Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Arnika vyzvala ministra financí, aby odmítl platit jezy na Labi

30.03.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Arnika vyzvala ministra financí, aby odmítl platit jezy na Labi

PRAHA – Arnika dnes zaslala ministru financí Bohuslavu Sobotkovi dopis, ve kterém ho žádá, aby hlasoval ve vládě proti výstavbě jezů na Labi a aby odmítl financování těchto staveb ze státního rozpočtu.

„Financovat desetimiliardovou investici bez jakékoliv záruky návratnosti, navíc za situace, kdy je státní rozpočet v hlubokém deficitu, to už není žádný investiční záměr, ale holý hazard. Již nyní je totiž více než jasné, že peníze z jezů se do státní kasy nikdy nevrátí. A pokud kdy vůbec začne být lodní doprava zisková, budou se peníze vracet zpět desítky, ale spíše stovky let. Českou ekonomiku jezy na Labi rozhodně nezachrání, spíše naopak,“ vysvětluje postoj Arniky tiskový mluvčí Marek Jehlička.

Předseda Arniky Ing. Vlastimil Karlík podotýká, že plánované jezy jsou neúměrným rizikem nejen z finančního, ale především z ekologického hlediska. „Plánovaná stavba by zničila přírodní hodnoty evropského významu. Za to by mohla Česká republika být potrestána vysokými sankcemi ze strany Evropské unie,“ uvádí Vlastimil Karlík.

Dnešní den ukončí práci meziresortní komise složená z náměstků ministerstev dopravy, zemědělství, průmyslu a obchodu, místního rozvoje a životního prostředí. Vláda by podle předběžných informací měla o jezech rozhodovat na svém zasedání dne 7. dubna 2004.

Příloha:

Dopis adresovaný Mgr. Bohuslavu Sobotkovi, vicepremiérovi a ministrovi financí ČR:

Vážený pane ministře,

v nejbližších dnech bude vláda rozhodovat o stavbě jezů Prostřední Žleb a Malé Březno na Labi v úseku mezi Ústím nad Labem a státní hranicí se Spolkovou republikou Německo.

V tomto úseku by v důsledku těchto staveb hrozilo zničení přírodních hodnot evropského významu, včetně druhů a přírodních stanovišť chráněných evropskou legislativou. Tyto závěry potvrdilo rovněž posouzení vlivů tohoto záměru na životní prostředí, ukončené v březnu 2002 negativním stanoviskem Ministerstva životního prostředí ČR.  Vzhledem k tomu, že řada druhů a přírodních stanovišť, ohrožených výstavbou jezů, je chráněna evropskou legislativou, hrozí České republice postihy včetně finančních sankcí ze strany orgánů Evropské unie.

Domníváme se, že ekonomické hodnocení tohoto záměru, předložené Ministerstvem dopravy, vychází z nerealistické prognózy zvýšení dopravních výkonů na labské vodní cestě v případě stavby jezů. Výraznému zvýšení výkonů brání rovněž situace na navazujícím německém úseku od státní hranice po Magdeburg, kde v posledním desetiletí bývá po významnou část roku přípustný ponor pod současnou hranicí rentability 140 cm. Navíc je velmi pravděpodobné, že po našem vstupu do EU se tato hranice posune výše, neboť je silně ovlivněna současnou nižší úrovní mezd v ČR ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, kde je také za hranici rentability považován přípustný ponor 160 cm, který je na dolním Labi i navazujícím úseku nedosažitelný bez dalších rozsáhlých stavebních úprav.

Vzhledem k tomu, že veškeré náklady na tuto stavbu budou s nejvyšší pravděpodobností hrazeny ze státního rozpočtu, apelujeme na Vás, abyste svým hlasem ve vládě nepodpořil tento ekologicky destruktivní a ekonomicky pochybný záměr a hlasoval proti výstavbě jezů Prostřední Žleb a Malé Březno na Labi.

S pozdravem,

Ing. Vlastimil Karlík

občanské sdružení Arnika - předseda


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist