Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jezy na Labi nejsou ekonomické ani ekologické

14.04.2004  |  165× přečteno      vytisknout článek

Jezy na Labi nejsou ekonomické ani ekologické

PRAHA - Svaz dopravy ČR a představitelé státní správy a samosprávy dnes pořádají tiskovou konferenci na téma „Jezy na Labi jsou ekologické a ekonomické.“ Sdružení Arnika Vám přináší stručný přehled argumentů, proč ani jedno z tvrzení dopravců není platné:

Proč jezy na Labi nejsou ekologické:

-          Jezy by měly být postaveny v místech lososích trdlišť. Stavba vodních děl tak zabrání v pohybu i v rozmnožování jedné z našich nejvzácnějších ryb. Jezy tak definitivně ukončí úspěšný projekt reintrodukce lososa do českých řek, podpořený ze státního rozpočtu i z fondů Evropské unie.

-          Vodní díla mají být postavena v chráněných krajinných oblastech České středohoří a Labské pískovce. Jejich stavba bude velkým negativním zásahem do krajiny.

-          Stavba jezů by nenávratně poškodila přírodu středního toku Labe, unikátní i v evropském měřítku. Ohrozila by 41 druhů chráněných živočichů a rostlin, které se vyskytují v doprovodných ekosystémech řeky Labe.

-          Stavba by nenávratně poškodila unikátní říční nivu.  Dojde totiž ke změně vodního režimu a hladiny spodní vody, které zde umožňují život řadě druhů rostlin i živočichů. Řeka by tak přišla o pestrost, pro niž je právě tento úsek Labe unikátní v celoevropském měřítku. Praktické dopady takového kroku jsou zdokumentovány po stavbě jezu nad Střekovem.

-          Stavba je v rozporu s mezinárodními závazky České republiky – Bernskou úmluvou o ochraně druhů a přírodních stanovišť, Ramsarskou úmluvou o ochraně mokřadů a směrnicemi EU o ochraně přírody.

Proč jezy na Labi nejsou ekonomické

-          Stavba je ekonomicky neodůvodněná. Dokládá to zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (zpráva č. 01/15 publikovaná ve věstníku NKÚ)  i studie Světové banky o efektivitě veřejných výdajů v ČR  (březen 2000, strana 63 odstavec 2.133). Obě potvrdily, že projekt se státu finančně nevyplatí. Zkušenosti z Německa, které má podstatně lepší podmínky pro provozování říční lodní dopravy, dokládají dlouhodobý pokles zájmu o tento způsob přepravy. Stejná situace je i v celé Evropě, Spojených státech a bývalém Sovětském svazu. Po obou březích Labe vede železnice s kapacitou, která vysoko přesahuje současné i předpokládané objemy dopravy, a ve stejném přepravním koridoru je navíc připravována stavba dálnice D8.

-          Prognóza zvýšení přepravy, kterou je potřeba jezů zdůvodňovaná, není realistická. I v letech, kdy plavební podmínky umožňovaly celoroční plavbu s ponorem nad 140 cm, pohyboval se objem přepravy v rozmezí cca 1-2 mil. tun zboží ročně. Již v loňském roce muselo Ministerstvo dopravy ČR snížit prognózu přepravy v roce 2015 z 4,5 miliónů na 3,1 miliónu. Přes rozsáhlé investice do vodních cest v Německu objem nákladní dopravy již léta stagnuje. Německé ministerstvo dopravy nepředpokládá zvýšení objemu vodní dopravy do roku 2015.

Kdo vyslovil nesouhlas s výstavbou jezů:

Veřejnost – petici proti výstavbě vodních děl na Labi podepsalo téměř 16 tisíc lidí.

Známé osobnosti – Petici proti výstavbě jezů podepsala řada známých osobností, například: Jan Hřebejk – režisér, Radovan Lukavský – herec, Iva Janžurová – herečka, Vlasta Chramostová – herečka, Josef Vinklář – herec, Jan Kačer – režisér, herec, Boris Hybner – herec, David Matásek – herec, Jan Svěrák – režisér, Táňa Fischerová – poslankyně, Doc. Helena Illnerová – předsedkyně Akademie věd ČR, Martin Mejstřík – senátor, Zdeněk Bárta – senátor, Michal Dočekal – režisér a šéf činohry Národního divadla.

Ministerstvo životního prostředí ČR - MŽP v listopadu 2003 neudělilo výjimku z ochranných podmínek kriticky ohrožených živočichů a rostlin.  Ke stavbě bylo vydáno nesouhlasné stanovisko EIA (hodnocení vlivů stavby na životní prostředí). 

České i německé státní instituce, v jejichž zájmu je ochrana životního prostředí - S umístěním stavby na území CHKO nesouhlasí správy obou postižených chráněných krajinných oblastí – CHKO České středohoří i CHKO Labské pískovce.  Se stavbou nesouhlasilo též saské i německé spolkové ministerstvo životního prostředí, Národní park Saské Švýcarsko a další instituce.

Nevládní organizace – Do kampaně proti výstavbě vodních děl na Labi se zapojila řada nevládních organizací – Arnika, Přátelé přírody, koalice občanských sdružení Zelený kruh, Český rybářský svaz…

Vysokoškolští profesoři – Profesoři ve svém prohlášení apelovali na Vládu ČR, aby zamítla regulaci Labe. Prohlášení podepsali Prof. RNDr. Pavel Kovář, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze; Prof. RNDr. Karel Prach, CSc., vedoucí katedry botaniky, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích; Prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc., vedoucí katedry ekologie a životního prostředí, Fakulta lesnická a environmentální ČZU v Praze; Prof. RNDr. Vladimír Bejček, CSc., zástupce vedoucího katedry ekologie a životního prostředí, Fakulta lesnická a environmentální ČZU v Praze; Doc. RNDr. Zdeněk Lipský, CSc., zástupce vedoucího katedry fyzické geografie a geologie, Přírodovědecká fakulta Karlovy univerzity v Praze; RNDr. Pavel Štys, CSc., prof. zoologie, katedra zoologie, Přírodovědecká fakulta Karlovy univerzity v Praze.

Zdroje informací: Arnika, MŽP, Přátelé přírody
Tisková zpráva sdružení Arnika


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist