Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Společný postup proti povodním v rámci EU

14.07.2004  |  zdroj: BudNews  |  123× přečteno      vytisknout článek

Společný postup proti povodním v rámci EU

Evropská komise dnes poprvé navrhla společný postup v rámci EU při zlepšování protipovodňových opatření s cílem čelit hrozbám záplav. Komise navrhuje řadu kroků, včetně plánů protipovodňových opatření pro dotčená povodí řek a pobřežní oblasti, map zátopových území znázorňujících rizikové oblasti, koordinace výměny informací, zajištění součinnosti všech relevantních evropských politik a zvyšování veřejné informovanosti.
Česká republika -

Od roku 1998 do roku 2002 Evropa zažila více než 100 velkých povodní včetně katastrofických záplav na Dunaji a Labi v roce 2002. Od roku 1998 v důsledku povodní zahynulo přibližně 700 osob, půl milionu obyvatel ztratilo domov a pojistné škody dosáhly nejméně 25 miliard.

Evropská komisařka pro životní prostředí Margot Wallström řekla: „Katastrofické záplavy ohrožují životy a způsobují lidské tragédie. Negativně ovlivňují i hospodářství a podemílají snahu o dosažení trvale udržitelného růstu v Evropě. Ačkoli jsou záplavy přírodním jevem, kterému nedokážeme zabránit, můžeme se alespoň snažit snižovat pravděpodobnost jejich výskytu a účinněji se chránit. Jsem přesvědčena, že pouze společným úsilím lze zlepšit ochranu proti povodním v celé Evropě. Abychom toho dosáhli, potřebujeme lepší koordinaci a zapojení všech členských států.”

 • Vzrůstající riziko záplav

  Riziko záplav se v průběhu následujících desetiletí pravděpodobně zvýší. Poukazují na to dva trendy. Jednak pravděpodobně vzroste rozsah a četnost záplav v důsledku klimatických změn, tj. většího objemu srážek a vzrůstu hladiny oceánů. Za druhé se může zvýšit rozsah škod, protože v rizikových oblastech žije více lidí a je zde umístěno více majetku (podniky). Kromě toho ke zvýšení rizika záplav podstatnou měrou přispívají lidské aktivity jako odlesňování, napřimování vodních toků, zánik přirozených zátopových území v nivách řek a špatné územní plánování.

 • Proč jednotný postup?

  Cílem je chránit obyvatele a životní prostředí před negativními důsledky záplav. Proto dnes Komise vydala prohlášení, v němž navrhuje společný evropský program ke zlepšení ochrany proti povodním. Členské státy budou spolupracovat na vytvoření a zavedení plánů protipovodňových opatření na úrovni povodí a pobřežních oblastí s cílem zabránit přenášení problémů mezi jednotlivými oblastmi. Mapy zátopových území budou sloužit jako nástroj plánování a komunikace.

  Evropská komise bude zprostředkovávat koordinaci výměny informací o ochraně proti povodním a podporovat nejlepší postupy, ale i zajišťovat, aby všechny relevantní evropské politiky přispívaly k ochraně proti povodním. Členské státy a Komise budou spoluodpovědné za naplňování celého akčního programu.

  Přínosem společného celoevropského úsilí bude vyšší připravenost čelit nebezpečí záplav a tedy lepší ochrana. Kromě toho budou občané pro případ záplav lépe připravení a informovaní a budou vědět, jak se zachovat, aby zmírnili škody. Problematika záplav bude tématem neformálního jednání Rady ministrů životního prostředí, které se uskuteční 18. července 2004. Předsedající Holandsko označilo protipovodňovou ochranu za jednu z priorit.

  Prohlášení Komise a další informace o vodním hospodářství v EU jsou k dispozici na addrese: www.europa.eu.int


 • Související články


  Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

  přidej nový příspěvek

  Zatím žádný příspěvek
  můžete na tento článek reagovat jako první...


  EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.


  
  Search
  ZmapujTo.cz
  Fandíme EnviWebu
  Výrobky a služby pro životní prostředí
  Výrobky a služby pro životní prostředí
  Partnerské časopisy
  << Předchozí Následující >>  Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


  Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
  Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
  Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
  Toplist