Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V podhůří Chřibů brzy přibudou nové rybníky

09.02.2004  |  126× přečteno      vytisknout článek

V podhůří Chřibů brzy přibudou nové rybníky

Zdeněk Skalička Velehrad, Modrá Další vodní nádrže a rybníčky se už brzy objeví v okolí obcí Velehrad a Modrá. Obě vesnice totiž stavbu těchto ploch plánují.\"Naším záměrem je vybudovat mezi Konventním rybníkem a čistírnou odpadních vod před Velehradem desetihektarovou záchytnou vodní nádrž. Bude v místě, kde až do třicátých let minulého století byl takzvaný ledový rybník. Vytěženým ledem byly totiž tehdy zásobovány někdejší sklepy velehradského pivovaru. Na jaře byl rybník vypuštěn, plocha byla oseta obilím a po jeho sklizni byl rybník opět napuštěn vodou,\"plánuje starosta Modré Miroslav Kovářík. Plánovaný rybník s tříhektarovou rákosovou plochou by měl sloužit k zachycení případné povodňové vlny hrozící Starému Městu, ale bude také sloužit k revitalizačním či rekreačním účelům. Vodní plochy totiž udržují vodu v krajině, příznivě olivňují mikroklima, přispěly k rozvoji turistiky a rekreace a v neposlední řadě brání povodňovým vlnám, které se v minulosti Modrou několikrát přehnaly. Už teď je v podhůří Chřibů šest rybníků v lese Orlová, Konventní rybník a mokřad Žabinec před velehradskou bazilikou, které vybudoval v uplynulých letech Obecní úřad Modrá. Také Obecní úřad v Salaši připravuje vybudování rybníka na levobřežním přítoku Salašky a Modranští už na sklonku loňského roku vybudovali před archeoskanzenem další rybníček, který bude v jarních měsících napuštěn vodou. Změnami v krajině se intenzivně zabývají i ve Velehradě. V nivě toku Salašky bude letos zahájena výstavba vodní plochy rybničního charakteru, mokřadu, lokálního biocentra a protipovodňové hráze. \"Dvouhektarový rybník s mokřadem, otevřený a zatrubněný náhon a mimomokřadní dvouapůlhektarové biocentrum si vyžádá bezmála pět milionů dvě stě tisíc korun,\"potvrdil starosta Velehradu Stanislav Gregůrek. Na stavbu by ale mělo přispět i ministerstvo životního prostředí. Víc než čtyřhektarová zátopová plocha navrhovaného poldru, která by měla při povodni akumulovat až padesát tisíc krychlových metrů vody, by měla ochránit nejen Velehrad, ale také Staré Město před povodňovou vlnou. Staré Město má totiž dosud ochranu pouze na dvacetiletou vodu a při souběhu povodňových vln na řece Moravě a Salašce je jeho protipovodňová ochrana ještě nižší. Staré Město lze tedy před povodňovými vlnami ve směru od Salaše do budoucna chránit již zmiňovanými rybníky, mokřady a poldry.

Zdroj: Zlínské noviny 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist