"čistou\" energii, což je skutečnost, které vrchovatě využívají země bohaté na řeky s poměrně prudkým spádem, jako je Švédsko, Norsko, anebo Rakousko. Méně rozvinuto je zatím využívání energie přílivu a odlivu (např. přílivová elektrárna v Saint-Malo ve Francii) - pokud se tohoto zdroje energie nepoužívá více, je to ani ne tak z důvodů technických jako spíše finančních, neboť jde o nákladné investice.

Vodu obsahují všechny nápoje a potraviny

Voda je základní a nezbytnou surovinou pro výrobu prakticky všech nápojů a potravin. Zde je samozřejmě míněna voda pitná. Většina této vody se získává ze spodních vod a z pramenů, v menší míře úpravou vody z řek a povrchové spadové vody, která je jinak použitelná jen pro vody pro průmyslové účely, a úpravou (odsolováním) mořské čili slané vody.

Je stále méně vody, hlavně pitné

To je míněno nikoliv v absolutním, ale v relativním smyslu. Úměrně s tím, jak roste počet obyvatel zeměkoule a jak se zvětšuje průmyslová a zemědělská výroba, se zvyšují nároky na vodu, tedy jak na její množství, tak na její kvalitu. V tomto smyslu není přehnané tvrzení ekonomů a politiků, že voda je strategickou surovinou pro 21. století. Už proto, že v přepočtu na jednoho obyvatele planety je jí stále méně. Podle statistik Světové zdravotnické organizace má polovina lidstva problémy s dostatkem pitné vody, a to nejen v rozvojových zemích, ale i ve východní Evropě. Více než miliarda lidí nemá zajištěn přístup k pitné vodě, a další dvě miliardy lidí mají s pitnou vodou vážné problémy. Jde hlavně o to, že v důsledku nedostatku této vody a nebo její špatné kvality dochází k povážlivě vysokému počtu vážných nemocí a úmrtí.

Ani užitkové vody není dost

Pravda o zmenšujícím se množství vody v přepočtu na hlavu platí i o užitkové resp. průmyslové vodě- tedy takové, která se používá jako základní anebo pomocný materiál či prostředek při výrobě, ale také při čištění, mytí, zavlažování zemědělských ploch atd.

Dějiny znají mnoho případů, kdy k válkám mezi kmeny, národy a státy došlo kvůli sporům o vodu, a takovéto spory existují i dnes a rýsují se i do budoucna - zmiňme se např. o oblasti Středního Východu. O to naléhavější se pak jeví požadavek hospodárně s vodou zacházet.

Průmyslový rozvoj versus kvalita vody

Bohužel zatím platí pravidlo, které říká, že čím vyspělejší má ta které země průmysl, tím horší je to v ní s kvalitou vody.  Znečištění  , vody, byť evtl. v míře ne ještě nebezpečné zdraví dospělých lidí (ale riskantní např. pro kojence) existuje už u vody z vodáren, která upravuje říční vodu absorbující splachy z polí, na nichž se používají dusičnany a jiné chemikálie. A průmysl, alespoň ten klasicky založený, ohrožuje kvalitu vody ještě více. Nejnebezpečnější je přitom  znečištění  zdrojů spodních vod, protože pod zemí probíhá samoočistný proces vody pomaleji než u povrchových vod a v tocích, a člověk jej dost dobře nemůže ani neumí ovlivňovat.

Nápad: nejen Křemíkové, ale také \"Vodní údolí\"

Ekonomika a společnost, přinejmenším ve vyspělých zemích, požaduje v současné době , aby se dostatečné množství pitné i užitkové vody a v patřičné kvalitě pro obojí použití zajišťovalo pomocí těchto moderních technologií, které zajistí udržitelný rozvoj, tedy takový rozvoj, při němž rozvoj hospodářství a rozvoj techniky bude postupovat ruku v ruce ze zabezpečením kvalitní vody: vodárny, úpravny vod, čisticí stanice, bezporuchové vodovody, studny a jejich vrtání,  recyklace  použité vody, metody úsporného nakládání s vodou, desalinace mořské vody.

Nejde už naštěstí jenom o platonické volání po zlepšení, kterého už bylo dost a dost.. EU se vážně zabývá myšlenkou projektu, který by výrazně zlepšil situaci v této sféře, zpočátku samozřejmě jen v měřítku samotné unie. Jde o to, že podobně jako v oboru know-how v IT vzniklo v Kalifornii Silicon Valley, mělo by v Evropě vzniknout jedno či více Water Valleys, což mají být střediska know-how, odkud se budou šířit technologie do podniků, měst a obcí, A to takové technologie, které šetří vodou, čistí ji, odsolují ji, filtrují, eliminují z ní škodlivé chemikálie, které dokáží kontrolovat vodní potrubí,  recyklovat  vodu atd. Jinými slovy: má jít de fakto o vědeckotechnické parky zaměřené speciálně na problematiku vody.

AUTOR: P. Přibyl
ZDROJ: TECHNIK


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist