Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výstavba kolektorů v Brně zdárně pokračuje

26.01.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

Výstavba kolektorů v Brně zdárně pokračuje 2004. 01. 21. • Výstavba kolektorů v Brně zdárně pokračuje

Výstavba kolektorů v Brně

V úterý 21. 1. 2004 proběhl již třetí kontrolní den projektu ISPA, který jedním z největších z největších projektů rekonstrukce kanalizační sítě, jaký město Brno zažilo. Již počátkem devadesátých let si představitelé města začali uvědomovat, že minimálně stejně důležité jako bezchybné a trvalé zásobování občanů čistou a nezávadnou vodou je i moderní a ekologické odvádění vody odpadní. Péče o rozvoj vodohospodářské infrastruktury se proto stala jednou z priorit současného vedení města, což je deklarováno jak v programovém prohlášení Rady města, tak při tvorbě městských rozpočtů.

Velká regionální vodárenská soustava brněnské aglomerace zásobuje asi půl milionu obyvatel a zabezpečuje možnost budoucího rozvoje nejen města Brna, ale také celého přilehlého regionu včetně částí sousedících krajů. V této souvislosti není bez zajímavosti, že podíl obyvatelstva s dodávkou vody z veřejných vodovodů u nás dnes dokonce převyšuje průměr zemí EU. Tomu pochopitelně odpovídá i množství odpadní vody. To, s jakým množstvím splaškové vody máme co dělat, dokazuje skutečnost, že jen za suchého počasí z ČOV v Modřicích vytéká téměř stejné množství odpadní vody jako protéká v řece Svratce. V roce 1998 se proto orgány města rozhodly zahájit projekt rekonstrukce a rozšíření modřické čistírny odpadních vod. Jde o jeden z nejvýznamnějších projektů v rámci ČR jak z hlediska technického řešení, rozsahu i výše nákladů, tak i strukturou finančních zdrojů. Na tento projekt v současnosti logicky navazují i významné investice na obnovu vodovodů a kanalizací z evropských fondů ISPA a Phare. V rámci těchto projektů se ve spolupráci města, BVK a dalších společností realizuje rekonstrukce brněnské kanalizační sítě a výstavba městských kolektorů za více než 1,5 miliardy korun. Podpora projektu ISPA od Evropské unie činí 17,8 miliónu eur a jde o doposud největší grant EU do oblasti životního prostředí u nás.

Výstavba kolektorů v Brně

Stav kanalizace a celková špatná kvalita odvádění splaškové vody je ovlivněna skutečností, že kanalizační a stoková síť v Brně byla především v centru budována již na přelomu předminulého a minulého století a její obnova je dnes - i přes finanční a technickou náročnost - pro město nezbytná. Realizace projektu zahrnuje velmi náročné úseky rekonstrukce kanalizační sítě zejména v historickém jádru města, ale i na velmi frekventovaných úsecích, jako jsou ulice Merhautova, Táborská a další. Pod Zelným trhem je v současnosti kolektor vyražen již v celé délce, stejně jako pod ulicí Kobližnou, Zámečnickou a Poštovskou ulicí. Kolektory se v příštích měsících budou razit ještě v Kozí a Sukově ulici, na náměstí Svobody schází ještě zhruba osmdesát metrů kolektoru. Po dokončení ražby budou kolektory osazeny potrubím, které bude napojováno na okolní domy. Samotná povrchová úprava náměstí Svobody a okolních ulic by měla začít za dva roky, po dokončení podzemních prací.

ZDROJ:www.brno.cz

(hrz)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist