Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Promítání filmů o vodě jako doprovodný program výstavy Voda a život

16.03.2004  |  126× přečteno      vytisknout článek

 

Při příležitosti letošních oslav Mezinárodního Dne vody, který připadá na 22. března, pořádá Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Národním muzeem promítání filmů s vodní tematikou. Promítání se koná ve středu 17. a v pátek 19. března 2004 od 10 do 16 hodin v přednáškovém sále Národního muzea (Václavské nám. 68, Praha 1)  jako součást projektu VODA A ŽIVOT.

            Jedná se o kolekci videopořadů z mezinárodního festivalu filmů a videopořadů EKOFILM, který se koná každoročně v Českém Krumlově a Českých Budějovicích. Filmy budou uvedeny ve třech blocích (cca 100 minut) od 10, 12 a 14 hodin. Středa je věnována sladké vodě (řeky, jezera a jejich znečištění) a pátek je určen pro vodu slanou (oceány, vodní živočichové a jejich ohrožení)

Promítání pořadů je zdarma a je určeno pro návštěvníky muzea, veřejnost, žáky druhého stupně ZŠ a studenty středních a vysokých škol. Kapacita sálu je 100 míst. V případě hromadné návštěvy je třeba se předem domluvit na telefonním čísle NM 224 497 352, e-mail: lektori@nm.cz .

Při návštěvě muzea je možno také shlédnout výstavu VODA A ŽIVOT, která byla zahájena 24.10. 2003 u příležitosti Mezinárodního roku vody a koná se pod záštitou UNESCO do 31.7. 2004. Na výstavu je základní vstupné 100 Kč, snížené 50 Kč, pro školní skupiny s pedagogickým doprovodem 30 Kč.

Program promítání v Národním muzeu 17. a 19. března 2004

Středa 17. 3.
Sladká  voda – (řeky, jezera a jejich znečištění)

10 – 12

Kočkodani husarští – Základna na krokodýlí řece (Německo, s titulky)                     50´

Základna kočkodanů husarských u řeky Grumeti v Tanzanii se v extrémním počasí ocitá pod tlakem. Ale nápadité opice mají pár triků schovaných v rukávě, když soupeří se svými největšími rivaly, paviány.

Režie: Reihard Radke

 Řeka Nan Xi (Čína, český komentář))                                                                 53´

Film o povodí a osídlení řeky Nan Xi  na jihovýchodě provincie Zheijiang. Přírodní scenérie je nádherná a je zde roztroušeno více jak 200 malebných vesniček.

Režie: Bi Yue Kun. Velká cena EKOFILMU 2002.

12 - 14

OMO – cesta do pravěku (Slovensko)                                                                68´

Šest odvážlivců se pustilo na raftu nebezpečným kaňonem řeky Omo do neznáma. Bojovali s nástrahami řeky v těžkých peřejích , aby objevili lidi žijící na dolním toku řeky Omo, ale i sami sebe. Režie: Pavol Barabáš.

Kyanidové blues (Švédsko, Maďarsko, s titulky)                                                         28´

Tisíce tun mrtvých ryb vyplouvají na hladinu řeky Tiszy a rozrušení lidé čelí devastaci nebývalých rozměrů. Režie: Zoltán Török.

14 - 16

Tam, kde ryby spí na stromech (Německo, s titulky)                                             52´

Filmové vyprávění osudů lidí dnešní Kambodže, kteří přežili teror Červených kmérů a hledají nový způsob života v prostředí, kde někdy ryby spí na stromech. Režie Michael Havas. Cena za režii EKOFILMU 2003.

Ostrov            (Rakousko, s titulky)                                                                                     50´

Vídeňský ostrov na Dunaji byl uměle vytvořen před dvaceti lety a stal se útočištěm pro desítky rekreantů z města. Břehy, lesy a křoviska přímo uprostřed velikého města zabírá armáda divokých zvířat. Režie: Manfréd Corinne.

Pátek 19. 3:

Slaná voda – (oceány, vodní živočichové a jejich ohrožení)

10 - 12

Můj svět (Španělsko, s titulky)                                                                                   6´

            Poetický příběh vodní želvy a její pohled na vodní říši, ve které žije.

Režie: Leandro Blanco.

Hrůzný žralok v Malpelo (Francie, s titulky)                                                         52´

Násilný útok tlupy pirátů je jen jedním z dobrodružství, zachycených v tomto dokumentu, který sleduje odvážnou Sandru Bessundo na cestě za odhalením totožnosti žraloka Malpelo. Režie: Mareie-Helene Baconnet.

Velryby – globální den akce            (Holandsko, bez dialogu)                                               3´

Přestože moratorium na lov velryb platí od roku 1986, Japonsko stále loví tyto kytovce pod záminkou „vědeckého“ výzkumu. Režie: Martin Atkin.

 „Smutný Sado“ (Portugalsko, s titulky)                                                                     25´

Skupina asi 30 delfínů přežívá v ústí řeky Sado přes průmyslové znečištění způsobené desetiletími špatného zacházení a zemědělskými stokami. Režie: Mário Lino.

12 - 14

Žraloci v ohrožení (USA, s titulky)                                                                                 52´

Jean-Michel Cousteau zná žraloky a ví, že každý rok zahyne rukou člověka 15 milionů žraloků. a jakou úlohu v našem životě hrají. Jejich ohrožením jsme ohroženi i my. Režie: Jean-Michel Cousteau.

Kroniky oceánu (Španělsko, s titulky)                                                                       6´

Kaleidoskop obrazů a zvuků odrážející vztah člověka a moře. Režie: Leandro Blanco.

Mořské panny kořenovníků (USA, s titulky)                                                         30´

Silné, pevné kořenovníky z Belize fungují jako důležitý filtr pro říční naplaveniny, agrochemikálie a jako ochrana proti hurikánům. Jsou plné ryb, garnátů a humrů a poskytují domov populaci kapustňáků. Režie: Jeff Shear.

14 – 16

Břehy ticha – Žralok velrybí v Indii (Indie, s titulky)                                             24´

Při hledání největší mořské ryby projel Mike Pandey celé pobřeží Guajaral a inicioval zákaz lovu a vybíjení tohoto něžného obra indickými loděmi. Režie: Mike H. Pandey. Cena za dokument EKOFILMU 2002.

Ošklivá kráska muréna (ČR)                                                                          16´

Neuvěřitelné přátelství člověka a velkého podmořského hada – murény se stalo skutečností. Režie: Steve Lichtag. Cena za dokument  ECOMOVE 2002

Styďte se! (Španělsko, s titulky)                                                                                 4´

            Obrazové zamyšlení nad tím, čeho se dopouštíme na našem životním prostředí.

Režie: Leandro Blaco.

Carcharias – Velký bílý (ČR)                                                                            40´

Jak se postavil Steve Lichtag tváří v tvář velkému bílému žralokovi? Film byl natočen v Jižní Africe v divokých vodách okolo ostrova Sanger Point. Režie: Steve Lichtag.

Grand Prix ECOMOVE 2003


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist