Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na Pollutecu dominovalo odpadové a vodní hospodářství

02.02.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

19. Mezinárodní veletrh zařízení, technologií a služeb pro životní prostředí POLLUTEC proběhl na výstavišti Paris-Nord ve Villepinte v nově postavené obrovské hale 6 souběžně s ADEME Energies 2003 - Salonem pro energie a obnovitelné energie.

Nejsilnější vedle francouzské byla účast německých, belgických, italských a amerických firem. Účast organizací ze střední a východní Evropy byla na Pollutecu 2003 poměrně slabá s výjimkou Polska. Odtamtud se veletrhu účastnilo 10 firem a akci navštívila polská delegace na vládní úrovni. Českou republiku reprezentovala jenom jediná firma, a to STRA ze Zastávky u Brna, která vyrábí hydraulické tzv. aligátorové nůžky na dělení materiálu a páračky kabelové izolace používané při odizolovávání elektrických kabelů, a též universální lisovací jednotky.

Odpady a nakládání s nimi

Zhruba třetinu výstavní plochy zaujímaly firmy zabývající problematikou odpadů a recyklace. Šlo o technická zařízení a technologické celky a služby spojené se sběrem, ukládáním, tříděním, odvozem, likvidací či rekuperací a recyklací odpadů průmyslových, zemědělských i komunálních - odpadů ocelových, z neželezných kovů, gumových (jako jsou např. pneumatiky), demoličního odpadu, plastů, papíru. dřeva, biologického odpadu, textilu a nebezpečných odpadů. Tendence k recyklaci relativně omezují budoucnost spaloven odpadu, ale ty zřejmě nikdy nebudou vytlačeny ze hry. Spíše půjde o kapacity, které budou současně resp. paralelně část odpadu spalovat a část rekuperovat.

Hodně firem se zaměřilo na otázku, co s odpady elektronickými, chemickými a farmaceutickými. Samozřejmě nechyběla ani oblast likvidace vyřazených automobilů. Firmy nabízely na Pollutecu širokou paletu drtičů odpadu, lisů, nůžek, magnetů, pásů a speciálních vozů. Již dříve se totiž při anketách mezi návštěvníky minulých Polluteců zjistilo, že každý druhý návštěvník přichází na tento veletrh nejen proto, aby se dověděl něco nového, ale i proto, že hledá nové výrobky a nové dodavatele v oboru ekologické techniky. V tomto smyslu letošní Pollutec potvrdil svou pověst vitríny technických inovací na poli životního prostředí a nakládání s odpady. Nechybělo ani know-how pojaté z organizačního a ekonomického pohledu a rovněž rizikový resp. krizový management.

Další exponáty

Druhou nejsilněji zastoupenou skupinou na veletrhu byly exponáty a řešení související s vodou, především s udržováním její čistoty resp. s čištěním již použité vody.

Dalšími zastoupenými tématickými oblastmi pak byla rizika spojená se znečišťováním resp. vůbec narušováním životního prostředí, ale i s neuváženými pokusy o jeho nápravu, analýzy, měření a kontrola, energie včetně nových a obnovitelných (sem patří i vodík), hluk, dekontaminace průmyslových prostorů a půdy a urbanistické a krajinotvorné aspekty péče o životní prostředí. Speciální kategorií je čistota pobřežních vod, což je kategorie, jejíž ustavení si vynutily časté katastrofy tankerů.

Během veletrhu se konalo více než 170 odborných konferencí, přednášek a sympozií, z nichž se hodně zabývalo inovacemi technologických procesů,jež činí tyto procesy šetrnějšími vůči životnímu prostředí. V této sféře byly aktivní, samozřejmě vedle Francouzů, hlavně firmy, školy či výzkumné instituce ze SRN, Velké Británie a USA.

Studie o vodě

Během veletrhu byla zveřejněna studie o vodním hospodářství ve Francii. To je v ní nazváno \"prvním ekologickým průmyslem země\". Ve vodohospodářství ve Francii pracuje 132 tisíc lidí. To je 43 % celkového počtu osob, jež se ve Francii zabývají výrobou a službami spojenými se životním prostředím. Letos se zpřísnila pozornost věnovaná vodě v důsledku řady nových legislativních opatření, což vedlo poněkud paradoxně k tomu, že i přes relativní nedostatek financí obce velice dynamicky budují nové čističky, takže i jejich dodavatelé zaznamenávají příznivý vývoj.

Ve studii se píše také o tzv. 8. programu na léta 2003-2006 vypracovaného organizacemi \"agences de lęeau\" (vodními agenturami), podle něhož se má do roku 2015 obnovit v řekách ve Francii dobrý ekologický stav. Priority tohoto programu je identifikace a redukce zdrojů toxických znečištění, upřednostňování méně znečišťujících průmyslových technologií a důslednější prevence rizik znečištění říčních vod.


Statistika o odpadech

Francouzská Observatoire Statistique FEDEREC v květnu 2003 zveřejnila zprávu o odpadech, jejich recyklaci a zhodnocování ve Francii. Podle ní se v roce 2002 zmenšil počet podniků v sektoru zabývajícím se dopady, a to o 1/10 oproti roku 2001, nicméně počet lidí v něm pracujících se zvýšil o 5 %, čili ze 27,4 na 28,8 tisíc osob. Francouzské podniky shromáždily a zpracovaly v roce 2002 více než 36,5 milionů tun odpadů, tedy o 4,3 % více než v roce 2001. V hodnotovém vyjádření to byl růst o 7 %, na 6 miliard eur. Objem investic se však přitom citelně zmenšil, a to ze 499 mil. eur (2001) na 30 mil. eur (2002).

Podíly různých druhů odpadů se v uvedeném časovém rozmezí vyvíjely odlišně:

růst o 18 % u papírového resp. kartonového odpadu,

růst o 7 % u běžného průmyslového odpadu,

růst o 6 % u kovového odpadu včetně vyřazených automobilů a u neželezných kovů,

pokles o 5 % u palet,

pokles o 4 % u skla.

Pro rok 2003 se sice počítá se zvýšením finančního objemu zpracování odpadů, ale má to být hlavně zásluhou zvýšení sazeb za jeho odvoz, třídění a zpracování.

ZDROJ: ODPADY


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist