Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Které změny ve vodním zákoně se vztahují k zemědělství?

10.02.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Koncem roku 2003 byla schválena novela zákona č. 254/2001 Sb., o vodách. Novela vyšla ve sbírce zákonů pod číslem 20/2004 Sb. Zemědělského hospodaření se bezprostředně dotýkají dvě změny:

· První změnou je úprava § 33 „Zranitelné oblasti“. V souladu se směrnicí Rady 91/676/EHS (nitrátová směrnice) byl definován pojem „akční program“, jako soubor opatření stanovených k ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů. Dále bylo, vedle monitoringu vod, nově uzákoněno i směrnicí požadované hodnocení účinnosti akčního programu, za účelem revize vymezení zranitelných oblastí i případných úprav opatření akčního programu. Vzhledem k této změně ve vodním zákoně je nutné připravit novelu nařízení vlády č. 103/2003 Sb. Návrh novely nařízení vlády je v současné době v připomínkovém řízení MZe.
· Druhou podstatnou změnou je, že zemědělci již nemusí v půlročních intervalech zkoušet předepsaným způsobem těsnost nádrží na tekutá statková hnojiva. Statková hnojiva, jako „látky závadné vodám“ již nejsou podle novely vodního zákona „nebezpečnými látkami“, ve smyslu upravené přílohy č. 1 zákona. Požadavek zkoušek těsnosti se prodlužuje z intervalu 6 měsíců na 5 let a vztahuje se podle nového znění § 39 zákona již jen na „zvlášť nebezpečné látky“ a „nebezpečné látky“.     
Další změny vodního zákona souvisejí s uplatněním směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ustavující rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky (rámcová směrnice o vodě).
V § 2 zákona o vodách je přesněji vymezen pojem „vodní útvar“, zejména v případě podzemních vod. Nově je definován pojem „silně ovlivněný vodní útvar“, jako útvar povrchové vody, který má v důsledku lidské činnosti podstatně změněný charakter. Se zaměřením na komplexní ochranu útvarů povrchových a podzemních vod je rovněž upraven způsob plánování v oblasti vod (§§ 23 – 26). Hlavním účelem je vymezit a vzájemně harmonizovat veřejné zájmy
a) ochrany vod jako složky životního prostředí,
b) ochrany před povodněmi a dalšími škodlivými účinky vod,
c) trvale udržitelného užívání vodních zdrojů a hospodaření s vodami pro zajištění požadavků na vodohospodářské služby, zejména pro účely zásobování pitnou vodou.
Pro útvary povrchových a podzemních vod mají být stanoveny a do roku 2015 splněny základní cíle ochrany vod, tedy zajištění jejich ochrany, zlepšení stavu a obnova všech útvarů těchto vod a dosažení jejich dobrého stavu (nový § 23a).
Významné změny jsou i v Hlavě IX „Ochrana před povodněmi“ (§§ 63 – 87) a Hlavě X „Poplatky“ (§§ 88 – 103).
Novela zákona o vodách rovněž upravuje harmonogram plánování v oblasti vod (čl. II „Závěrečná a přechodná ustanovení“):
· Evidence údajů o stavu povrchových a podzemních vod (§ 21) bude vytvořena nejpozději do 22. prosince 2004.
· Plán hlavních povodí České republiky musí být schválen nejpozději do 22. prosince 2006.
· Plány oblastí povodí musí být schváleny nejpozději do 22. prosince 2009. Pro tyto plány oblastí povodí musí být do 22. prosince 2004 zpracována analýza všeobecných a vodohospodářských charakteristik oblastí povodí, zhodnocení dopadů lidské činnosti na stav povrchových a podzemních vod a ekonomická analýza užívání vody.

Zdroj: Agronavigátor


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist